• Telegram


 • کد خبر: 68456
   منتشر کننده: مصطفی خاکساری
    تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۰
  ابوالفضل موسوی، ريیس مجمع نمایندگان استان یزد در گفت‌وگو با «قانون»:
  براي حل اين مشكل بايد از لحاظ قانونی حمایت شویم. از طرف ديگر دولت می تواند هزینه انتقال آب را پرداخت كرده تا بخش خصوصی در اين زمينه سرمایه گذاری کند...
  فرهنگ‌سازی یکی از راه‌‌های حل بحران آب است

  قانون-مشکلات آبی در کشور سال‌هاست به بحران تبدیل شده است و اگر به این موضوع مهم توجهی نشود، در آینده باید هزینه‌های سنگین‌تری برای رفع آن پرداخت. استان یزد نیز از بخش‌های کویری وکم‌آب ایران است که باید برای آینده آن برنامه‌های راهبردی را تدوین کرد. برای اطلاع از مشکلات آبی این استان ، سراغ سید ابوالفضل موسوی بیوکی، نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی و رییس مجمع نمایندگان استان یزد رفتیم. او معتقد است تمام دستگاه‌ها باید برای حل بحران کم آبی در کشور کمک کرده و به نوعی عمل کنند که این مشکلات در آینده به بحران تبدیل نشود. مشروح گفت‌وگوی «قانون» با این عضو فراکسیون امید مجلس را در ادامه می‌خوانید.

  به عنوان عضوی از فراکسیون امید، از عملکرد این فراکسیون راضی هستید ؟

  فراکسیون امید تازه شکل گرفته و از عمرش یک سال می‌گذرد بنابراین نقدهای فراوانی نسبت به تشکیلاتش وجود دارد. اعضای فراکسیون نسبت به عملکرد یک سال امید نظر مثبت دارند و رای اعتماد بالایی که کابینه دولت دوازدهم در مجلس به دست آورد، حاصل تلاش فراوان فراکسیون امید بود.البته شاید بیشترین انتقاد به رای نیاوردن آقای بیطرف بود و این را از نقاط ضعف فراکسیون امید می‌دانند.باید به این نکته اشاره کنم که فراکسیون ولایی سعی داشت به چهارنفر از وزرا رای ندهد. برای مثال آن‌ها نمی‌خواستند آقایان آخوندی، ربیعی، حجتی و بیطرف رای اعتماد بگیرند ولی با هماهنگی هایی که از جانب فراکسیون امید با فراکسیون‌های دیگر صورت گرفت، تلاش آن‌ها ناکام ماند.

  گفته می‌شود فراکسیون امیدآن فعالیتی که از آن ها انتظار می‌رفت را نداشته است؟ این به نحوه اداره شخص عارف بازمی‌گردد یا مشکل دیگری وجود دارد؟

  آقای دکتر عارف شخصیت مشخصی دارند، ایشان رییس شورای اصلاح طلبان و فراکسیون امید هستند و به جایگاهی رسیدند که درصحنه های بزرگ مانند انتخابات ریاست جمهوری نقش آفرینی می‌کنند. درباره رای اعتماد به کابینه دولت، فراکسیون امید به ویژه دکتر عارف از ساعت ۶:۴۵ صبح که جلسه شروع می‌شد تا ۸ شب کار می‌کردند. درواقع بیشترین وقت را در بین اعضای فراکسیون امید، آقای دکتر عارف برای رای گیری کابینه دولت صرف کردند. نکته دوم این است که شما یک روز تشریف بیاورید مجلس ودر جلسات حضور داشته باشید تا مشاهده کنید آقای دکتر عارف چگونه هم دستورات جلسه را گوش می‌کنند و هم به صحبت‌های افراد فراکسیون امید در هرزمینه‌ای (کشوری، استانی، سیاسی) توجه می‌کنند و پاسخ می‌دهند. این نقش بی بدیل دکترعارف در مجلس و فراکسیون امید نشان می دهد که او جامع‌ترین فرد است.

  در چند سالی که گذشته عملکرد خودتان را قبول دارید؟ یعنی اقداماتی که باید در حوزه انتخابیه یزد انجام می‌شد، صورت گرفته است؟

  اصلیت بنده یزدی است و از این جهت باید به جزییات مسائل و مشکلات استان آگاه باشم. مشکلاتی که دراستان یزد مطرح است را یک به یک دنبال می‌کنم ولی اولین مشکل استان، آب است. استان یزد نسبت به تمام استان‌ها از کمترین میزان بارش برخورداراست. یزد از میانگین کشوری نیزبارش باران کمتری دارد و استان بسیار خشکی است. از طرفی ۸۰ درصد ذخایرآب‌های زیرزمینی یزد استفاده شده و درصد کمی باقی مانده است. در همین حال پوشش گیاهی فراوانی نیز نداریم و اگر همین روند گرمی هوا ادامه پیدا کند، نمی‌توانیم مردم را در روستا‌ها نگهداریم.

  این خشکسالی طی چند سال اتفاق افتاده است؟

  این آماری که گفته شد به ۳۰ سال اخیر برمی‌گردد و هرچه پیش می‌رویم وضعیت بدتر می‌شود. این روند معضلات دیگری نیز برای ما ایجاد می‌کند. بیشترین شغل در یزد کشاورزی است و با توجه به آنکه مشکل اساسی دیگر در استان نبود شغل است، با تغییراتی که در برنامه وجود دارد باید برای افراد شغل ایجاد کرد. ما دنبال جایگزینی کشت نوین هستیم و بایدکشت برخی از محصولات دراستان ممنوع شود. مساله بعدی فرهنگ مصرف آب است. سرانه استفاده از آب برای هر فرد در روز ۱۵۰ لیتر است و در بعضی از شهرها مثل یزد به ۱۸۰ لیتر یا به بالای ۲۰۰ لیتر نیز می رسد؛ این حجم از مصرف به‌ خاطر مصرف آب شرب مردم نیست ،به دلیل این است که مردم یزد فقط همین آب لوله‌کشی را دارند و آب جاری دیگری برای نگه داشتن فضای سبز حیاط خانه های‌شان وجود ندارد. از طرف دیگر، گرمای هوا سبب تبخیر آب می‌شود و همه این مسائل در کنار یکدیگر به معضل بی‌آبی منتهی شده‌است. به این نکته نیز اشاره کنم که نوع معمارهای جدید میزان مصرف آب را بالا برده است. در معماری سنتی این موضوع حل شده بود، آیا معماری جدید با فرهنگ مصرف آب ما همخوانی دارد؟ شهر یزد معروف به شهر خشت است، اگر معماری نوین این فرهنگ را عوض کرده است، باید به سنت قبل برگردد.نقد دیگری که وجود دارد این است که متاسفانه شهریزد با این همه بحرانی که دارد، درسیستم فاضلاب شهری نمی‌تواند زیر ۴۰ درصد آب را بازگرداند به همین دلیل باز چرخه آّب صورت نمی‌گیرد که بتوان آب را ذخیره ودر جاهای دیگر استفاده کرد. این معضلاتی که بیان کردم همه دست به دست یکدیگر داده اند و بحران کم آبی را در استان رقم زده‌اند.

  حال که استان یزد بی‌آب است از کجا می‌خواهید این ضعف را جبران کنید؟

  خط یک انتقال آب به استان، از سرشاخه های زاینده رود به یزد منتقل می‌شود. ولی مشخص نیست که این آب تا چه زمانی پایدار است. از طرفی برای انتخاب وزیر نیرو، نمایندگان زاگرس نشین اعتراض داشتند و لابی فراوانی کردند که اگر وزیر یزدی رای بیاورد، می‌خواهد از کارون به کویر مرکزی آب منتقل کند؛ برای همین رای ندادند ومقاومت کردند که وزیرپیشنهادی رای نیاورد. بنده به عنوان نماینده مخالف این برنامه در مجلس صحبت کردم اما نماینده ها کوتاه نیامدند. این روند نشان داد که نمایندگان نمی‌گذارند از سرشاخه وحوزه‌های آبریز، آبی به یزد برسد و من که یزدی هستم، باید خودم به فکر باشم ودنبال منابع پایدار بروم که به نظرم انتقال آب از دریا گزینه اصلی است. من زمانی در مجلس دعا می‌کردم و می‌گفتم خدای من، چرا یزد را در منطقه گرم قراردادی، ای‌خدای من، چرا آفتاب سوزان اینجا می‌تابد وقتی ما بسیارکم ازاین انرژی خورشیدی استفاده می‌کنیم، ای خدا، من به عنوان یک یزدی گلایه نمی‌کنم که چرا مکان ریزش نزولات جوی را در استان‌های شمالی و محل عبور آن‌ها را استان‌های همسایه ما قرار دادی، استان خوزستان منشأ بارش نیست اما محل عبور آب از این استان است! در ادامه دعاهایم گفتم ای خدای من، این همه معدن را در استان یزد قرار دادی اما دولتمردان، مدیران وحاکمان اجازه نمی‌دهند که بیشتراز یک درصد برداشت کنیم. همکاران به دلیل این نوع دعاهای من اعتراض می‌کردند که بنده رویکرد منطقه‌ای دارم ولی آیا نباید به دنبال حل مشکلات مردم استان باشم؟! به نظرم باید با برنامه‌های راهبردی مشکل آب استان یزد را حل کرد تا مردم این استان این حد تحت فشار نباشند.

  با دولتمردان یا سایر همکاران‌تان برای حل معضل گفت‌وگو کرده اید؟

  در مورد موضوع آب با دوستان وزارت نیرو بسیار صحبت کردم. آن‌ها می‌گویند آبی که جاری می‌شود، باید به نحو شایسته‌ای توزیع شود.به نمایندگان زاگرس‌نشین گفتم این آبی که خدا به شما داده را در حوزه های خودتان درست مصرف کنید و به ما نیز اجازه دهید از آب دریا استفاده کنیم.

  در مسیر حل این بحران به چه حمایت‌هایی نیاز دارید؟

  برای حل این مشکل باید از لحاظ قانونی حمایت شویم. از طرف دیگر دولت می تواند هزینه انتقال آب را پرداخت کرده یا کمک کند تا بخش خصوصی در این زمینه سرمایه گذاری کند. دولت می‌تواند اجازه دهد یک درصد برداشت از معادن را به دودرصد افزایش دهیم تا هزینه انتقال آب تامین شود. این اجازه به خوزستانی‌ها داده شده است و آن‌ها می‌توانند سه درصد از ذخایرنفتی استان را برای مسائل و مشکلات خوزستان برداشت کنند. ما نیز همین را می‌خواهیم تا دویا سه درصد بیشتر از معادن برداشت کنیم و هزینه انتقال آب یزد را بپردازیم.

  نمایندگان استان یزد تلاشی در این زمینه دارند؟

  موضوع آب استان، در مجمع نمایندگان یزد که من ریاست آن‌ را بر عهده دارم، جزو محورهای اصلی است. ما چهار خط انتقال آب به استان داریم، یکی همین ۶۴ میلیون مترمکعب است که از زاینده رود می‌آید. خط دوم، سرشاخه‌های کارون از منطقه بهشت آباد است که سال ۸۴ مصوب شد درآنجا سد ایجاد شود و از همان‌جا به ما آب اختصاص دادند. اما از سال ۸۴ تا ۹۶ سد اجرا نشد و ما پیگیری‌های فراوانی کردیم و امسال فهمیدیم موضوع ساخت سد، منتفی شده است. خط سوم، انتقال آب از خلیج فارس است؛ تصمیم داشتیم این آب را صرف امورات صنعت کرده و بخشی از مشکلات را حل کنیم. خط چهارم این بود که صنعتگران، آب را به میزان مصرف‌شان از دریای عمان به استان منتقل کنند. صنعتگران استان می‌گویند سخت ترین قسمت انتقال آب، مجوز گرفتن از دستگاه دولتی است که ما دنبال حل این موضوعات از لحاظ قانونی هستیم.

  از لحاظ فیزیکی ومکانیکی می‌شود آب را از دریای عمان یا خلیج فارس به استان یزد کشید؟

  بله در خط سه، ۱۵۰۰ هکتار زمین در کنار ساحل آزاد سازی، حوضچه ها ایجاد، مسیر بازو لوله گذاری آب نیز انجام شده ودستگاه‌های آب شیرین‌کن نصب شده‌اند. ۴۵۰میلیون دلار بودجه نیز ازصندوق اعتبارات ارزی تخصیص داده شده است. قرار بود تا سال ۹۶ آب به یزد برسد اما به دلیل مشکلات نصب وراه اندازی چندسال عقب افتاد. کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز مشکلات فراوان آبی دارند و انتقادی وارد است که چگونه این کشورها می‌توانند مشکل آبی خود را حل و از دریا برداشت کنند ولی ما نمی‌توانیم! باید عزم خود را برای حل این بحران جزم کنیم.

  پیمانکاران این طرح چه کسانی هستند؟

  چند سال پیش در یزد موسسه‌ای به نام کوثر تشکیل شد. ماموریت موسسه این بود که ازمنابع داخلی استان درآمدی برای تامین هزینه انتقال آب به استان ایجاد کنند. درواقع قسمت بسیارکوچکی از این هزینه ها از آنجاست اما کار اصلی برعهده صنعتگران است.

  موسسه کوثر وابسته به دولت است؟

  هم خصوصی و هم دولتی محسوب می‌شود و استاندار، رییس‌موسسه است.

  آیا تا دوسال دیگر آب به یزد می رسد؟

  اگر همه مسائل درست پیش برود، یک زمان بندی پیش از ۱۰ سال برای اتمام این پروژه داریم.

  دولت آن‌گونه که باید، دراین زمینه کمک می‌کند؟

  دولتمردان باید کمک کنند و چاره‌ دیگری‌ندارند.

  از این موضوع بگذریم، عملکرد دولت روحانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  در این زمینه باید حوزه به حوزه نظر داد. برای مثال مجلس درمورد وزارت راه و شهرسازی به ویژه در حوزه ریلی وهوایی راضی است؛ البته انتقاداتی در حوزه مسکن وجود دارد. به خصوص درباره قشر کم درآمد جامعه هنوز نتوانسته‌ایم فرمول خاصی برای این افراد داشته باشیم که مدل زندگی این افراد چگونه باشد. باید فرهنگ‌سازی شود و شرایطی تحت عنوان مسکن اجتماعی و مسکن کم درآمد، مسکن اجاره‌دار واستیجاری برای مردم وجود داشته باشد. در بسیاری ا ز حوزه‌های دیگر نیز این‌گونه است و نمی‌توان مطلق سخن گفت.

  به نظر شما آقای روحانی می‌توانست کابینه قوی تر ازاین معرفی کند؟

  هرکارآمدی مورد وفاق واجماع عموم نیست؛ بنابراین دولت تیمی را چیده که می تواند با آقای روحانی کار کند. شاید فرد قوی‌تری وجود داشته باشد اما نتواند با آقای روحانی کار کند.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/VtAru

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *