کد خبر: 49828
  منتشر کننده: اشکذری
   تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۰
هنر"چرخ ریسی" میراث معنوی فراموش شده در قلب محله های قدیمی اشکذر تنها در خاطر هنرمندان سالخورده این شهر کویری زنده است.

به گزارش اشکذر خبر (اشکذر نیوز) به نقل از نسیم صادق، صنایع دستی بیانگر صنعت و هنر نیاکان و نمایشگر ذوق و هنر مردم هر دیار است. در روزگاران گذشته، صنایع دستی به عنوان پدیده ای تمام عیار در هر عهد حضور فعال داشته است. در ایامی که ماشین بوجود نیامده بود و حتی در دورانی که حضور آن به گستردگی امروز نبود صنایع دستی بود که حامی تمامی استعدادها و آفرینش های سازندگی بشر بود.

یکــی از کارهــایی کــه در زمــان خــود ســخت و طاقت فرسا بود، ریسیدن پنبه و پشم و تبدیل آن بـه نـخ تابیده و یکدست برای بافتن پارچه مورد نیـاز در اغلـب شهرها و روستاهای کشورمان ازجمله اشکذر بود.

هنر”چرخ ریسی” میراث معنوی فراموش شده در قلب محله های قدیمی اشکذر تنها در خاطر هنرمندان سالخورده این شهر کویری زنده است.

در اشکذر تا حدود بیست سال پیش در شب های بلنـد و سرد زمستان، خانم ها به «چرخریسون» مـی رفتنـد و بـا چرخ دستی پنبه زده شده را به نخ تبدیل می کردند تـا بـا این کار کمکی به اقتصاد خانواده کنند و بـاری از دوش همسرشان بردارند.

نحوه کار آن نیز به این شکل بود که کرک شتر بعد از چیده شدن شسته و خشک میشد و قسمتهای نامرغوب ان جدا را جدا می کردند و قسمتهای مرغوب تر توسط زنان خانه دار در چند مرحله موکشی شده و بعد توسط دستگاه برش و حلاجی میشد.

کرک حلاجی شده توسط چرخ های نخ ریسی دستی به نخ تبدیل و به شکل دوک در آمده و بافنده دوک‌های آماده را با چرخ دستی بر روی ماسوره می پیچند و در هنگام بافت داخل ماکو جای می دهند.

چرخ ریسی قدمتی به اندازه تاریخ این شهر دارد اما امروزه افراد کمی با این هنر اشنایی دارند و چرخ ریسان اشکذری اکثرا سالخورده و مسن هستند که باید با معرفی این هنر زیبا و سنتی و ایجاد ظرفیت و فضای کارگاهی مناسب توجه هنرمندان جوان را به ان جلب کرد که دیگر شاهد فراموشی هنرهای کهن سرزمین تاریخی مان نباشیم .

لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/9Pcel

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *