• آمار

  • 9,223
  • 555
  • 16,310
  • 929


 • کد خبر: 36964
   منتشر کننده: حامد دهقانی اشکذری
    تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۸:۲۲
  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد هشدار داد:
  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به وضعیت بحرانی آب در استان یزد و بیلان منفی 350 میلیون متر مکعبی آب های زیر زمینی، اظهار داشت: اگر صرفه جويي در مصرف آب، به خصوص در بخش كشاورزي صورت نگیرد به طور قطع در 20 سال آينده شهرستاني با نام اشكذر وجود نخواهد داشت.

  به گزارش اشکذر نیوز، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد در پایان نشست شورای حفاظت منابع آب شهرستان با اظهار وضعیت بحرانی آب در استان یزد و بیلان منفی ۳۵۰ میلیون متر مکعبی آب های زیر زمینی، افزود: اگر صرفه جویی در مصرف آب، به خصوص در بخش کشاورزی که ۹۰ درصد از مصرف آب شهرستان است، صورت نگیرد به طور قطع در ۲۰ سال آینده شهرستانی با نام اشکذر وجود نخواهد داشت.

  حسین غفوری، با بیان این‌که اگر برداشت‌ها به همین ترتیب ادامه پیدا کند، در ظرف مدت ۱۵ سال آینده کل منابع آبی استان به حدی می‌رسد که آب‌های زیرزمینی شور شده و نمی‌توان از آن برداشت کرد، تاکید کرد: وظیفه تک‌تک مردم شهرستان این است که در بحث مصرف خانگی، صنعت و کشاورزی صرفه‌جویی را سرلوحه کار خود قرار دهند در غیر این صورت آینده مطمئنی برای شهرستان نخواهیم داشت.
  وی برخی از راهکارهای ارائه‌شده در اولین نشست شورای حفاظت منابع آب شهرستان را حفاظت از منابع آب، برخورد با کشت‌های گلخانه‌ای در سطح گسترده وحفر چاه‌های غیرمجاز و اضافه برداشت.

  غفوری با اشاره به تجربیات چند سال گذشته‌ی تشکیل جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان، افزود: ما برای برخورد با اضافه برداشت مستلزم این هستیم که دادگستری حکم صادر و مقامات انتظامی در پلم کردن چاه همراهی کنند و در این راستا نیز حمایت مقامات سیاسی شهرستان را نیاز داریم که مسئولان مرتبط قول مساعدت دادند.

  گفتنی است، هم‌اکنون در اشکذر علاوه بر مصرف بالای آب در بخش کشاورزی، در بخش‌های صنعتی و اصناف ازجمله ماسه شویی و کارواش‌ها از منابع آبی سالم استفاده می‌شود که در صورت عدم مدیریت مصرف؛ کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند در سالیان آتی برای تهیه آب شرب، از آب تصفیه‌شده فاضلاب استفاده شود.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/2mLJH

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *