• کد خبر: 77194
   منتشر کننده: ابوالفضل زارع نژاد
    تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰
  شهید سید حسین رازیان –با اصالت اشکذری و ساکن تهران– از جمله جوانان انقلابی ای بود که به خاطر تسلط به زبان انگلیسی در جریان تسخیر لانه جاسوسی برای ترجمه اسناد بازیابی شده دعوت شد.

  اشکذر خبر:آن روز آمریکا، آمریکای حریف شوروی بود و ادعاهایش در همان اندازه‌ها. ادعای «آزادی» داشت و «کارترش» هم با شعار احیای «حقوق بشر» در عالم آمده بود. دنیا، مرعوب سالوسِ آمریکایی بود و  حنجره‌ها ناتوان‌تر از امروز برای «اعتراض» و «استیضاح». اما ناگهان بمب خبری در دنیا منفجر شد: «لانه» آمریکایی‌ها در ایرانِ انقلابی تسخیر شد. هنوز چند صباحی از پیروزی انقلاب نمی‌گذشت. سرنوشت هیچ چیز معلوم نیست. چه کسی باور می‌کند که ایران هنوز جای پا محکم نکرده به جنگ «ابرقدرت» رفته است؟( مشرق نیوز)

  قبل از تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام در سال ۵۸ آمریکاییها اسناد سفارت را بوسیله دستگاههای مخصوص ریز ریز کردند و به خیال خود امحاء کرده بودند ولی دانشجویان تسخیرکننده سفارت با تلاش و حوصله فراوان باریکه های اسناد ریز ریز شده را کنار هم گذاشتند و این اسناد را بازیابی کردند.

  اسناد بازیابی شده به زبان انگلیسی بود به همین خاطرتعدادی از جوانان انقلابی  که به زبان انگلیسی مسلط بودند برای ترجمه اسناد دعوت شدند از جمله این افراد شهید سید حسین رازیان– با اصالت اشکذری وساکن تهران – بود.

  نقل قول از خواهر شهید: سید حسین  آن ایام به سفارت آمریکا رفت وبعد از چند روز به خانه برگشت.

   

  از : ایالت واشنگتن (پایتخت) ۲۶ جولی ۱۹۷۹

  به : سفارت آمریکا در تهران٬ فوری

  موضوع : درخواستهای شاه جهت اقامت در آمریکا (ایالت متحده)

  ما در جستجوی این هستیم که به پرسشهای مکرر شاه و درخواست وی برای اقامت در آمریکاجوابگو باشیم. این موضوع از کانالهای مختلف جهت اقامت وی و شهبانو و بقیه فامیلش در آمریکا دنبالمی شود (او می تواند حداقل تا اکتبر در مکزیک اقامت داشته باشد).

  من عقیده شخصی شما را در رابطه با این جا به جایی و اثر آن در مورد سلامت و ایمنی آمریکاییهای ساکن ایران (مخصوصا کارمندان آمریکایی سفارت) و روابط فیمابین ما و دولت ایران احتیاج دارم اگرمسایل زیر عنوان شود آیا در پاسخ شما تغییری حاصل می شود یا نه :

  ۱ـ اگر شاه از ادعای خود بر تاج و تخت صرف نظر کند.

  ۲ـ شاه اعلام کند که هیچ گونه فعالیت سیاسی به هیچ عنوان نداشته باشد.

  ما به این امر واقفیم که راه حداقل کردن مخالفتهای با این امر و یا خطرات احتمالی برای آمریکاییان ویا کدر شدن روابط دو کشور در دست بازرگان و دولت اوست.چون این سؤال به طرز حادی در واشنگتن مطرح می باشد٬ متشکر خواهم شد اگر این مسئله را با هیچکدام از کارمندان خود در میان نگذارید.

  باتشکر فراوان

  سایروس ونس

   

   

  زندگینامه شهید سید حسین رازیان

  شهید در ۱۰اردیبهشت سال ۱۳۴۱ در اشکذر یزد متولد شد در کودکی چون از هوش سرشاری برخوردار بود خیلی زود به تمام فنون آشنا می گشت به طوری که در محل زبانزد مردم بود . پس از دبیرستان و اخذ دیپلم در سال ۵۹ در دانشگاه تربیت معلم رشته ریاضی پذیرفته شد و البته قابل ذکر است بین دبیرستان و دانشگاه او به علت بسته شدن دانشگاه ها فاصله افتاد و در سال ۱۳۶۴ وارد دانشگاه شد.

  دفعات اعزام به جبهه

  در سال ۵۹ به جبهه اعزام شد و در جبهه جنوب به جنگ دشمنان رفت و در آنجا نیز مسئول گروهان بود موقع شهادت شهیدچمران به تهران آمد و مسئول ناحیه منطقه بسیج شد و چند ماه در این قسمت فعالیت کرد.

  در مبارزه با منافقان و عوامل بنی صدر نقش فعال داشت و از آنجا که عاشق انقلاب و اسلام بود تصمیم گرفت وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شود و درآذر ماه سال ۱۳۶۰ وارد سپاه شد و پس از چند ماه به جبهه اعزام شد و در واحد لشکر ۱۷ علی بن ابی طالب مشغول به خدمت گردید.

  وی بعد از مرحله اول کربلای ۵ برای مرخصی به تهران آمد و مجددا به اهواز ( قرارگاه ) برگشت ولی دیگر آنجا نماند و با ماموریت گرفتن برای لشکر ۲۷ رسول االله به آنجا رفت و در مرحله دوم کربلای ۵ شرکت کرد و در شب دهم اسفندماه ۱۳۶۵ به لقاء االله پیوست .

  فرازی از وصیت نامه سردار رشید اسلام شهید سید حسین رازیان

  به نام خدایی که فقط به فضل او امیدوارم و از عدل او هراسانم . به قول او تکیه میکنم و به ریسمان او چنگ میزنم . خدایی که آسمانها و زمین را گسترد و تنها او است که شایسته سپاس و ستایش است خدایی که قبل از آفرینش هستی بود و پس ازنابودی آن نیز خواهد بود.

  منبع: سایت حسینیه دوشهید

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/bALoz

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *