• * نظرسنجی

  به نظر شما پیگیری کدامیک از مسائل ورزشی شهرستان، اولویت بالاتری دارد؟

 • Sabat


 • کد خبر: 21445
   منتشر کننده: سردبیر (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۱

  به گزارش نسیم صادق به نقل ازایسنا،دکتر نصرت پورسینا در گفت‌وگو بااین خبرگزاری ، بیماریهای پوست سر را به دو قسمت مربوط به پوست سر و مربوط به مو تقسیم کرد و اظهار داشت: بیماریهای پوست سر قسمت جاندارو فعال پوست می باشند که فولیکول های مو، غدد عرق، غدد چربی و عروق خونی در آن قرار گرفته است و ساقه مو که برای ما قابل رویت است قسمت بی جان مو می باشد.

  وی ادامه داد: پوست سر می تواند دچار بیمارهای پوستی که به صورت منتشر، تمام بدن را مبتلا می کند، قسمتی از پوست سر را دچار (پسوریازیس، لیکن پلان) نماید، گاهی نیز بیماریهای پوستی فقط محدوده پوست سر را مبتلا می کند بنابراین فرد بیماری که با شکایت خارش پوست سر مراجعه می کند باید تمام قسمت های دیگر بدن را نیز معاینه کرد.

  دکتر پورسینا تصریح کرد: اما گاهی بیمار برای پوسته ریزی بیش از حد پوست سر مراجعه می کند و می گوید «هر موقع که سرم را شانه می کنم انگار آرد از سرم می ریزد» یا «پوسته های زیادی روی یقه کتم مشهود است» که این بیماری را با عنوان دندورف می شناسیم و بیماری آن را «درماتیک سبره» می نامند بنابراین می توان گفت درماتیک سبره یکی از حالت های پوست سر است و شاید نتوان اسم بیماری را به آن اطلاق کرد.

  وی بیان کرد: در سال اول تولد فرد ممکن است پوسته هایی در پوست سر مشاهده شود و در نوزادان یک یا دو ماهه یا نوزادان تازه متولد شده، قسمت وسط سرشان پر از کدره چرب است و گاهی نیز در ابروهایشان این پوسته ها را مشاهده می کنیم.

  این متخصص پوست اضافه کرد: این بدین دلیل است که در دوران جنینی، جنین در رحم هورمون آندروژن را از مادر دریافت می کند و از آنجایی که فعالیت غده سباسه وابسته به هورمون آندروژن است فعالیت بیش از حد داشته و درماتیک سبره اطفال را مشاهده می کنیم.

  وی افزود: از یک سالگی تا زمان بلوغ فعالیت غده سباسه به علت کاهش هورمون آندروژن کاهش می یابد و در دوران بلوغ در دخترها از ۹ سالگی و در پسرها از ۱۲ سالگی، فعالیت مجدد غده سباسه را داریم بنابراین در این دوران هم پوست صورت چرب می شود هم غده چربی پوست فعال شده و همچنین شوره ها یا دندروف ایجاد می شوند.

  این متخصص پوست گفت: در این مواقع اگر فرد شستشوی مکرر پوست سر نداشته باشد و حتی خارش در میان دخترها که پوشش دارند ممکن است دچار بوی بد سر هم بشوند بنابراین به افرادی که درماتیک سبره دارند پیشنهاد می کنیم شستشوی روزانه داشته باشند و از شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده کنند.

  دکتر پورسینا خاطرنشان کرد: گاهی اوقات این شوره به قدری زیاد است که باعث ناراحتی فرد می شود که در چنین مواردی از شوره یک لام مستقیم گرفته می شود و چنانچه رشد قارچ پیتروس پوروم زیاد باشد درمان ضد قارچ را هم به صورت دوره ای اضافه می کنیم.

  وی اظهار کرد: گاهی فرد شوره خشک دارد به طوری که پوست سر چرب نیست و فقط پوسته خشک دارد که از شامپوهای آنتی دندروف یا ضد شوره مخصوص موهای خشک استفاده می کنیم.

  وی بر شستشوی روزانه برای درمان شوره سر تاکید کرد و متذکر شد: در هر صورت بیماری شوره سر بیماری مهمی نبوده و واگیردار نیست و جای هیچ گونه نگرانی برای اعضای خانواده وجود ندارد.

  این متخصص پوست در پایان یادآور شد: شامپوهای ضد شوره سر که در تبلیغات می بینیم اگر استاندارد بوده و مارک وزارت بهداشت دارد برای درمان این بیماری موثر است.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/5eMmp

 • Telegram
 • برچسب‌ها
  ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *