• Sabat Sabat


 • کد خبر: 20965
   منتشر کننده: سردبیر (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۱

  به گزارش نسیم صاق به نقل ازمهر، استان یزد از استانهایی است که نام مفاخر مهم علمی، فرهنگی، سیاسی و دینی بسیاری با نام آن عجین شده و از دل کویر یزد بزرگانی همچون مرحوم آیت الله حائری یزدی، آیت الله فقیه خراسانی،مرحوم وزیری، فرخی یزدی، آذر یزدی، شاعر نام آشنا وحشی بافقی جهانی شدند.

  وحشی بافقی مردی شوریده، عارف و عاشق بود که در حیات و ممات، مظلوم واقع گشته است و حتی این روزها که صحبت از بزرگذاشت و برگزاری کنگره ای با هدف معرفی زندگی و آثار فاخر اوست، مراسم بزرگداشت آن شاعرپر آوازه و نامی به تاخیر افتاده است!

  در حالی که دوستداران وحشی بافقی، عاشقانه منتظر برگزاری همایشی برای معرفی این شاعر نامی هستند، مسئولان برگزاری این همایش از تعویق زمان یا به احتمال زیاد لغو آن خبر می دهند.

  از سال ۱۳۶۹ که استاد حسین مسرت لزوم برگزاری همایشی در خور نام وحشی بافقی را مطرح کرد، سالها می گذرد و مسئولان شهر به دلایلی که طرح آن را برای مردم لازم ندانسته اند، همایش را به تعویق انداخته اند.

  دبیر اجرایی کنگره بزرگداشت وحشی بافقی در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در مرداد سال گذشته اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، برگزاری کنگره وحشی بافقی را به موسسه فرهنگی هنری عطیه آسمانی پیشنهاد کرد و من چون بیش از ۱۲ کنگره کشوری در یزد و کشور برگزار کرده بودم، این مسئولیت را پذیرفتم.

  غلامرضا محمدی افزود: در جلسات شورای سیاستگذاری که با حضور مسئولان بافق برگزار شد، دبیرخانه اجرایی تجهیز شد و ۲۰۰ ملیون تومان اعتبار نیز برای این کنگره اختصاص یافت و مقرر شد کنگره در فروردین ماهی که گذشت، برگزار شود.

  وی افزود: با همکاری دانشگاه یزد، شورای علمی این کنگره انتخاب شد و به دنبال انتشار فراخوان برای این کنگره، ۴۰۰ مقاله پذیرش شد و از سوی دیگر دبیرخانه اجرایی نیز کار تدوین و چاپ بیش از ۱۰ عنوان کتاب نفیس برای وحش بافقی را انجام داد.

  محمدی عنوان کرد: در این مدت کوتاه، تنها فرماندار سابق بافق و شهرداری بافق به تعهداتشان عمل کردند و ۳۰ میلیون تومان به برگزاری این کنگره اختصاص دادند در حالیکه در حال حاضر برای کنگره ۶۰ میلیون تومان هزینه شده است.

  دبیر اجرایی کنگره وحشی بافقی اظهار داشت: اداره ارشاد استان یزد و شرکت سنگ آهن بافق که روی مساعدت آنها حساب ویژه ای باز کرده بودیم، هیچ کمک و مساعدتی نداشتند.

  وعده وزیر فرهنگ و ارشاد برای برگزاری کنگره بین المللی وحشی بافقی

  محمدی ادامه داد: در حالیکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری این کنگره در استان یزد برای پاسداشت این شاعر نام آور ایرانی ابراز رضایت کرده و حتی در مصاحبه خود در جلسه هیئت دولت از این کنگره استقبال کرد و قول مساعدت داد اما با نزدیک شدن به زمان برگزاری و اجرای ۹۰ درصد مراحل این کنگره، آقای وزیر هم هیچ اقدامی برای کنگره انجام نداد.

  وی با اشاره به سنگ اندازیهای مسئولان شرکت سنگ آهن بافق گفت: در حالیکه کمیته اجرایی کنگره وحشی بافقی قرارداد ۵۰ میلیونی را با انتشارات امیر کبیر برای چاب کتبهای نفیس دیوان وحشی بافقی بست، فرماندار تازه وارد بافق و سنگ آهن مانع تراشی کرده و این کنگره را به تعویق انداختند.

  انتخابات ریاست جمهوری بهانه تعویق زمان کنگره وحشی بافقی

  دبیر اجرایی کنگره ملی وحشی بافقی عنوان کرد: مسئولان شهرستان بافق و بعضی مسئولان اجرایی استان با توجه به عدم رضایت خود برای برگزاری کنگره وحشی بافقی، تنها برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را بهانه کرده اند در حالیکه برای بیش از ۵۰۰ مهمان خارجی اعم از محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه به منظور شرکت در این کنگره، دعوتنامه ارسال شده است.

  محمدی تصریح کرد: تعداد زیادی مقاله علمی و ادبی نیز به دبیرخانه این کنگره رسیده و حالا مشخص نیست چه کسی می خواهد پاسخگوی صاحبان این مقالات باشد.

  این شاعر استان یزد عنوان کرد: کاش اکنون که تمام شرایط برای برگزاری این کنگره مهیاست، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان یزد تصمیمی جدی در این زمینه می گرفت و شرایط برگزاری آن را فراهم می کرد.

  از آنجا که خانه وحشی بافقی در اواخر عمرش در بافق بوده است، برگزاری این کنگره سبب خوشحالی اصحاب هنر و فرهنگ بافق نیز شد و شور شعفی را در میان آنها ایجاد کرد اما خبر عدم برگزاری این کنگره، دوستداران وحشی بافقی را نیز را ناراحت کرد.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/81KvV

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *