• yazdtci


 • کد خبر: 71867
   منتشر کننده: علی جعفری
    تاریخ انتشار: جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳
  +تصویر
  مسجد ریگ رضوانشهر از آثار قرن نهم هجری قمری می باشد كه به علت هجوم ریگ، زمان طولانی زیر شن بوده ولی چند سالی است كه خود را از دل کویر بیرون کشیده است.

  به گزارش اشکذر خبر، مسجد ریگ رضوانشهر از آثار قرن نهم هجری قمری می باشد که به علت هجوم ریگ، زمان طولانی زیر شن بوده ولی چند سالی است که خود را از دل کویر بیرون کشیده است.

  در اطراف این مسجد تپه های ماسه ای فراوان دیده می شود، محراب این مسجد با کاشی کاری معرق تزیین شده است و به فاصله کمی از این مسجد بقایای آثار دیوار و خانه های بسیار قدیمی به صورت مخروبه دیده می شود.

  این مسجد امروزه در جوار رضوانشهر واقع شده اطراف آنرا شن های روان احاطه نموده است که یاد آور شکوه و جلال شهر در طی قرون و اعصار گذشته می باشد.
  ساختار معماری مسجد و ستونهای ستبر آن و وسعت بنای مسجد حکایت از بزرگی و قدمت اشکذر در گذشته های دور دارد .

  بنای مسجد نیز بر سبک معماری شیعی بنا شده که در جای خود سندی معتبر بر بالندگی مذهب شیعه در این سرزمین قبل از رسمی شدن تشیع به عنوان مذهب رسمی کشور محسوب میشود .

  چنانکه می دانیم در سال ۹۰۷ هجری با تاجگزاری شاه اسماعیل صفوی در تبریز مذهب شیعه به عنوان مذهب رسمی کشور معرفی شد و فتح یزد بدست قزلباشان صفوی در سال ۹۰۹ هجری اتفاق می افتد حال آنکه بنای مسجد به دو قرن قبل از این واقعه باز می گردد .

  مسجد ریگ رضوانشهر تا سال ۱۳۷۰ شمسی در زیر شنهای روان مدفون بوده و تنها یک قسمتی از گنبد آن و سه قبر کاشیکاری شده نمایان و چشم نظاره گران را به خود جلب می کرد که در سال مذکور به منظور توسل از درگاه ایزدی به جهت شفای یکی از بیماران (مرحوم سید حسین هاشمی مدیر دبستان آزادی رضوانشهر ) و ادایوظیفه مردم رضوانشهر در جمع آوری خاک های زیر گنبد و تمیز کردن آن متوجه می گردند این مسجد در اثر طوفانهای سهمگین گذشته زیر خروارها خاک مدفون شده لذا اقدام به حفاری در اطراف مسجد نموده که با دیوارهای عظیم و بدون سقف مواجه می شوند و شروع به بازسازی می نمایند .

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/kom6l

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  یک پاسخ به “مسجد ریگ رضوانشهر نگینی در دل کویر”

  1. یثیثی گفت:

   چیزی جز مسجد ریگ رضوانشهر صدوق ندارید که قدمت اشکذر را تخمین بزند

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *