• کد خبر: 72254
   منتشر کننده: غلامرضا دهقانی
    تاریخ انتشار: شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 13:00
  مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر خبر داد
  قلعه ابراهیم آباد یکی از قلعه های ارزشمند شهرستان اشکذر در روستای ابراهیم آباد چند سالی است به طور متوالی قسمت هایی از بناهای داخلی قلعه و برجهای آن توسط میراث فرهنگی و با مشارکت شورای روستا مرمت و ساماندهی شده است.

  به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر محمود ادیبان اظهار داشت: قلعه ابراهیم آباد یکی  از قلعه های ارزشمند شهرستان اشکذر که در روستای ابراهیم آباد رستاق واقع شده و چند سالی است به طور متوالی قسمت هایی از بناهای داخلی  قلعه و برجهای آن توسط میراث فرهنگی و مشارکت شورای روستا مرمت و ساماندهی شده است .

  وی در ادامه اظهار داشت: این قلعه دارای دو حصار یا هشت برج حفاظتی دور تا دور قلعه بوده که کلیه ساکنین روستا داخل این قلعه زندگی می کردند ولی متاسفانه بعد ازتخلیه ساکنین و رفتن به بیرون قلعه، قسمت زیادی از خانه های داخل قلعه توسط افراد محلی تخریب شده و در حال حاضر قسمتی از بناهای داخلی قلعه باقی مانده است  ومتاسفانه اهالی در بیست سال گذشته  ،ساختمان جدید الاحداث بزرگی را در داخل قلعه بنا کرده اند.

  ادیبان تاکید کرد: از ابتدای تاسیس اداره میراث فرهنگی در شهرستان هر ساله عملیات مرمتی در قلعه انجام شده که از جمله از آنها می توان به مرمت برجهای ظلع شمالی و غربی بنا، مرمت مسجد داخل قلعه،مرمت و استحکام بخشی حصار ظلع شرقی، کاهگل پشت بام بناهای داخل قلعه، مرمت سر در ورودی قلعه، آجر فرش پشت بام سر در ورودی و غیره را اشاره نمود که در سال مالی  1395 (سا ل 96)نیز با تخصیص اعتبار در حدود  600 میلیون ریال از محل اعتبارات میراث فرهنگی  قسمتی از بناهای ظلع جنوبی قلعه مرمت و بازسازی شد.

  وی یادآور شد این بنا یکی از بناهای شاخص بخش رستاق محسوب شده که ابتدای مسیر گردشگری از شمال به جنوب قرار دارد وبه منزله ورودی شهرستان از اهمیت و ویژگی خاص برخوردار می باشد که با هدایت گردشگران و بازدید از جاذبه های گردشگری در رستاق میتوان مسیر گردشگری شمال را از ورودی این روستا شروع و با بازدید از  آثار شاخص بخش رستاق تا  مرکز شهرستان ادامه داد.

  گفتنی است از دیگر بناهای شاخص این روستا میتوان به بقعه سید تاج الدین ، آب انبار فاطمه رحمانی ، مسجد معصومه، آب انبار شهبا و …اشاره کرد .

   

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/sOGyu

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *