• Sabat Sabat


 • کد خبر: 38307
   منتشر کننده: سردبیر (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۰:۰۸
  توصيه يك كارشناس دامپزشكي؛
  کارشناس مسئول بررسی، مبارزه و مراقبت از بیماری‎‎های آبزیان اداره کل دامپزشکی استان یزد به شهروندان توصیه کرد كه ماهی قرمز را تنها از مراکز معتبر و تحت نظارت و کنترل دامپزشکی تهیه كنند.

  24789t

  به گزارش  اشکذر نیوز به نقل از ایسنا، دکتر “حمید پورمیرزایی” تصریح کرد: همه ساله در آستانه سال نو بازار خرید ماهی قرمز رونق می گیرد و مردم این ماهی زینتی را بر سر سفره های هفت سین خود می‎‎برند، اما نکات بهداشتی زیادی در مورد نحوه حفظ سلامت و نگهداری ماهی قرمز وجود دارد که بسیاری از مردم از آن مطلع نیستند.

  وی مهمترین مسئله ای که مردم باید به آن توجه داشته باشند را اطمینان از سلامت ماهی خریداری شده به منظور جلوگیری از ابتلاء به بیماری‏‏های مشترک ذکر کرد و افزود: به همین منظور به همشهریان توصیه اکید می‎‎شود که ماهی قرمز را تنها از مراکز معتبر و تحت نظارت و کنترل شهرداری و دامپزشکی تهیه کنند.

  پورمیرزایی اظهار کرد: ماهی قرمز باید در محیط مناسبی از نظر اکسیژن و دما نگهداری شده و فضای کافی و آب تمیز در اختیار داشته باشد، به همین دلیل خرید ماهی از فروشندگانی که ماهی را به صورت متراکم و در محل و شرایط نامناسب بهداشتی و زیستی نگهداری می‏‏کنند، توصیه نمی‏‏شود.

  وی در مورد خصوصیات ماهی قرمز سالم نیز گفت: ماهی سالم، دارای ظاهر سالم و تحرک مناسب است و به صورت متعادل شنا می‏‏کند، باله‏‏های آن کاملاً باز و سالم و سطح بدن آن، فاقد هرگونه لکه‏‏های پنبه مانند است و پولک‎‎های ماهی سالم است و دارای ریختگی یا ساییدگی نیستند.

  وی افزود: همچنین ماهی نباید بی‎‎قرار بوده و چشم‎‎ها نباید به صورت یکطرفه یا دوطرفه بیرون زده باشند.

  این کارشناس در پایان نیز شهروندان خواست برای دست زدن به ماهی و جابجایی آن حتی الامکان از دستکش استفاده و از تماس کودکان با ماهی جلوگیری کنند.

  به گفته پورمیرزایی، علاوه بر آن باید با استفاده از آب تمیز و فاقد کلر، غذای مخصوص ماهی و ضدعفونی‎‎سازی ظرف نگهداری ماهی با نمک طعام به حفظ سلامت ماهی قرمز خود کمک کرده و مانع از بروز ابتلاء به بیماری‏‏های مشترک شد و در صورت عدم امکان نگهداری صحیح از ماهی پس از برگزاری مراسم سال نو، آن را در اماکن مجاز مشخص شده توسط محیط زیست رها‏‏سازی کرد.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/ujjh0

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *