• Telegram


 • کد خبر: 73904
   منتشر کننده: علی مشیری
    تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
  به بهانه درگذشت مرحوم حاج علی محمد اشکی/
  آنچه مرحوم حاج علی محمد اشکی را از دیگران متمایز کرد و باعث شد تا از ایشان شخصیتی ممتاز به جای بماند نوعِ نگاه او به مسائل اجتماعی و آنهم از دریچه فرهنگ است.

  اشکذر خبر-علی مشیری: سخن گفتن و یا نوشتن درباره بزرگان هر عرصه ه ای اعم از علمی، فرهنگی، اجتماعی و… آنهم در قالب کلمات پیوسته و جملاتی موزون، کاری بسی سخت و دشوار است، چه اینکه حقیر بخواهم در مورد شخصیت بی نظیر مرحوم اشکی قلم زنم. با وجود پیش کسوتان اهالی فرهنگ و اصحاب قلم، شاید نوشتن حقیر آنهم در باره این شخصیت بی نظیر جسورانه باشد.
  اما…
  به حکم کلکم راء و کلکم مسئول… خواستم من هم در عرصه اجتماعی، فرهنگی و در این برهه از زمان سهمی هر چند اندک داشته باشم و سیاهه ای بنگارم ولو با بضاعت اندک.


  پیشاپیش بر خود لازم می دانم تا از خانواده محترم اشکی و نیز پیشکسوتان و بزرگان عرصه فرهنگ عذر تقصیر خواسته و امیدوارم به بزرگی خود حقیر را ببخشند.
  در باب فرهنگ عمومی و خصوصیات آن یکی از مولفه های برجسته این است که: فرهنگ در طول زمان انباشته می شود، پس قابل تکامل است، با اتکاء به این نقطه ی قوت فرهنگ عمومی؛ اگر امروزه با خیل بزرگی از خیرین محترمی که در ساخت مسجد، حسینیه، کتابخانه، بیمارستان و… روبرو هستیم قطعا ریشه در فرهنگ چند هزار ساله مردمان دیار اشکذر دارد؛ چه اینکه این فرهنگ غنی با فرهنگ اسلامی _ علوی (بهتر است بخوانیم فرهنگ وقف) ممزوج شده و ما حصل آن شده است صدها و هزاران امارت خیّری و عام المنفعه.

  http://ashkezar.ir/documents/16830/0/IMG_0262.jpg?t=1490416633792&imageThumbnail=3
  مرحوم اشکی نیز در این فرهنگ و جامعه متولد شد و رشد و نمو کرد و سیر تکاملی زندگی را طی کرد…
  اما…
  آنچه مرحوم اشکی را از دیگران متمایز کرد و باعث شد تا از ایشان شخصیتی ممتاز به جای بماند نوعِ نگاه او به مسائل اجتماعی و آنهم از دریچه فرهنگ است.
  او با تاسیس پارک اشکی آنهم قریب به نیم قرن پیش در کنار جاده ترانزیت و بین المللی نشان داد که تنها راه برون رفت از مسایل و مشکلات اقتصادی ریشه در مسایل فرهنگی دارد، چه اینکه امروزه مشاهده میشود در ایام عید نوروز خیل عظیم مسافران نوروزی جهت اسکان در این پارک مستقر شده و همین امر موجبات رونق کسبه ی همجوار و نیز حتی شهر اشکذر می شود.

  مرحوم حاج علی محمد اشکی خوب می دانست که نبود فضای تفریحی برای جوانان شهرش می تواند چه عواقبی داشته باشد، شاید اگر درک درست و تسلط آن مرحوم از مقوله فرهنگ به معنای خاص آن در کار نبود هیچگاه مبادرت به تاسیس پارک و مسجد سبحان نمی کرد.

  http://ashkezar.ir/documents/16830/0/IMG_0202.JPG?t=1490417506028&imageThumbnail=3
  اقدام شایسته دیگر مرحوم اشکی عزیز برگزاری جشن ایام ولادت حضرت امام رضا (ع) در صحن مسجد سبحان بود که هنوز صدای مداح ال الله حاج اسماعیل اخباری در گوشم طنین انداز است که در یکی از شب های جشن می گفت: “جناب آقای اشکی نمی دانی چه کار ارزشمندی کردی!!! برپایی مجلس جشن ولادت امام رضا (ع) آنهم در کنار جاده ترانزیت؟؟ به خدا این کار در تمام ایران سابقه ندارد.”

  وقتی نگاه تیزبین او را در ذهن مرور می کنی و این تصویر جلوه گر می شود که: چقدر این مرد با همه ی مردم به ویژه با نوجوانان مهربان بود و این مهربانی و عطوفت است که از او شخصیت و چهره ی ممتاز به جای گذاشت.
  روزگذشته (دوشنبه ۲۸ خرداد ماه) حجه الاسلام حاج سید محمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات در منزل مرحوم اشکی بر جسد آن مرحوم نماز گذارد؛ و زمانی که به این فراز نماز رسید: اللهم انّا لا نَعلمُ منهُ الا خیراً و تکرار سه باره ی آن برای نگارنده یاد آور خیر اندیشی مرحوم اشکی بود.
  سخن آخر اینکه:
  جسم مرحوم حاج علی محمد اشکی عصر امروز سه شنبه در آرامگاه ابدی خود به خاک سپرده می شود اما آنچه در طول زمان باقی می ماند میراث مادی (بنای مسجد و پارک) و معنوی (منش و فرهنگ) اوست که در طول زمان انباشته شده و انشاءالله به دست فرزندان وی به ویژه آقایان حاج عبدالله و حمید اشکی تکامل می یابد.

  علی مشیری
  روزنامه نگار

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/4AMUd

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *