• کد خبر: 91604
   منتشر کننده: حسین دهقانی
    تاریخ انتشار: پنجشنبه 1 خرداد 1399 - 17:35
  شب ۲۷ ماه مبارک رمضان در اکثر مناطق استان یزد و به یاد آن شبی که یتیمان و  فقیران کوفه به درب خانه دوستداران علی بن ابی طالب (ع) رفتند و درخواست کمک کردند مراسم سنتی «دوست، دوست»  برگزار می‌شود.

  اشکذر خبر: آداب، ‌رسوم و عقایدی مردم هر منطقه از کشور ریشه در عقاید دینی و ملی آنان دارد که بخشی از فرهنگ بومی یک منطقه را شامل می‌شود. آداب و رسوم ماه مبارک رمضان نیز یکی از مباحث فرهنگی است که ریشه در اعتقادات دینی مردم داشته و گاهی خاص یک منطقه است. مراسم سنتی «دوست، دوست»یکی از آدابی است که در ماه رمضان ودراستان یزد انجام می‌شود.

  نقل به این مضمون است ، امیر المومنین علی بن ابی طالب (ع) شبانه بصورت ناشناس برای یتیمان و  فقیران کوفه  آذوقه می برد بعد از شهادت آن حضرت چند شب یتیمان و  فقیران کوفه  چشم انتظار بودند که آن شخص ناشناس برایشان آذوقه بیاورد ولی از او خبری نشد ، کم کم آنان متوجه شدند آن شخص ناشناس امام علی(ع) بوده است که چند شب قبل در محراب به شهادت رسیده است ،شب ۲۷ رمضان یتیمان و  فقیران کوفه به درب خانه دوستداران علی بن ابی طالب (ع) رفتند و درخواست کمک کردند.

  شب ۲۷ ماه مبارک رمضان در اکثر مناطق استان یزد  به یاد آن واقعه و در شب قصاص قاتل علی بن ابی طالب (ع) مراسم سنتی «دوست، دوست»   برگزار می‌شود.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/HbCDO

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *