• کد خبر: 18917
   منتشر کننده: سردبیر
    تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۵

  به گزارش نسیم صادق به نقل از مهر ،جواد نظامدوست اظهار داشت: بهمن‌ماه سال گذشته به همت گروهی از غارنوردان و غارشناسان استان‌ یزد، غار دوسر در نزدیکی شهرستان مهریز در استان یزد کشف شد که این غار بزرگترین تالار زیرزمینی ایران و چهارمین تالار بزرگ غاری در جهان را دارد.

  غاری که چندی پیش در مهریز توسط یک گروه غارنورد کشف شد

  وی با بیان اینکه دسترسی به این تالار پس از طی یک مسیر عمودی به ارتفاع ۱۰۰ متر امکان‌پذیر است، افزود: مساحت تالار این غار بر اساس نقشه‌ برداری صورت‌گرفته، حدود ۸۱ هزار و ۵۰۰ متر ثبت شده است. این تالار بیضی‌شکل با طول ۳۸۵ متر، عرض ۲۶۵ متر و ارتفاع ۷۰ متر است.

  نظام‌دوست عنوان کرد: این گروه از غارنوردان و غارشناسان ایرانی پس از ارائه این نقشه‌ها و اطلاعات مربوط به غار دوسر، به انجمن‌ها و کمیته‌های بین‌المللی فعال در زمینه غار، توانستند چهارمین جایگاه در فهرست تالارهای بزرگ غاری جهان را به نام ایران ثبت کنند و ایران در این رده‌بندی جهانی، پس از کشورهای مالزی، چین و اسپانیا قرار گرفت.

  وی ادامه داد: غار دوسر، کاملا فنی است و ورود به آن به تجهیزات بسیار تخصصی نیاز دارد.

  نظام‌دوست یادآور شد: به گفته کاشفان این غار، ورود به غار دوسر و تماشای این پدیده شگفت‌انگیز برای افراد ناآشنا و حتی اشخاصی که با سیستم سنگنوردی قصد پیمایش دارند، خطرات بالقوه‌ای دارد و سنگ‌های بزرگ و کوچک دورن تالار نیز از احتمال ریزش سقف این تالار حکایت می‌کنند.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/LAZEI

 • Telegram
 • برچسب‌ها
  ارسال نظر :

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *