• کد خبر: 25360
   منتشر کننده: سعید دهقانی اشکذری
    تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۸
  رئیس پلیس کشور با اعلام اینکه مهمترين دغدغه من ظلم مامور پليسي در حق مردم و حتي متهمان است، گفت: حتي در برخورد با اراذل و اوباش نبايد از قانون عدول کنيم.

  به گزارش اشکذر نیوز،سردار اسماعیل احمدی مقدم روز پنج شنبه در مراسم تجدید میثاق با بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی (ره) اظهار داشت : افتخار می کنیم بار دیگر با حضور در این حرم مطهر تجدید پیمانی با امام (ره) داشته باشیم و خداوند توفیق دهد برای برقراری امنیت همچنان لباس سبز سربازی را به تن داشته باشیم. عدالت، ظلم ستیزی، اخلاق حسنه و عمل صالح همواره یک ارزش است، در صورتی که دروغگویی و خبرچینی، ضدارزش محسوب می شود. اما این ارزشها و ضدارزشها همواره با صور گوناگون، ابزارها و روشها تغییر می کنند.

   

  رئیس پلیس کشور با اشاره به پیشرفت های تکنولوژی عصر حاضر اظهار داشت: رشد سریع علم و فناوری، تغییر چهره زندگی بشر را به همراه داشته که این خود دستاورد بزرگی است اما این پیشرفت ها نتوانست سعادت و احساس آن را برای انسان به ارمغان آورد، لذا در عصر حاضر ادیان و دین گرایی رشد و پیشرفت داشته زیرا افزایش آگاهی بشر او را متوجه کاستی ها کرده است.

   

  احمدی مقدم افزود: انسان تا مادامی که از مادیات بهره مند است احساس قدرت می کند در حالیکه پس از گذران عمر و رسیدن به سن پیری و هنگام بیماری، احساس می کند به پایان خط رسیده است؛ اما انسان دین گرا، دنیا را محل و معبر می داند و زندگانی اصلی و اساسی را در آخرت می بیند البته برای چنین انسانی، دنیا بی اهمیت نیست زیرا آخرتش را در این دنیا می سازد.

   

  فرمانده پلیس ادامه داد: انسان از طریق ابزارهای مادی، سازنده آخرت است، از سوی دیگر نباید فراموش کنیم هدف اصلی ما زندگی آخرت است. نیروی انتظامی افتخار می کند که مامور برقراری عدل و قسط در جامعه، مبارزه با ظلم و حامی مظلومان و محرومان است.

   

  وی گفت: اگر پلیسی تنها به ارزش های مادی توجه کند در مواجهه با تخلفات و جرائم نمی تواند دوام آورد و تقوا پیشه کند، از این رو هنگام ماموریت ها، دچار تخطی شده که در نهایت باید هزینه هایی چون اخراج را بپردازد.

   

  احمدی مقدم با بیان اینکه عامل بازدارنده ما از گناه، ترس از خداوند است گفت: اگر همه نظارت ها را در پلیس شایسته نظام اسلامی جمع کنیم، تقوای درونی و خداترسی، او را از انجام تخطی برحذر می دارد.پلیس به عنوان مجری عدالت باید آمر به معروف و ناهی از منکر باشد و در صورتی که خود دچار نقصان باشد قادر به انجام وظایف و ماموریت های خود نیست.در سند چشم انداز به دنبال پلیس شایسته و بایسته اسلامی هستیم که البته در گام های اولیه آن قرار داریم.

   

  رئیس پلیس کشور به رسیدگی معیشت کارکنان اشاره کرد و گفت: باید برای ارتقای سطح معیشتی کارکنان بیش از پیش تلاش شود اما در کنار آن باید برای افزایش بصیرت و آگاهی های دینی به منظور تربیت ماموران شجاع، با تقوا و مردم دار، سرمایه گذاری شود؛ یک مامور با تقوا در مسیر عدالت اسیر نفس نشده و در برخورد با مجرمان نیز از مسیر عدالت خارج نمی شود.

   

  وی با بیان اینکه اساس ما قانون و شرع است، گفت: پلیس هنگام اجرای ماموریت هایش باید براساس قانون عمل کند، اگر کسی با روش غیر اخلاقی از متهمی اعتراف بگیرد اقدام او خلاف شرع است.

   

  به گفته احمدی مقدم قانون و شرع، رابطه نیروی انتظامی با مردم را مشخص می کند.

   

  وی با اشاره به شعار هفته ناجا مبنی بر «اقتدار پلیس در سایه مردم داری، قانونمداری و روز آمدی» گفت: چنین پلیسی باید به ابزار دانش ، فنون و تجهیزات روز مجهز و در شناسایی و خنثی کردن تهدیدات روز، آماده باشد.

   

  احمدی مقدم، قانونمداری و مردم داری را مهم ترین ابزار روز آمدی دانست و افزود: نیروی انسانی در ناجا مهم ترین سرمایه اصلی سازمان است که سرمایه اجتماعی منبعث از آن است.

   

  رئیس پلیس کشورافزود: باید تلاش کنیم نیروی انسانی شجاع ، با تقوا و مجری قانون داشته باشیم که قطعا در کسب سرمایه اجتماعی و رضایت مردم نقش بسزایی دارد، لذا باید توجه به موضوع نیروی انسانی در سرلوحه کار سازمان باشد.

   

  وی به فرمایشات حضرت علی (ع) به مالک اشتر اشاره کرد که فرمودند از امکانات خود به لشگریان بده تا آنها به پشت سر خود نگاه نکنند” و افزود: مامور پلیس نباید هنگام ماموریت نگران وضع معیشتی خود باشد از این رو تأمین معاش آنان از وظایف ما محسوب می شود.در محضر معمار کبیر انقلاب (ره) پیمان می بندیم که نیروی انتظامی راه و مسیر ایشان را که از غدیر آغازشده، از عاشورا عبور کرده و به انقلاب اسلامی رسیده، ادامه دهد؛ اگر حقیقت وجودی امام (ره) را دنبال کنیم باید رابطه خود را با خدا و مسیر خدمتگزاری به مردم را مستحکم تر کنیم و متوجه باشیم تا با مجرمان و مردم در اجرای عدالت و قانون یکسان برخورد نماییم.

   

  وی با تاکید بر اینکه هنگام دستگیری مجرمان نباید آبروی خانواده او را ببریم تصریح کرد: برای مثال در برخی از مواقع ماموران ما بخاطر کمبود امکانات چندین متهم را با هم منتقل می کنند، در دیدارهای مکرر با مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ایشان همواره تاکید داشتند که توجه کنید در هنگام دستگیری آبروی متهم از بین نرود.

   

  احمدی مقدم به فرمان هشت ماده ای امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: در آن ایام ایشان برای رعایت حقوق مردم این پیام تاریخی را صادر کردند که با توجه به گذشت چندین سال، هنوز این فرمان زنده است از سوی دیگر پیام تاریخی ایشان نیاز روز جامعه است که با ید از آن تبعیت کنیم.داشتن مامورانی شجاع ،مومن، بصیر، آگاه، آماده خدمت، فداکار و … شرط تحقق شعار هفته ناجای امسال است.

   

  وی به راه اندازی مرکز نظارت همگانی (۱۹۷) در سال ۸۴ اشاره کرد و گفت: در آن زمان، ۴۰درصد تماس های مردمی شکایت از رفتار ماموران بود اما امروز این میزان به ۴ درصد رسیده است. هفته ای ۶ هزار تماس مهم مردمی با مرکز نظارت همگانی ناجا پالایش می شود که ۲۴۰ مورد آن شکایت است که برخی از شکایت ها ممکن است به حق باشد هرچند یک مورد شکایت از پلیس نیز زیاد است.

  رئیس پلیس کشور با بیان اینکه مهمترین دغدغه من ظلم مامور پلیسی در حق مردم و حتی متهمان است، افزود: حتی در برخورد با اراذل و اوباش نباید از قانون عدول کنیم.

  مهر

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/FtW8e

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *