• کد خبر: 68156
   منتشر کننده: خاتمی
    تاریخ انتشار: یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۴
  کلیات جودی ، سروده های عبدالجواد جودی خراسانی در مصیبت کربلای معلی به اهتمام میرزا علیرضا دهقانی اشکذری در انتشارات آراتا کاوا نشر و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

  به گزارش اشکذر خبر ، این کتاب ۲۷۷ صفحه ای در سال ۱۳۹۶ با طراحی جلد سجاد مفیدی فر و صفحه آرایی سید علی اصغر میردهقان طی ۱۰۰۰ جلد در انتشارات آرتا کاوا نشر یافته است.

  میرزا علیرضا دهقانی اشکذری متولد ابان سال ۱۳۲۹در مقدمه کتاب خود چنین آورده است:

  هنوز چهار سال بیشتر نداشتم که به تشویق پدرم قرآن را در مکتب خانه سنتی عمه ام مرحومه خدیجه غفوری ظرف دو سال فرا گرفتم ، دوران ۶ ساله ابتدایی را در مدرسه خانقاهی ( شهید رجایی اشکذر ) طی کردم و علیرغم علاقه ای که به ادامه تحصیل داشتم با شرایط و وضعیت آن روز و با توجه به اینکه تنها پسر خانواده بودم، با همه شوقی که به تحصیل داشتم فرصت و مجالی برای درس خواندم فراهم نشد.

  وی علت علاقه خود به نوحه خوانی را در مقدمه کتاب  چنین بیان کرده است:  با توجه به روحبه مذهبی پدرم و مخصوصا اینکه وی با قرآن، کتابهای مذهبی و نوحه خوانی مانوس بود علاقه به نوحه خوانی را در وجودم برانگیخت به نحوی که از همان کودکی به نوحه خوانی علاقه مند بودم و در ۱۲ سالگی برای اولین بار در مجلس عزاداری ، نوحه خوانی کردم و از آن روز تا کنون که سنم به ۶۶ رسیده ،  بیش از ۵۰ سال می گذرد افتخار دارم در زمره نوحه خوان ها ی ائمه معصومین ( ع ) مخصوصا شهدای کربلا و بلاخص سالار و سرور شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام هستم .

  دهقانی  در خصوص تفاوت  سبک نوحه خوانی جدید و قدیم چنین بیان داشته است:

  اما وقتی به یاد می آورم که در مجالس روضه خوانی قدیم چه معنویتی حاکم بود و وقتی به یاد می آورم پدرم و دیگر نوحه خوان های قدیم چقدر خالصانه و صادقانه عزاداری می کردند و وقتی به یاد می آورم که در قدیم نوحه خوان ها با چند بیت از اشعار عمیق و پر محتوای بزرگانی چون جودی علیه الرحمه ، اشک از چشمانشان سرازیر می شد و گریه شان چنان سوز پیدا می کرد که با صدای بلند گریه می کردند و اکنون شاهد نوحه خوان هایی هستیم که بعضی از آنها نه تنها از معنویت و اخلاص نوحه خوانی های آن روز در وجودشان خبری نیست که هیچ ، کاش فقط از آن معنویت خالی بودند ، ولی چه باید کرد که بسیاری از مداحی ها و نوحه خوانی ها های امروزی چنان شکل و شمایلی به خود گرفته که انگار نه انگار ، هدفشان عزاداری برای ابا عبدالله الحسین ( ع ) است.

  وی در ادامه هدف خود از جمع آوری این اشعار را چنین بیان می کند:

  لذا مشاهده این وضعیت مذکور موجب شد در جهت حفظ  و بلکه احیای عزاداری و نوحه خوانی سنتی به سهم خود قدمی هر چند کوچک بردارم و در راستای این هدف بران شدم که دیوان جودی خراسانی علیه الرحمه این شاعر دلسوخته عاشورا و کربلا که از هر بیت آن اشک و خون می بارد را تقدیم کنم .

  گفتنی است که عبدالجواد جودی خراسانی شاعر و مرثیه سرای عهد ناصری است که در شعر به  « جودی » تخلص می کرد و به اعتبار اینکه در دوران او ، « میرزا » لقب عمومی شاعران بوده ، میرزای جودی هم خوانده شده است، از زندگی وی اطلاع چندانی در دست نیست . همین قدر از او نوشته اند که از مردم عنبران ( روستایی در سه کیلومتری طرقبه مشهد) بوده ، در جوانی به مشهد رفته و از طریق دکان قنادی معیشت خود را تامین می کرده است.

  در اینجا به یکی از اشعار این مرثیه سرای عهد ناصری  تحت عنوان مکالمه حضرت زینب خاتون ( س ) با نعش مطهر امام تشنه کام ( ع )  اشاره می کنیم.

  ای جسم چاک چاک که هستی برابرم 

    جسم برادر منی ام خاک بر سرم

  گر تو برادر منی اندر برابرت

   از چیست کوفیان بر بایند معجرم

  بردار سرزخاک و ببین روی نعش تو

  از کعب نی چگونه کبود است پیکرم

  زین بیش تاب صبر ندارم زجای خیز

  بنما خلاص از کف شمر ستمگرم

  زآن دم که حلق خشک تو دیدم به زیر تیغ

  خون جای اشک می رود از دیده ی ترم

  درآفتاب نعش تو عریان و ای دریغ

  نگذاشتند جسم تو در سایه ای برم

  سازم به هر غمت ولی از کوفه تا به شام

  با قاتل ستمگر تو چون بسر برم

  خود بسته طناب ولی چون گزیده مار

  درپیچ و تاب از غم گیسوی اکبرم

  سوراخ کرد قلب مرا چون دل بتول

  تیری که جا گرفته به حلقوم اصغرم  

  با این همه الم به یتیمان خون جگر

  در هر بلیّه گه پدر و گاه مادرم

  جودی خموش باش که از اشک آه تو

  گه باشم اندر آب و گهی اندر آذرم

   

   

   

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/8V4Lv

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *