• کد خبر: 71084
   منتشر کننده: علی مشیری نیا (سردبیر)
    تاریخ انتشار: سه شنبه 24 بهمن 1396 - 14:16
  یادداشت/
  پروژه «طرح تفصیلی شهر اشکذر» که از کارکردهای آن جلوگیری از قدرت یافتن مافیای زمین می باشد، قریب به 8 سال به دلایل نامعلومی متوقف‌شده است.

  اشکذر خبر – علی مشیری: واژه‌ی اعتماد گرچه واژه‌ای به‌ظاهر ساده است ولی در خود بار معنایی سنگینی دارد و ازآنجایی‌که اعتماد مردم و سرمایه‌ی اجتماعی رابطه‌ی مستقیم با هم دارند این مقوله (اعتماد عمومی) اهمیت ویژه‌ی خود را هویدا می‌سازد؛ زمانی که این مقوله بخواهد علاوه بر کارکرد اجتماعی کارد اجرایی نیز به خود بگیرد اهمیت آن دوچندان می‌شود به‌طوری‌که هیچ‌یک از مقوله‌های توسعه‌ای (سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، عمران و آبادانی) بدون این امر محقق نمی‌شود.

  اگر بپذیریم که در سایه تبیین طرح‌های شهری توسط مسئولان شهری (در صورت وجود طرح تفصیلی) مردم نیز با فراغ بال بیشتری به مسئولین اعتماد و سعی در همکاری می‌نمایند و این‌گونه خواهد شد که شاهد روند رو به رشد (کمی و کیفی) طرح‌ها و پروژه‌های شهری خواهیم بود.

  شاخص‌ترین سرفصل‌های «طرح تفصیلی شهر» بر اساس معیارها و ضوابط طرح جامع شهری به شرح ذیل است:

  ۱_ نحوه‌ی استفاده از زمین‌های شهری در سطح محلات و مناطق مختلف شهر

  ۲_ وضع دقیق شبکه‌ی عبور و مرور

  ۳_ مشخص نمودن میزان تراکم جمعیت

  ۴_ تراکم واحدهای تجاری

  ۵_ حل مشکلات شهری

  ۶_ اولویت‌های مربوط به بهسازی

  شایان ذکر است، جلوگیری از موازی کاری دستگاه‌های اجرایی، روشن بودن نقشه‌ی راه ادارات دولتی و به‌ویژه شهرداری‌ها، جلوگیری از اعمال سلیقه‌های شخصی (به‌ویژه در طرح‌های تعریض خیابان، کوچه و کوچه‌باغ‌ها و تخریب مهارگسیخته باغات) و گردش آزاد اطلاعات و جلوگیری از قدرت یافتن مافیای زمین بخشی از کارکردهای طرح تفصیلی شهر است.

  اما نکته‌ی قابل تاسف اینکه در شهرستان اشکذر علی‌رغم تلاش‌های مضاعف جهت تهیه‌ی طرح جامع که جای قدردانی هم دارد، همچنان جای خالی طرح تفصیلی شهر به چشم می‌خورد و از همه اسف‌بار تر اینکه به اذعان علی‌اکبر کاظمی عضو سابق شورای شهر؛ در سال ۱۳۸۷ قرارداد تهیه‌ی این طرح با یک شرکت پیمانکار منعقد‌شده اما قریب به هشت سال است که این پروژه به دلایل نامعلومی متوقف‌شده است.

  امیدواریم که مسئولان امر (مسکن و شهرسازی استان و در ادامه کمیسیون ماده ۵) با تغییر نگاه خود در این راستا درصدد جلب اعتماد عمومی برآیند، چه اینکه اگر طرح تفصیلی شهر اشکذر نوشته شود و در مقابل دیدگان مسئولان اجرایی و مردم قرار گیرد، شاهد بهبود روند طرح‌های توسعه‌ای شهرستان بوده و با جلوگیری از اعمال سلایق شخصی و موازی کاری‌های بعضا خسته‌کننده شاهد جلب اعتماد عمومی و همکاری آحاد مردم با مسئولان و نهادهای شهری خواهیم بود.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/uxaQs

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *