• Sabat


 • کد خبر: 28028
   منتشر کننده: سردبیر (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۶
  آیت الله سبحانی در یزد:
  یكي از مراجع تقليد شيعيان بر تجهيز علما و روحانيون و حوزه هاي علميه به سلاح علمي روز تاكيد كرد.

  به گزارش اشکذر نیوز به نقل از مهر، آیت‌الله جعفر سبحانی، صبح پنجشنبه در مراسم عمامه گذاری ۹ نفر از طلاب یزد و تجلیل از فرهیختگان حوزه های علمیه سراسر استان یزد اظهار داشت: در شرایطی که وقتی موضوعی در آمریکا مطرح می‌ شود، با اینترنت به چند زبان زنده دنیا در سراسر جهان پخش می شود، حوزه های علمیه نیز باید به سلاح علم مجهز شوند.

  وی با بیان اینکه برای دفاع از تشیع باید در مقابل وهابیون با سلاح علم ایستادگی کرد، بیان داشت: اکنون حوزه های علمیه ما باید تخصصی شوند و روحانیون و طلاب بتوانند به صورت تخصصی در بسیاری از علوم وارد شوند.

  آیت الله سبحانی خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه اکنون حوزه باید بتواند یک سایت بزرگ وهابی ستیز ایجاد کند تا هر مطلبی از سوی آنها عنوان می شود، توسط این سایت به صورت تخصصی جواب داده و به زبان های زنده دنیا منتشر شود.

  تجهیز به علوم روز از راه های دفاع از تشیع است

  وی عنوان کرد: در چنین شرایطی، یکی از راه های دفاع از تشیع، مجهز بودن به علم روز است و همانطور که آنها سلاح دارند، ما نیز باید سلاح علمی داشته باشیم.

  این استاد حوزه بیان کرد: علمای ما همواره باید برای دفاع از اسلام و تشیع آماده باشند و به اقدامات و سخنانی که علیه اسلام و تشیع انجام و مطرح می شود، پاسخ دهند.

  وی با ذکر نمونه ای در این زمینه عنوان کرد: در سال ۱۳۲۲ در تهران فردی کتابی به نام “اسرار هزار ساله” را منتشر کرد و مطالبی علیه اسلام مطرح کرد اما در آن زمان علمای ایران آمادگی لازم برای پاسخگویی به آن را نداشتند.

  آیت الله سبحانی تصریح کرد: امام خمینی (ره) در چنین شرایطی، درس را تعطیل کرد و در خانه نشست و کتاب را خواند و نتیجه آن نیز نوشتن کتابی به نام “اسرار” در جواب “اسرار هزار ساله” بود.

  باید در مسیر تخصصی شدن حوزه های علمیه گام برداشت

  وی تاکید کرد: حوزه های علمیه باید استعدادها را از طریق سنجش ذوق افراد، فقه، منبر و …. پیدا کنند تا بتوانند گامی اساسی در راستای تخصصی شدن حوزه های علمیه بردارند.

  آیت الله سبحانی با بیان اینکه اکنون ثبت نام در حوزه های علمیه آغاز شده است، خاطرنشان کرد: از دانش آموزان می خواهم تا زمان باقی است، به حوزه ها مراجعه کرده و ثبت نام کنند به ویژه در استان یزد که استعدادهای بسیاری در این زمینه دارد.

  وی خطاب به طلابی که امروز معمم شدند نیز  عنوان کرد: شما از امروز سرباز امام زمان (عج) شده اید و رفتار و کردار شما باید در جامعه نمونه باشد.

  روحانیون و طلاب یک کار و مسیر در امور روزمره خود را دنبال کنند/ لزوم تسلط به زبان عربی

  آیت الله سبحانی همچنین تصریح کرد: اگر می خواهید در امور خود پیروز و موفق باشید، یک کار را پیش ببرید و وارد شدن در چند کار، راه به جایی نخواهد برد کما اینکه اگر امام خمینی (ره) در انقلاب پیروز شد، به خاطر علم ایشان بود زیرا هم خاضع و هم آگاه به علوم زمان بود و شما نیز به جای اینکه وقت خود را صرف کارهای دیگر کنید، در درجه اول زبان عربی را به خوبی فرا بگیرید و صحبت کنید و قناعت را نیز در زندگی خود پیشه کنید.

  وی همچنین با اشاره به بزرگان یزد که از عظمت آنها باید انگشت حیرت به دندان گزید، عنوان کرد: در یزد بزرگانی همچون مدرسی ها، فرساد، شیخ غلامرضا خراسانی، اعرافی و … برای خود وزنه ای هستند.

  یزد، اصفهان و شیراز؛ سه نقطه خواستگاه دین و علم در ایران

  آیت الله سبحانی با اشاره به استعدادهای بسیاری که در استان یزد در زمینه علوم دینی وجود دارد، بیان کرد: یزد، اصفهان و شیراز سه نقطه خواستگاه دین و علم در ایران هستند.

  امام جمعه یزد نیز در این مراسم با ابراز خرسندی از دیدار آیت الله سبحانی در یزد عنوان کرد: هرگاه ایشان را زیارت می کنم به یاد امام خمینی (ره) می افتم زیرا ایشان نیز در دقت، مراقبت از هوای نفس و بسیاری امور دیگر آنچه از امام فرا گرفته بودند، عمل کردند.

  آیت الله محمدرضا ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سوابق طولانی حوزه های علمیه و بزرگان و علمای دینی یزد بیان کرد: سید محمد کاظم یزدی، شیخ عبدالکریم حائری، علومی ها، مدرسی ها، فرسادها و … علمای بزرگ استان یزد هستند.

  جلوگیری از افول حوزه های علمیه و جدیت در تربیت طلاب از الویت های حوزه های علمیه یزد باشد

  وی، جدی بودن در تربیت طلاب و تلاش برای جلوگیری از افول آنها و ایجاد شرایطی که استعدادهای استان به مناطق دیگر تمایل پیدا نکنند باید از اولویت های حوزه علمیه یزد باشد.

  استاندار یزد نیز در این مراسم با اشاره به برخی از ویژگی های منحصر به فرد استان یزد اظهار داشت: ۸۸ درصد مردم یزد باسواد هستند و یزد اکنون به یکی از شهرهای دانشجوپذیر در کشور تبدیل شده است.

  سید محمد میرمحمدی عنوان کرد: حضور و ورود دانشجویان به استان یزد سبب تغییرات فرهنگی شده اما این سئوال مطرح است که آیا آنها باید تحت تاثیر فرهنگ عمیق دینی و اعتقادی یزد قرار بگیرند یا ما تحت تاثیر فرهنگ آنها واقع شویم.

  ایجاد دگرگونی در فرهنگ اصیل یزد/ ورود و حضور دانشجویان تاثیرگذار در تغییر فرهنگها

  وی یادآور شد: وضعیت یزد به لحاظ فرهنگ ایجاد شده و تغییر فرهنگ های اصیل گذشته متفاوت از قبل شده و در برخی موارد نیز نگرانی هایی به دنبال داشته است.

  استاندار یزد همچنین بیان کرد: توسعه شبکه اطلاعاتی سبب شده تا اکنون ماهواره در  تک تک خانه های ما نفوذ پیدا کند اما باید دید که چگونه می توان دراین زمینه مصونیت ایجاد کرد تا غیر و دینی و سربلندی جوانان خود را حفظ کنیم.

  آیت الله سبحانی، شیخ مفید زمان

  امام جمعه محمدآباد یزد نیز در این مراسم اظهار داشت: اگر به زندگانی شیخ مفید نگاه کنیم، استادی در همه رشته ها بوده است و حتی در مبارزه نیز پیشتاز بوده و آیت الله سبحانی را می توان شیخ مفید زمان دانست.

  حجت الاسلام سید محمد کاظم مدرسی با اشاره به بخشی از زندگی آیت الله سبحانی، مرجع عالیقدر شیعیان جهان عنوان کرد: ایشان از سال ۶۸ با تفکر سلفی به مبارزه پرداخت و امروز در حوزه های علمیه ۱۶ ساعت به تحقیق، تالیف و تدریس اشتغال دارند.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سوابق حوزه های علمیه یزد اظهار داشت: حوزه علمیه یزد با سابقه ۵۰۰ سال، سرافراز در دنیای اسلام بوده اند و دو هزار و ۵۰۰ طلبه در قم و یزد مشغول تحصیل هستند.

  مدرسی یادآور شد: هشتمین همایش تجلیل از فرهیختگان حوزه علمیه استان یزد امروز به پاس آن همه فداکاری ها و تلاش هایی است که روحانیون یزدی کشیدند و افتخار آفرینی های بسیاری کردند.

  وی بیان کرد: یکی از مهمترین همایش ها، تجلیل از تلاش های بی وقفه اساتید و دانش آموختگان حوزه های علمیه است.

  لزوم توجه طلاب به ازدواج و ازدیاد نسل شیعه

  این استاد حوزه علمیه یزد در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: گاهی گفته می شود که تاهل و ازدواج، مانع تحصیل است اما اکنون پنج برابر طلاب مجرد، طلابی داریم که دارای خانواده و متاهل هستند.

  وی عنوان کرد: تعداد زیادی از آنها از نخبگان حوزه های علمیه یزد به شمار می روند ضمن اینکه در جایی که به ازدیاد نسل شیعه سفارش شده، طلاب باید به این موضوع توجه داشته باشند.

  به گزارش مهر، در این همایش ضمن عمامه گذاری برای ۹ نفراز طلاب استان یزد، از فرهیختگان حوزه های علمیه در مرکز استان و شهرستان های استان یزد در پنج رشته فقه، اصول، کلام، تفسیر و فلسفه اسلامی تجلیل شد.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/QFJsB

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *