• * نظرسنجی

  به نظر شما پیگیری کدامیک از مسائل ورزشی شهرستان، اولویت بالاتری دارد؟

 • Sabat


 • کد خبر: 22583
   منتشر کننده: سردبیر (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۰
  محمد باقر قالیباف با بیان اینکه وظیفه همه مخصوصا مدیران این است همواره در تلاش باشند، کمتر حرف بزنند و شعار دهند گفت: اگر می‌خواهیم حرف بزنیم، جنس حرف ما به عنوان یک مدیر با حرف دیگران متفاوت باشد. مردم از یک مدیر و مسوول توقع ندارند که از موضع وعظ، خطابه و نصیحت حرف بزند و یک نظریه پرداز باشد.

  به گزارش مهر، محمدباقر قالیباف پیش از ظهر امروز، در اجتماع پرشور اقشار مختلف مردم شهر یزد، طی سخنانی در مسجد حظیره این شهر تاریخی گفت: امروز را که مصادف با روز رحلت جانسور پیام‌رسان کربلا حضرت زینب(س) است به یکایک شما محبان اهل بیت(ع) تسلیت عرض می‌کنم. انشاءالله شرایط به گونه‌ای فراهم شود تا دوستداران آن حضرت بتوانند فرصت زیارت قبر ایشان را پیدا کنند و جامعه مسلمین در مقابل مستکبران به پیروزی برسند.

  وی ادامه داد: خداوند را شاکرم در چنین ایام و ماه عزیزی در روزهای دعا و نیایش و ماه خدا توفیق پیدا کردم در این مکان مقدس و در جمع مردم متدین، مومن ، ولایت‌مدار و شهیدپرور یزد حضور پیدا کنم. اهالی یزد مردمانی پرتلاش، پرکار، صبور، زحمتکش قانع و مهمان نواز هستند و امروز می‌بینم که در جمع شما جوانان بسیاری حضور دارند؛ جوانانی که امید امروز کشور هستند.

  قالیباف ادامه داد: امروز وقتی به چشمان جوانان و مردم شهر شما نگاه می‌کنم به یاد چشمان پرامید دوستان و شهیدان این استان همچون شهید عاصی‌زاده، جعفرزاده، آقابابایی و دیگران همرزمان شهیدم می‌افتم که ماه‌ها و سال‌های اول انقلاب با هم بودیم و هرکدام از آن‌ها مایه افتخار هستند، همچنین علمای بزرگوار همچون شهید آیت‌اله صدوقی، مرحوم آیت‌الله خاتمی، و تمامی بزرگان و عزیزانی که باعث شدند امروز در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی زندگی کنیم.

  کار مسئول، وعظ کردن نیست

  قالیباف در ادامه تصریح کرد: وقتی خودم با خدای خودم خلوت می‌کنم، می گویم چه  نعمت بزرگی است که خداوند عمر ما را در این مقطع زمانی قرار داده است تا در سایه یک نظام اسلامی و هدایت قدسی زندگی کنیم. نمی توانیم شکر این نعمت را به جا بیاوریم. این نعمت بزرگی است. در مقابل این نعمت وظیفه همه، مخصوصا ما مدیران آن است همواره در تلاش باشیم، کمتر حرف بزنیم و شعار دهیم.  اگر می‌خواهیم حرف بزنیم، جنس حرف ما به عنوان یک مدیر با حرف دیگران متفاوت باشد. مردم از یک مدیر و مسوول توقع ندارند که از موضع وعظ، خطابه و نصیحت حرف بزند و یک نظریه پرداز باشد. مسوولان و کسانی که امکان، مسوولیت و قدرتی در اختیار دارند، باید بدانند که این قدرت، امانتی است که مردم و خدا در اختیارش گذاشته‌اند. از این رو حرف مسوولان باید از جنسی باشد که وقتی مردم به حرف آن‌ها نگاه می‌کنند، احساس کنند دغدغه‌های خود را از این مدیر می‌شنوند و به جای آن‌که پاسخ این دغدغه ها را بشنوند، پاسخ واقعی‌اش را در زندگی خود حس کنند.

  وی افزود: هدف نظام اسلامی که به برکت خون شهدا و امام شهدا ایجاد شده، آن است که در مسیر خدمت به مردم قرار گیریم. در غیر این صورت ممکن است هم دنیا، هم دین مردم را خراب کنیم.

  در زندگی نباید نا امید بود

  وی خطاب به جوانان، تصریح کرد: هیچگاه تا این لحظه در زندگی خود احساس نا امیدی نکردم. البته بنده جزو آن‌هایی نبودم که راحت زندگی کنند. اگر من از کلاس سوم دبستان کار نمی‌کردم و در زنگ تفریح شیرینی‌های محلی را در مدرسه به بچه‌ها نمی‌فروختم، معلوم نبود که آیا سال بعد می‌توانستم درس خود را ادامه دهم یا نه. حتی باید پول مدادمان را هم خودمان تهیه می‌کردیم. با این حال هرگز نا امید نمی‌شدم. در جبهه هم سختی‌های زیادی به ما وارد می‌شد، زیر آتش بی‌امان دشمن ناگهان بهترین دوستمان روی زمین می‌افتاد و شهید می‌شد. از دست ما هم کاری بر‌نمی‌آمد، اما توکلمان را از دست نمی‌دادیم.

  وی افزود:‌ در سال ۶۲-۶۳ که حوادث لبنان رخ داد، بخشی از نیروهای رزمنده و حاج احمد متوسلیان‌ برای دفاع از لبنان رفتند. آن زمان حضرت امام (ره) این تعبیر را فرمودند که راه قدس از کربلا می‌گذرد. یعنی استراتژی این است که اگر می‌خواهی از قدس دفاع کنی، باید همین‌جا با قوت بجنگی. ما این را فهمیدیم که باید پشت خاکریزهای خود بجنگیم. امروز می‌بینیم که راه قدس از کربلا می‌گذرد و یک نظام اسلامی در عراق مستقر است. ظلم از آنجا رفته و صدام به دست دشمنان از بین رفت و در نهایت توسط خودشان نابود شد. همچنین رزمندگان اهل سنت و شیعه در مرزهای لبنان و غزه و در جنگ‌های ۳۳ و ۲۲ روزه برای این فرهنگ، مقاومت کردند. پس هیچگاه نمی‌توانیم بگوییم نا امید هستیم. مهم این است که صبر کنیم، مقاوم باشیم و از عقل و تدبیر به درستی استفاده کنیم.

  کار که نباشد، هویت نیست

  قالیباف خاطر نشان ساخت: امروز ممکن است شرایط اقتصادی بیش از هر زمان دیگری سخت باشد، هیچ کس نیست که از تورم و گرانی آسیب ندیده باشد. دغدغه بیکاری به موضوع همه خانواده‌ها تبدیل شده است، برخی فکر می‌کنند موضوع بیکاری تنها به بحث شغل و ایجاد اشتغال مربوط می‌شود. اما کار فقط برای ارتزاق و زندگی نیست، بخشی از مساله این است که کار کنیم تا درآمد داشته باشیم و بتوانیم زندگی خود را اداره کنیم. اما اگر فقط به این معنا باشد، در نتیجه افرادی که درآمد دارند نباید کار کنند. اما آن‌ها هم کار می‌کنند، چون کار جوهره حیات انسان است و وقتی کار نیست انسانیت و حیات انسان از دست می‌رود. بیکاری نه تنها فقر می‌آورد بلکه هویت انسان را هم از او می‌گیرد.  خانواده‌هایی به ما مراجعه می‌کنند که مرفه هستند اما می‌گویند دختر ما در خانه بیکار است و افسردگی گرفته است. حتی گاهی به سراغ ما می‌آیند و می‌گویند من پول میدهم تا حقوق او را بدهید اما به این واسطه او به کاری مشغول شود تا احساس کند شغلی دارد.

  وی با اشاره به وجود مشکلاتی همچون بیکاری، اشتغال، گرانی و تورم در جامعه گفت: حتی در حوزه گرانی مردم می‌گویند اگر گرانی منطقی داشته باشد قبول داریم. به این معنا که معلوم باشد قیمت پنیر فلان قیمت است و ما بدانیم تا سه ماه آینده به فلان میزان افزایش پیدا می‌کند. نه اینکه امروز به یک قیمت و فردا به قیمت دیگری به فروش برسد.

  بیشتر از تحریم‌ها، سوء مدیریت ما را دچار چالش کرده است

  وی ادامه داد:‌از دیگر سو ما می‌گوییم کشوری متمدن هستیم که مرزهای علم و دانش را در نوردیدیم. امروز جوانان و دانشمندان ما در مرزهای علم و دانش هستند، مخصوصا از منظر فنی و مهندسی در جایگاه خوبی هستیم. ما هم اکنون دومین کشور دنیا از نظر منابع نفت و گاز به شمار می‌رویم. همین استان یزد نیز یکی از بزرگترین معادن کشور است و این ظرفیت در مجموعه کشور نیز وجود دارد. در حوزه انسانی بهترین نیروها در کشور وجود دارد اما این سوال باقی می‌ماند که مشکل کجاست؟ چالش امروز کشور سوء تدبیر در اداره جامعه است. در یک خانواده اگر تمامی امکانات هم وجود داشته باشد و مدیر خانواده نتواند اوضاع را مدیریت کند، مشکلاتی ایجاد می‌شود. گاهی نیز این مجموعه خانواده حداقل‌ها را دارد اما وقتی تدبیر وجود داشته باشد، مشکلات را پشت سر می‌گذارند. امروز قبل از آنکه تحریم ما را دچار چالش کند، سوء تدبیر ما را دچار چالش کرده است. اگر به این موضوع توجه نکنیم، نه تنها دنیای ما در خطر است، دین ما هم به خطر می‌افتد.

  عقلانیت بر بستر معنویت

  محمدباقر قالیباف خطاب به مردم یزد افزود: ‌حماسه سیاسی و پس از آن حماسه اقتصادی پیش روی ماست. روز ۲۴ خرداد ماه، نقطه عطفی برای انقلاب و کشور به شمار می‌رود. دیگر فرصت آزمون و خطا نداریم. پس از سی و چند سال نباید به گونه‌ای تصمیم بگیریم که با گذشت ۲، ۳ سال از تصمیمی که گرفتیم و از رأیی که دادیم پشیمان شویم. امروز دیگر همه افراد را می‌شناسیم؛ افرادی که آمده‌اند و خود را در معرض نامزدی ریاست جمهوری گذاشتند،‌ مشخص هستند.

  قالیباف ادامه داد: بخشی از حماسه سیاسی مربوط به مشارکت خوب مردم است و بخش دیگر به انتخاب درست و به دور از احساسات مربوط می‌شود. باید باور کنیم که نمی‌توان با حرف، لفاظی و شعار کشور را اداره کرد. کشور نیازمند عقلانیت بر بستر معنویت است. حتما باید بر آرمان‌های خود پافشاری کنیم و از دیگر سو باید واقع‌بین باشیم. به همین دلیل می‌گویم کارنامه افراد بسیار مهم است.

  حرف زدن مدیران با مردم

  قالیباف با اشاره به دوره اخیر مدیریت شهری در پایتخت گفت: اکنون توفیق خدمت در شهرداری تهران را دارم. اگر از مردم تهران سوال کنید، کارنامه من روشن است. شاید کمترین حضور را در تلویزیون داشتم. حتی شاید گاهی اوقات یک نوبت در سال هم به تلویزیون نرفتم. چون دغدغه مردم را می‌دانستم. دغدغه من به عنوان مدیر دغدغه مردم است. من خودم چه دغدغه‌ای داشتم؟ من شهردارم و باید دغدغه مردم را داشته باشم. اگر دغدغه دیگری داشته باشم، مردم هر مشکلی داشته باشند صدایشان می‌آید اما نمی‌شنوم. به همین دلیل می‌گویم مدیران کمتر حرف بزنند، چون سبک حرف زدن مدیر متفاوت است.

  وی با اشاره به کارنامه‌اش در نیروی انتظامی ادامه داد: یک روز در نیروی انتظامی آمدم و با همه مردم حرف زدم، البته با عملکردم، نه با شعار. حتما یادتان می‌آید وقتی می‌خواستید گذرنامه و گواهینامه دریافت کنید، چه وضعیتی وجود داشت. یا اگر سرقتی اتفاق می‌افتاد به شما می‌گفتند دزد خود را پیدا کنید، کرایه ماشین را هم تا کلانتری پرداخت کنید، کاغذ هم همراه‌تان باشد تا بتوانید مشکل خود را بنویسید. در پلیس این وضعیت بود، ولی من این شرایط را عوض کردم. من در حقیقت با راه‌اندازی سیستم پلیس ۱۱۰ با مردم حرف زدم.

  ضمانت برنامه، کارنامه است

  نامزد یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری افزود: ‌امروز داشتن برنامه مهم است، اما مهم‌تر از آن داشتن کارنامه است. کسی که کارنامه ندارد، چه ضمانتی می‌دهد که توان اجرایی داشته باشد؟ ضمانت برنامه باید کارنامه فرد باشد.

  وی افزود: ‌سیستم اداری و اجرایی کشور، یک سیستم فسیل شده، بسیار قدیمی و از پا درآمده است. این سیستم باید به روز و کارآمد شود و باید آن را اصلاح کنیم. بخشی از مشکلات فساد مالی و اداری نیز به این سیستم فرسوده اداری مربوط می‌شود که از چندین دهه پیش و از قبل از انقلاب وارث آن هستیم. هیچگاه هم آن را متحول نکردیم، چون هیچگاه مدیری که دارای روحیه تغییر و تحول باشد نداشته‌ایم.

  قالیباف با انتقاد از وضعیت فعلی کشور در حوزه علم و فناوری گفت: در حوزه دانش در ابتدای قرن بیست و یکم هستیم، اما در به کارگیری دانش، همچون قرن بیستم عمل می‌کنیم و ۵۰ ،۶۰ سال عقب مانده‌ایم. کشور نیازمند یک تغییر جدی و تحول بنیادین در این سیستم است.

  به تمام وعده‌ها عمل کرده‌ام

  قالیباف در جمع مردم یزد گفت: بنده کسی بودم که همیشه به شکل روشن و مشخص به مردم قول داده‌ام و هرگز خلف وعده هم نکرده‌ام. برخی از حادثه طبس در سال ۵۷، دوران دفاع مقدس، دوران فرماندهی نیروی انتظامی و شهرداری تهران من را می‌شناسند. به فضل الهی حتی یک مورد نبوده است که وعده‌ای بدهم و خلاف آن عمل کرده باشم. هم‌ اکنون حدود ۱۲ میلیون نفر در تهران حضور دارند و اقدامات مدیریت شهری را می‌بینند. نمونه آن بزرگراه امام علی(ع) است که نزدیک ۳۰ کیلومتر طول و ۵۷ پل بزرگ دارد و در ۱۴ لاین ساخته شده است. حدود ۱۲هزار خانه برای ساخت این بزرگراه تخریب شد. این پروژه با مدیریت درست و روحیه جهادی ساخته شده است.

  وی ادامه داد: امروز این روحیه جهادی را در یکایک جوانان می‌بینم. در دهه اول انقلاب این فرصت برای من به عنوان محمد باقر قالیباف فراهم شد که در آن زمان و در سن ۱۹ سالگی خودم را نشان دهم. اما غصه ما این است که برای جوانان دهه چهارم به خاطر همین رفتارهای غلط، فرصتی فراهم نشده است و فرصت‌ها به شکل عادلانه در اختیار همه نیست. یعنی سیستم تا این حد بسته و فرسوده شده است. به خون جدیدی نیاز داریم تا در رگ‌های سیستم اداری و اجرایی کشور بچرخد، در غیر این صورت مشکل تورم حل نمی‌شود.

  مشکلات یزد را می‌شناسم

  قالیباف خطاب به مردم یزد گفت: با اطمینان به شما عرض می‌کنم ظرف ۲ سال با زمانبندی مشخص، حتما موضوع تورم و گرانی سامان خواهد یافت. البته این بدین معنا نیست که در پایان ۲ سال این اتفاق می‌افتد، بلکه نیمه هر سالی که بگذرد مردم احساس خواهند کرد اتفاقی رخ خواهد داد و برای این کار نیز در سطح ملی و استانی برنامه‌ریزی شده است.

  وی افزود: ‌امروز که در جمع مردم یزد هستم می‌گویم که مطالعات به شکل استانی صورت گرفته است و مشکلات استان یزد نیز مشخص شده. علیرغم تلاش، کوشش، صبر، قناعت و دیانت مردم یزد، کماکان موضوع آب به عنوان یکی از چالش‌های جدی این استان به شمار می‌رود. برای حل مشکل آب نیز باید با منابع پایدار چاره اندیشی کرد. این موضوع در دستور کار است. استان یزد ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه صنعت، معدن و اشتغال در اختیار دارد. یکی از ویژگی‌های این استان روحیه کار و تلاش مردم است. به هر میزان که بستر را فراهم کنیم ظرفیت در این استان وجود دارد.

  اولویت‌های استان یزد

  قالیباف با اشاره به محور ترانزیتی استان یزد گفت: حمل و نقل به عنوان موضوعی مهم در بخش خدمات به شمار می‌رود. اگر برای مرکزی که می‌تواند گلوگاه صنعتی باشد و در حوزه کشاورزی هم فعالیت کند، حمل و نقل را فراهم کنیم، می‌توان بسیاری از مشکلات را پشت سر گذاشت. همچنین به صورت دقیق و مطالعه شده درباره خدمات آموزشی در ۲ بخش برنامه‌ریزی خواهیم کرد؛ یک بخش مربوط به حوزه آموزش در سطح تکمیلی و بخش دوم نیز در حوزه تربیت نیروهای آموزش دیده حرفه‌ای که باید هر دو را به طور جدی دنبال کنیم. یکی از مشکلات این است که در سطح میانی، نیروی آموزش دیده و کارگر ماهر کم داریم. بنابراین در حوزه صنعت، خدمات، آموزش و حمل و نقل برنامه‌هایی در دستور کار است و این موضوعات اولویت‌های این استان به شمار می‌رود.

  وی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های استان یزد موقعیت گردشگری و بافت تاریخی آن است که نمونه‌هایی از آن در شهر یزد هم وجود دارد. این ویژگی یکی از بهترین فرصت‌ها برای این استان به شمار می‌رود. این ظرفیت‌ها وجود دارد و اگر توفیق خدمت در دولت را پیدا کردم، با روحیه کار، تلاش، جوان‌گرایی و با اولویت حل مشکلات اقتصادی به دنبال استفاده از این ظرفیت‌ها خواهم رفت.

  وی در پایان گفت: جامعه ما نیاز به آرامش ذهنی و روحی دارد. هم‌اکنون جامعه دارای تشویش خاطر است و باید این آرامش را به مردم برگردانیم. انشاءالله حماسه سیاسی را شما محقق کنید و حماسه اقتصادی نیز با ما مدیران باشد.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/mwTNt

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *