• کد خبر: 72070
   منتشر کننده: اشکذری
    تاریخ انتشار: دوشنبه 13 فروردین 1397 - 11:07
  جوکار:
  عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه بی آبی به تهدیدی جدی در کشور تبدیل شده است، گفت: کمبود منابع آبی، در آینده معضلاتی جدی برای استان یزد به همراه خواهد داشت.
  به گزارش اشکذر خبر، محمد صالح جوکار در گفتگو با خبرنگار فارس در یزد مسئله آب را یکی از اصلی‌ترین معضلات استان دانست و گفت: تأمین منابع آبی یکی از اصلی‌ترین لازمه‌های زندگی بشر است، کمبود منابع آبی در یزد بدون شک در آینده معضلاتی جدی برای استان به وجود آورده و تأثیر بسزایی بر میراث تمدن ساخته‌شده به دست پیشینیان ما خواهد داشت.

  وی با اشاره به‌ضرورت پیگیری برنامه‌های تأمین آب موردنیاز استان تصریح کرد: البته تاکنون پروژه‌های متعددی برای این مسئله کلید خورده است ولی هیچ‌کدام بر مرحله نهایی نرسیده و نتیجه‌ای را به همراه نداشتند، کمبود آب مستقیماً معاش مردم در یزد را مورد هدف قرار داده و این موضوع اهمیت رسیدگی به مسئله آب را بیش‌ازپیش حیاتی کرده است.

  نماینده سابق مردم یزد در مجلس شورای اسلامی افزود: البته رسیدگی به این مسئله و تأمین منابع آبی نیز نیازمند رعایت موارد خاص خود است، مسئولان باید به دنبال منبع دائمی آب برای استان بوده و در راستای احقاق حقوق مردم که همان امنیت حفظ و تأمین منابع آبی است اقدامات لازم را صورت بدهند.

  جوکار بیان کرد: البته مسئله آب استان در دو جنبه بیرونی و درونی مطرح است، نخست باید توجه داشت تا استانداردهای لازم در راستای جلوگیری از هدر رفت آب با استفاده از الگوی مصرف صحیح در استان رعایت شود و مرحله بعدی نیز اجرای پروژه‌های انتقال آب به استان از مناطق پرآب همچون جنوب کشور است که باید منابع آن تأمین و اجرایی شود.

  مسئول دفتر آستان قدس رضوی در استان یزد با تأکید بر اهمیت مدیریت منابع آبی در یزد افزود: بسیار لازم است تا صنایع کم آب خواه جایگزین صنایع پر آب خواه در استان شوند، امروز صنایعی در یزد فعالیت می‌کنند که با اقلیم کویری سازگار نبوده و منابع آبی استان به هدر می‌دهند، ایجاد و توسعه منابع آبی کم آب خواه دانش‌بنیان و سازگار با اقلیم یزد می‌تواند گامی مناسب در راستای حفظ منابع آب و البته حفظ بالندگی در یزد باشد.

  وی بیان کرد: صنایع فعال در استان همچنین محیط‌ زیست یزد را تهدید کرده و با فعالیت خود آلودگی را به آسمان یزد هدیه داده‌اند، رشد و توسعه صنایع پاک در یزد و استفاده از دانش سبز نه‌تنها آب استان بلکه سلامت و آسمان آب یزد را نیز حفظ خواهد کرد که این مسئله توجه و همت جدی مسئولان را می‌طلبد تا ما شاهد رشد و توسعه صنایع مناسب در یزد و حفظ محیط زیست در یزد باشیم.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/pO8hR

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *