• * نظرسنجی

  به نظر شما پیگیری کدامیک از مسائل ورزشی شهرستان، اولویت بالاتری دارد؟

 • Sabat


 • کد خبر: 18656
   منتشر کننده: سردبیر (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۸:۲۹

  به گزارش نسیم صادق به نقل از مهر،علی اکبر حدادزاده در گفتگو بااین خبرگزاری اظهار داشت: بیماری شاربن یکی از بیماری های حاد و کشنده دام ها به ویژه علفخواران است که در گذشته های دور باعث تلفات و مرگ ناگهانی در دام ها می شد.

  وی افزود: اهمیت این بیماری به دلیل قابل انتقال بودن آن به انسان و نیز بقای طولانی باکتری در خاک است.

  وی ادامه داد: با توجه به واکسیناسیون فراگیر در طول سالهای گذشته، کانونهای بیماری در استان یزد کاهش شدید داشته به طوری که از سال ۱۳۸۶ هر سال فقط دو کانون مشکوک بیماری گزارش شده است.

  حدادزاده یادآور شد: وقوع بیماری در جمعیت انسانی نیز کاهش چشمگیری داشته است به طوری که در پنج سال گذشته مورد انسانی بیماری در استان گزارش نشده است.

  وی عنوان کرد: آخرین کانون بیماری در دامها در استان مربوط به دامنه های جنوبی شیرکوه در خردادماه سال گذشته بوده و با توجه به کاهش کانون های بیماری و ادامه واکسیناسیون فراگیر دامها می تواند باعث افزایش استرس در دام ها و کاهش تولید ناشی از عوارض احتمالی واکسن در بزها و همچنین صرف هزینه های اقتصادی می شود و ازطرفی از حجم فعالیت مبارزه علیه سایر بیماری های نو پدید یا بازپدید دامی می کاهد.

  این مسئول گفت: در استراتژی جدید سازمان دامپزشکی کشور واکسیناسیون شاربن در سال آینده تنها محدود به کانون های قبلی بیماری می شود و حجم واکسن مصرفی شاربن در استان بین ۷۵ درصد کاهش می یابد از طرفی مراقبت فعال بیماری شاربن و آزمایش و پیگیری هر گونه تلفات ناگهانی در دام ها تا تائیدیه رد بیماری شاربن انجام خواهد شد.

  وی بیان کرد: از علائم بیماری شاربن در دامها، تب بالا، مرگ ناگهانی، خروج خون غلیظ سیاه رنگ از بینی و منافذ بدن و باد کردن سریع لاشه است و به منظور جلوگیری از پخش باکتری دام های مشکوک به هیچ وجه نباید کالبدگشایی شوند و لاشه دام های مشکوک باید به طریق مناسب سوزانده شود و یا در عمق دو متری زمین دفن شود.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/YeZno

 • Telegram
 • برچسب‌ها
  ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *