خانه / مقالات / ۶ نکته مهم برای افزایش تعداد اعضای کانال تلگرام کسب‌وکار شما

۶ نکته مهم برای افزایش تعداد اعضای کانال تلگرام کسب‌وکار شما

با توجه به گسترش روزافزون استفاده از تلفن‌های هوشمند، اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی نیز به تبع آن گسترش یافته و بیش از پیش مورد استفاده قرار گرفتند. تلگرام خیلی زود توانست نقش موثری در ارتباطات کاربران به خصوص کاربران ایرانی ایجاد کند. از عوامل جذب ایرانی‌ها به این برنامه به موارد مختلفی می‌توان اشاره کرد از جمله: فیلتر بودن بسیاری از شبکه‌های اجتماعی دیگر،استفاده‌ی راحت، دسترسی آسان به یکدیگر از طریق شماره تلفن، قابلیت ساخت گروه و کانال، پروفایل کاربری و … .

همین دلایل ساده باعث شدند بسیاری از مردم و یا به عبارت بهتر مشتریان شما در این کانال اجتماعی تجمع کنند. در اضافه کردن قانون پارتو به بازاریابی آنلاین گفتیم که شما باید کانال‌های مختلف را بررسی کنید و موثرترین کانال را انتخاب کنید. هم‌اکنون تلگرام بیش از هر کانال دیگری توسط مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد، ایمیل، اس‌ام‌اس و بسیاری از راه‌های ارتباطی با ظهور تلگرام تحت تاثیر قرار گرفتند. بنابراین در ادامه نکاتی را راجع‌به بازاریابی از طریق تلگرام عنوان کنیم.

۱) هدف خود را از حضور در تلگرام تشخیص دهید

کسب‌وکارهای مختلف با اهداف گوناگونی در تلگرام حضور پیدا می‌کنند، ممکن است هدف شما دریافت ترافیک، افزایش آگاهی از برند، فروش محصولات، افزایش سرنخ‌های بازاریابی و … باشد. قبل از هر کاری می‌بایست هدف خود را تشخیص داده و براساس آن اقدام کنید. باید در یک نگاه به کانال شما همه‌ی محتوایی که منتشر کردید با هم و برندتان سازگار باشد.

به عنوان مثال اگر شما می‌خواهید ترافیک خود را افزایش دهید می‌توانید بهترین مطالب خود را در کانال خود به اشتراک بگذارید؛ به یاد داشته باشید که تلگرام یک اپلیکیشن موبایلی است و مردم دوست دارند فورا محتوا را مطالعه کنند، سعی کنید در چند جمله‌ی کوتاه مردم را برای خواندن ادامه‌ی مطلب تشویق کنید. به عنوان مثال دیجیاتو در این پست با استفاده از عنوان و متن جذاب، کاربران را به خواندن ادامه‌ی مطلب ترغیب می‌کند.

افزایش ترافیک

و یا ممکن است هدف شما افزایش آگاهی از برند باشد و برای این‌کار محتواهایی منتشر کنید که بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شوند. به عنوان مثال هدف کانال تلگرام پویانت ترکیبی از دو مورد اشاره شده است و اغلب یا پست‌های انگیزشی منتشر می‌کنیم یا لینک ارائه می‌کنیم:

پست‌های انگیزشی در تلگرام

۲) در اینفو کانال تلگرام خود توضیحات مفیدی ارائه کنید

در همان ابتدا که می‌خواهید کانال خود را ایجاد کنید، از شما توضیحاتی می‌خواهد. قبل از هر چیز نام مناسبی برای کانال خود انتخاب کنید، نامی‌که بتواند هویت شما را نشان دهد. در گام بعدی می‌بایست کانال خود را در ۴ سطر توضیح دهید، از خلاقانه‌ترین جملات برای ترغیب افراد جهت عضویت استفاده کنید. در گام سوم باید دقت بیشتری به خرج دهید، زیرا باید انتخاب کنید که کانال شما عمومی باشد و یاخصوصی؛ اگر کانال عمومی انتخاب می‌کنید باید یک لینک برای کانال خود انتخاب کنید و زیر همه‌ی پست‌ها آن را بنویسید تا با کلیک روی آن به کانال شما راه پیدا کنند، برای انتخاب این لینک نیز دقت کافی به خرج دهید تا با بقیه‌ی موارد سازگار باشد.

۳) از عکس‌های جذاب استفاده کنید

به یاد داشته باشید که مردم اغلب در مواقع بیکاری به تلگرام سر می‌زنند، بنابراین آن‌ها دوست ندارند یک متن سنگین و طولانی مطالعه کنند بلکه یک عکس به همراه اطلاعات انگیزشی می‌تواند بیش از محتواهای دیگر مورد استقبال مخاطبان تلگرام‌ قرار گیرد. این نوع محتوا از نوع محتواهای ویروسی است و اغلب توسط بسیاری از افراد به اشتراک گذاشته می‌شود.

عکس مناسب

۴) در تمام پست‌های خود لینک کانال‌تان را ارائه کنید

همان‌طور که می‌دانید هیچ تکنیک بازاریابی نمی‌تواند بهتر از ویروسی شدن محتوا عمل کند. ممکن است محتوای شما توسط افراد زیادی به اشتراک گذاشته شود بنابراین اگر لینک کانال شما در انتهای پست‎‌تان باشد می‌تواند افراد زیادی را جذب کانال شما بکند. به این نکته نیز توجه کنید که اگر می‌خواهید افراد زیادی محتوای شما را فوروارد کنند باید چیز ارزشمندی برای آن‌ها بدهید، چون وقتی کسی چیزی را فوروارد می‌کند بدین معنی است که از آن خوشش آمده و طبیعی است که مردم دوست داشته باشند بهترین و جدیدترین چیزها را فوروارد کنند.

۵) بیش از حد نویز ایجاد نکنید

تا به حال هیچ برنامه‌ای به اندازه‌ی تلگرام باعث ایجاد نویز در زندگی کاربران نشده است. پست کردن روزی ۴ تا ۶ عدد محتوا در کانال‌تان کافیست. اگر بیش از اندازه نویز ایجاد کنید، کاربران وقت نخواهند کرد همه‌ی محتوای شما را بخوانند و احتمالا شما را اسپم تصور کنند. حتی اگر پست‌های کمی منتشر می‌کنید سعی کنید خیلی قوی باشند.

به موارد زیر توجه کنید تا اسپم محسوب نشوید:

  • رساندن یک مطلب مهم با تعداد کمی از کلمات(کوتاه بودن)
  • استفاده از عکس مرتبط و با کیفیت
  • فرستادن تعداد معقولی از پست‌ها در طی روز
  • تمامی پست‌های شما باید در یک حوزه خاص و مرتبط باشند

۶) در کانال رقبا و برندهای مکمل خود تبلیغ کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش دنبال‌کنندگان کانال تلگرام شما تبلیغ در کانال‌های رقبا و برندهای مکمل‌تان است. اعضای این کانا‌ل‌ها احتمال بیشتری دارد که به شما و مطالب‌تان علاقه‌مند باشند. بنابراین کانال‌های رقبای خود را بیابید، اکثر کانال‌ها آدرس ادمین خود را نوشته‌اند بنابراین مشخص است که برای همکاری آماده هستند؛ از آن‌ها بخواهید تا یک پست از کانال شما را منتشر کنند و شما را به اعضای خود معرفی کنند. اغلب با میزان اندکی سرمایه‌گذاری قادر خواهید بود افراد بسیاری جذب کنید.

نتیجه‌گیری

تلگرام نیز مانند سایر کانال‌های اجتماعی نیازمند رعایت اصول مختلفی است، شما باید قادر باشید به وسیله‌ی راه‌های زیرکانه عداد دنبال کنندگان خود را افزایش دهید. دقت کنید که مردم تحمل بسیار کمی دارند و شما ممکن است با یک پست نادرست افراد بسیاری را از دست بدهید. بنابراین قبل از ارسال هر پست به اندازه‌ی کافی فکر و دقت کنید تا تمامی موارد بالا را رعایت کنید.

اگر نکته‌ی موثری در کمپین‌های خود به کار برده‌اید که در این متن فراموش شده خوشحال می‌شویم آن‌ها را با ما و مخاطبان مان در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *