• Telegram


 • کد خبر: 63975
   منتشر کننده: سردبیر (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳
  یادداشت/
  با توجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات پنجمین دوره‌ی شوراهای شهر خارج از لطف نیست تا تاریخچه‌ی این نهاد مردمی را بررسی کنیم، به امید اینکه درک بهتری نسبت به فلسفه‌ی وجودی که این شورای مردم‌نهاد پیدا شود.

  اشکذر خبر – علی مشیری نیا: مقام معظم رهبری: شوراها از مظاهر مشارکت مردمی و برای تسهیل امور مردم است
  با توجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات پنجمین دوره‌ی شوراهای شهر خارج از لطف نیست تا تاریخچه‌ی این نهاد مردمی را بررسی کنیم، به امید اینکه درک بهتری نسبت به فلسفه‌ی وجودی که این شورای مردم‌نهاد پیدا شود.

  تاریخچه:

  در سال ۱۲۸۶ و پس از انقلاب مشروطه با روی کار آمدن اولین مجلس شورای اسلامی متممی تهیه شد مبنی بر ایجاد انجمن‌های ایالتی و ولایتی (به‌عنوان شوراهای محلی). با این حال و در دوران قاجار و پهلوی اول این مهم انجام نشد.
  پس از اشغال ایران در دوره‌ی جنگ جهانی دوم و با قدرت رسیدن محمدرضا پهلوی با ایجاد فضای مثلاً باز سیاسی این مسئله بار دیگر موردتوجه قرار گرفت که در این دوران نیز هیچ‌گاه عملاً گامی برداشته نشد.

  پیروزی انقلاب اسلامی

  با وقوع انقلاب اسلامی و حرکت قطار انقلاب ایران به سمت حاکمیت مردم بر مردم در سال ۱۳۵۷ بار دیگر اما در سال ۱۳۵۸ این شوراها موردتوجه قرار گرفتند و برای این انتخابات مصوبه‌هایی تصویب شد.

  جنگ تحمیلی

  شروع جنگ تحمیلی و.حمله‌ی دژخیمان به خاک مقدس ایران اسلامی مجال هر کاری را از دولتمردان و دست‌اندرکاران نظام مقدس جمهوری اسلامی را گرفت و دغدغه‌ای جز پاسداری از حریم، خاک و وطن به‌جای نگذاشت و این مهم (انتخابات شوراها) نیز به تأخیر افتاد.

  اجرای قانون انتخابات شورها

  در دهه‌ی ۷۰ و پس از دولت سازندگی سرانجام دولت وقت تصمیم به اجرای این قانون گرفت و در سال ۱۳۷۷ اولین انتخابات شوراهای شهر و روستا در کشور برگزار شد. اما با برگزاری اولین دوره از این انتخابات نیز نقش مهم پارلمان شهری آشکار نشد و این عرصه بدل شد به حضور گسترده‌ای از طیف ورزشکاران، هنرمندان و به‌ویژه سیاسیون که نتیجه‌ای جز ایجاد عرصه‌ی سیاسی‌کاری و جناح‌بندی نداشت در این دوره کارکرد مهم‌ترین پارلمان شهری تنها انتخاب شهردار و دیگر امور جزئی شهر و روستا بود.

  پایان دوره‌ی آزمون و خطا

  امروز و پس از پایان گذار از روش‌های آزمون‌وخطا نقش اساسی و کارکرد اصلی شوراها پررنگ‌تر شده و شاهد تغییر در روند امور این نهاد مهم هستیم، چنانچه امروز نه تنها این شورا وظیفه‌ی انتخاب شهردار را بر عهده دارد، بلکه با گسترش شهرها و تخصصی شدن امور اداره‌ی شهر تا حدی از عالم سیاست و جناح بندهای سیاسی جداشده و عملاً به‌عنوان یک پارلمان مستقل شهری در مسیر برنامه‌ریزی در امور مختلف شهری (محیط‌زیست، حمل‌ونقل عمومی، ترافیک و…)  قرارگرفته است. در این برهه‌ی زمانی تصمیمات پارلمان شهری می‌تواند تأثیر مستقیم بر روی سلامت و بیماری، راحتی و ناراحتی، خوشبختی و بدبختی، تک‌تک افراد جامعه بگذارد.

  امیدواری در رابطه با تصمیمات سازنده و مهم این شورا تنها زمانی محقق می‌گردد تا تک تک افراد جامعه خود را ملزم به این بدانند که در انتخاب دقت کافی را بکار برده و افرادی را که انتخاب می‌کنند حتی‌المقدور در یکی از حوزه‌های تخصصی  مدیریت شهری از تخصص لازم بهره برده باشند.

  با توجه به نقش مهم تصمیمات و برنامه‌ریزی نمایندگان شوراهای شهر و روستا:

  اولاً: همگان در این انتخابات مهم شرکت نموده تا ان‌شاءالله نمایندگان محترم این شورا بتوانند به پشتوانه‌ی رأی مردم بستر مناسبی را برای توسعه‌ی شهرمان فراهم کنند.

  و ثانیاً: با انتخاب افراد آگاه و متخصص در حوزه‌های خدمات شهری (حمل‌ونقل، ترافیک، حقوق شهروندی، محیط‌زیست و غیره) بستر تصمیم سازی عاقلانه را برای خود، همشهریان و شهر عزیزمان را فراهم کنیم.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/YcTqy

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *