• کد خبر: 80289
   منتشر کننده: علی مشیری نیا (سردبیر)
    تاریخ انتشار: سه شنبه 28 اسفند 1397 - 10:18
  یادداشت/
  تهیه‌کنندگان «طرح آمایش سرزمین» تا چه حد از توان علمی لازم برخوردارند؟ آیا این سند قرار است در پشت درب های بسته نوشته شود؟ آیا قرار است از نظرات قشر دانشگاهی، نخبه و کارشناسان بومی شهرستان اشکذر برای تهیه این سند استفاده شود؟

  اشکذر خبر- علی مشیری: به اذعان بزرگان و نیز سفارش بزرگان دین مبین اسلام، اولین شرط لازم برای شروع و پیشبرد هر کاری، برنامه‌ریزی است. همواره در پناه برنامه‌ریزی است که نقاط ضعف و قوت طرح و برنامه و نیز پتانسیل‌های منطقه اجرای برنامه شناخته می‌شود و در پناه آن‌همه امور یک شهر، استان و یا کشور در یک قالب برنامه‌ریزی‌شده‌ای به یک‌شکل یک سند خودنمایی می‌کند. از این سند می‌توان به‌عنوان نقشه راه بهره برد و نیز نقاط ضعف و قوت هر منطقه را به‌خوبی شناسایی و در اختیار مدیران اجرایی قرار داد.

  بی‌شک باوجود یک سند جامع برای هر منطقه در گام اول: مدیران تازه‌ وارد با صرف مدت‌زمان کمتری از وقت خود به شناخت خوب و دقیقی از حوزه اجرائی خود می‌رسند و در گام دوم: انرژی خود را بر پیشبرد موضوعات اولویت‌دار مصروف می‌دارند.

  چگونگی تدوین و اجرای «طرح آمایش سرزمین» در شهرستان اشکذر؟!

  طرح «آمایش سرزمینی» یکی از این طرح‌های اولویت‌دار است که سال‌هاست از سوی مقام معظم رهبری به مسئولان امر جهت تدوین و اجرای آن ابلاغ‌شده است و فارغ از تاریخچه و یا فرازوفرودهای این طرح آن چیزی در این یادداشت موردنظر است، کم و کیف «طرح آمایش سرزمین» و چگونگی تدوین و اجرای آن در سطح شهرستان اشکذر است.

  بی‌شک لزوم تهیه و تنظیم چنین سند مهمی از مقدمات هر اقدام اجرائی محسوب می شود؛ چه اینکه نگارنده بیش از یک سال پیش ریشه تمام مسائلی را که امروزه با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم، ازجمله آلودگی هوا را فقدان فرهنگ استراتژی در بین مسئولین استان دانسته و آن را در یادداشتی تحت عنوان «برطرف کردن مشکلات زیست‌محیطی درگرو نگاه استراتژیک مسئولان استان یزد» مطرح کرده است.

  اما حالا؛ از گوشه و کنار شنیده می‌شود که مقدمات تهیه سند آمایش سرزمین در سطح استان یزد فراهم‌شده است، جای بسی خوشحالی است که بالاخره قرار است توان مسئولان امر در جهتی متمرکز شود که قرار است ازاین‌پس به فعالیت‌ها و خدمات مسئولان اجرایی جهت دهد و با شناخت نقاط ضعف و قوت استان یزد اولویت‌ها را تهیه و مورد بهره برداری قرار گیرد.

  نقش نخبگان و کارشناسان شهرستان اشکذر در تهیه این سند چیست؟

  دراین‌بین شهرستان اشکذر نیز مستثنا نبوده و طرح آمایش سرزمینی این شهرستان احتمالاً به‌زودی تهیه و تدوین می‌گردد؛ اما به نظر میاید در این رابطه ذکر چند نکته برای لحاظ در این سند ضروری است:

  اول: آیا قرار است این سند تهیه و تدوین شود و پس از صرف هزینه‌ای هنگفت پس از تهیه و تدوین در لابه‌لای اسناد دیگر خاک بخورد و ضمانت اجرایی برای آن در نظر گرفته نشود؟

  و دوم اینکه: تهیه‌کنندگان این سند راهبردی تا چه حد از توان علمی لازم برخوردارند؛ بدین معنا و مفهوم که این سند قرار است این سند در پشت درب بسته نوشته شود؟ و اگر قرار است توسط قشر دانشگاهی، نخبه و کارشناسان بومی شهرستان اشکذر این سند تهیه شود، کارشناسان محترم و منتخب از بین کدام رشته‌های تخصصی انتخاب و برگزیده می‌شوند؟

  سوم اینکه: با توجه به مورد دوم؛ سهم جامعه شناسان، فرهنگ شناسان و مردم شناسان در تهیه و تنظیم این سند به چه میزان است؟ آیا در تهیه و تدوین این سند راهبردی سهم فرهنگ و جامعه و نیز حساسیت و ظرافت آن در نظر گرفته‌شده است؟ بی‌شک برنامه‌ای قابل‌اجرا خواهد بود در آن برنامه‌ریزی ظرفیت‌ها و نیز حساسیت‌های آن جامعه نیز لحاظ شده باشد.

  جایگاه مطالبات مردمی در سند آمایش سرزمین شهرستان اشکذر کجاست؟!

  نکته چهارم اینکه: آیا مسئولین تهیه و تدوین سند آمایش سرزمین تا چه حد قرار است در تهیه و تدوین این سند، از توان جوانان و تجربه مدیران بومی و پیشکسوت بهره‌برداری کنند؟

  در پایان به نظر میاید خواست مردم و شهروندان استان یزد و به‌ویژه شهرستان اشکذر از هر نکته‌ای بالاتر است. بدین گونه که چنانچه فرض بگیریم این سند به درستی و دقت حتی، تهیه و تدوین هم بشود، ضمانت اجرایی این سند همکاری و خواست مردم و شهروندان محترم را به خود می‌طلبد.

  بی‌شک شهروندان به خوبی و به بهترین وجه ممکن پای اجرای این سند مهم خواهند ایستاد؛ اما این مهم محقق نمی‌گردد مگر به‌واسطه مهیا شدن شرایطی که از آن شرایط «بهبود کیفیت هوا و رفع آلاینده‌های زیست‌محیطی» و نیز «جلوگیری از توسعه صنایع آلاینده محیط‌زیست» است. پس باید نشست و منتظر بود تا ببینیم «سهم آلاینده‌های زیست‌محیطی و توسعه صنایع آلاینده» در سند آمایش چقدر است؟

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/AeqgA

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *