• * نظرسنجی

  به نظر شما پیگیری کدامیک از مسائل ورزشی شهرستان، اولویت بالاتری دارد؟

 • Sabat


 • کد خبر: 22469
   منتشر کننده: سردبیر (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۳
  بحث بودجه طی چند سال گذشته در استان یزد بسیار بحث برانگیز بوده و استان یزد همواره در زمینه تخصیص بودجه در ردیف‌های آخر جداول تخصیص بوده است به نحوی که امسال رتبه ۲۸ را در بین ۳۱ استان کشور دارد از سوی دیگر با وجودی اینکه یزد از استان‌های تراز اول در کسب درآمد مالیاتی است، درصد ناچیزی از این درآمد به استان باز می‌گردد.

  محمدرضا تابش -اردکان

  این موضوع از سوی محمدرضا تابش، عضو کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس و نماینده مردم اردکان در مجلس در گفتگوی تفضیلی با خبرنگار مهر به بحث گذاشته است.

  وضعیت یزد در تخصیص بودجه امسال به شکل بود و آیا میزان درآمدهای مالیاتی برگشته به یزد قابل قبول است؟

  جایگاه یزد در تخصیص اعتبارات نامطلوب است به نحوی که سهم استان یزد از بودجه ۴۸هزار میلیارد تومانی تملک دارایی سرمایه ای کل کشور، ۱۵۲ میلیارد تومان است که در بین ۳۱ استان کشور رتبه ۲۹ را به خود اختصاص داده همچنین با ۱۰۶ میلیارد تومان بودجه جاری که به طور عمده حقوق و دستمزد را شامل می شود، رتبه بیستم را داراست و در مجموع رتبه استان یزد در تخصیص بودجه عمومی کل کشور بیست و هشتم است که بسیار جای تامل است.

  استان یزد از محل اخذ مالیات درآمد ۵۷۲ میلیارد تومانی داشته که این میزان درآمد یزد را به لحاظ درآمدهای مالیاتی در رتبه ۱۲ کشور قرار داده است اما تنها ۱۵۲ میلیارد تومان از این درآمد یعنی معادل ۲۶ درصد از این پول به استان باز می‌گردد که این بی‌عدالتی است و نباید پاداش سختکوشی و خوش حسابی یزدی ها در پرداخت مالیات را اینگونه داد.

  حداقل چه میزان از درآمدهای مالیاتی باید به استانها بازگردد؟

  پیشنهادی را در کمیسیون تلفیق ارائه دادیم که حداقل ۴۰ تا ۵۰ درصد پول مالیاتی که مردم استان یزد می پردازند و با عنوان درآمد به حساب خزانه واریز می شود برای طرحهای عمرانی استان اختصاص یابد اما از آنجا که هفت استان این مشکل را داشتند و در اقلیت بودیم و از طرفی دولت با این توجیه که نظامات بودجه ای استانی به هم می‌خورد مخالف بود، علیرغم دو مرتبه طرح آن در کمیسیون تلفیق، به تصویب نهایی نرسید.

  تبعیضی که به لحاظ بودجه ای برای استان یزد قائل شده اند چگونه قابل جبران است؟

  رسیدگی به این تبعیض بودجه ای از طریق تعامل مسئولان استانی با دولت قابل حل است به نحوی که از محل مازاد درآمدهای استانی پیش بینی شده در بودجه که ۸۰۰ میلیارد تومان به صورت متمرکز است، این تبعیض ناروا به نحوی جبران شود.

  دولت مقرر کرده بود مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان به عنوان حق بهره وری و حقوق مالکانه از معادن گل گهر سیرجان و چادرملوی اردکان دریافت شود و کل این مبلغ به حساب ایمیدرو و خزانه به نسبت ۴۰ و ۶۰ درصد واریز شود اما اکنون این سئوال مطرح است که چرا تنها این دو معدن مشمول پرداخت این حقوق باشند و به علاوه چرا باید ۶۰ درصد از این اعتبارات به حساب خزانه واریز شود؟ مگر مردم مناطقی که معدن در محدوده و حوزه آنها قرار دارد، فقط باید آثار منفی معدن، خرابی جاده، مبتلا شدن به امراض پوستی و تنفسی و از بین رفتن مزارع و محیط زیست را شاهد باشند؟

  با این حساب معادن می توانند در افزایش درآمدهای استان نقشی داشته باشند؟

  ما در گستره کشور معادن زیادی داریم که می تواند مشمول این قانون شوند و درآمدهای حاصله را نیز افزایش دهند اما باید این اعتبارات از ۶۰۰ میلیارد تومان به ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد و ۴۰ درصد به حساب خزانه،۴۰ درصد به حساب ایمیدرو و ۲۰ درصد به حساب خزانه استان ها واریز شود تا با نظر استانداری و با اولویت مناطقی که معادن در آنجا قرار گرفته، صرف شود و در کل استان نیز در جهت اجرای طرحهای عمرانی و هزینه ای به نسبت ۶۰ و ۴۰ درصد تخصیص یابد.

  نمایندگان مجلس چه پیگیری هایی برای افزایش اعتبارات استان یزد انجام داده اند؟

  برای اجرای خط دوم انتقال آب به استان یزد از محل فروش اوراق مشارکت مبلغ ۹۱ میلیارد تومان اختصاص یافت، ۷٫۵ میلیارد تومان به اعتبارات بخش بهداشت و درمان استان افزوده شد، برای برنامه های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی یزد ۲۳۰ میلیون تومان و اعتبارات دانشگاه یزد نیز ۴٫۷ میلیارد تومان اضافه شد.

  همچنین برای مجتمع آموزش عالی اردکان و میبد به ترتیب ۲۵۰ و ۲۲۰ میلیون و برای توسعه بیمارستانهای بافق و ابرکوه به ترتیب ۵۰۰ میلیون و یک میلیارد تومان اضافه شد.

  در کمیسیون تلفیق، بودجه بهداشت و درمان از ۲۲۰۰ میلیارد تومان به ۵هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. همچنین برای پرداخت مطالبات چندین ساله ایثارگران و جانبازان ۶هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

  بسیاری از ردیف های دفاعی مهم و تاثیرگذار در مقوله امنیت ملی که یا حذف شده بود و یا کاهش یافته بود احیا و تقویت شد، همچنین ۵ میلیارد دلار از محل مازاد قیمت فروش نفت برای تقویت بودجه دفاعی اختصاص یافت. برای پرداخت مطالبات فرهنگیان و تقویت اعتبارات دانشگاه‌ها نیز مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان به طور جداگانه به اعتبارات آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها نیز اضافه شد.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/vWLYY

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *