• * نظرسنجی

  به نظر شما پیگیری کدامیک از مسائل ورزشی شهرستان، اولویت بالاتری دارد؟

 • Sabat


 • کد خبر: 41517
   منتشر کننده: مصطفی خاکساری
    تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۸
  مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد:
  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از تشکیل پرونده‌ای برای ثبت جهانی قنات زارچ خبر داد.

  به گزارش اشکذر نیوز به نقل روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، محمدمهدی شرافت اظهار داشت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد، پرونده ثبت قنات زارچ در فهرست جهانی به یونسکو ارسال خواهد شد.

  وی عنوان کرد: قنات زارچ از مهم‌ترین قنوات ساخت دست بشر است که با توجه به اهمیت این سازه طویل، با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان، قرار است پس از انجام اقداماتی از قبیل مرمت، احیا و ساماندهی پایاب‌ها و مسیر قنات و تعدادی پاشیرهای آب انبارهای موجود در محور تعریف شده، پرونده ثبت قنات زارچ در فهرست جهانی به یونسکو ارسال شود.

  این مسئول اضافه کرد: آسیاب وزیر نیز در مسیر اصلی جوی قنات زارچ قرار گرفته و این آسیاب از سازه‌های منحصربفرد احداث شده بر روی قنات زارچ است که در محله کوشک‌نوی یزد واقع شده و ورودی آن به صورت رمپ و در عمق حدود ۳۰ متری از سطح زمین قرار گرفته و این رمپ با شیبی ملایم به تنوره و آسیاب منتهی می‌شود.

  شرافت ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، پروژه مرمت، احیا و ساماندهی قنات زارچ آغاز شده که مسیر پیشنهادی و تعریف شده در این طرح و پروژه از آسیاب وزیر تا مسجد جامع کبیر یزد را در بر می‌گیرد که در طول این مسیر، هفت پایاب و دو پاشیر شامل پایاب‌های جوی کوشک‌نو، پایاب حاج عباس، پایاب میرعسکرشاهی، حسینیه شاه ابوالقاسم، مدرسه شهاب‌الدین طراز، مدرسه شاه کمالیه و مسجد جامع و پاشیرهای آب انبار «جن نُک» و حسینیه شاه ابوالقاسم نیز مرمت و ساماندهی خواهد شد.

  وی خاطر نشان کرد: در طرح تهیه شده در زمینه پروژه مرمت و ساماندهی قنات زارچ، نورپردازی مسیر پایاب‌ها و پاشیرها نیز در دستور میراث فرهنگی است که این امر می‌تواند امکان بازدید بهتر گردشگران را فراهم کند.

  شرافت ادامه داد: قنات تاریخی زارچ با شماره ۱۴۸۳۰ در تیرماه سال ۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/21D5w

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *