• yazdtci


 • کد خبر: 37097
   منتشر کننده: حامد دهقانی اشکذری
    تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۱
  محمد حسین پیشداد از دانشجویان دانشگاه تهران در سال 57 از خاطرات انقلاب می گوید از شعار علیه شاه برای اولین بار در اشکذر تا حمله ساواک به مردم یزد با نارنجک،

  شعار علیه شاه برای اولین بار در اشکذر
  یک‌بار در مسجد مهدیه (حاجی علیرضا) مراسمی بود که حجت‌الاسلام‌والمسلمین راشد یزدی منبر رفته بودند، آنجا در بین صحبت‌های ایشان برای اولین بار در اشکذر شعارهای انقلابی علیه شاه دادم به این ترتیب بعد از این اتفاق شعار دادن علیه شاه در مراسم روضه‌خوانی در اشکذر مرسوم شد.

  ماجرای چسباندن اطلاعیه و دستگیری اشتباهی دوستان

  از تهران اطلاعیه آقای شریعتمداری علیه شاه برای ما رسید و ما موظف بودیم که در سطح شهر توزیع کنیم و به دیوارها بچسبانیم. تصمیم گرفتیم در میدان مرکز شهر (مسجدالرضا) بزنیم، هوا که تاریک شد با کمک یکی از دوستان این کار را انجام دادیم.

  فردای آن روز شنیدیم که یک تعدادی از دوستان ما که از متن اطلاعیه خبر نداشتند، مشغول خواندن بودند که ناگهان ماموران به‌طرف آن‌ها هجوم آوردند و آن‌ها را دستگیر کردند چرا که فکر می‌کردند آن‌ها این اطلاعیه‌ها را چسباندند.

  پایین آوردن عکس‌های فرح و شاه در سطح شهر
  عکس‌های زیادی از شاه و دربار در سطح شهر بود ازجمله عکس بزرگی که در مراسم‌های رسمی بزرگ در میدان مسجدالرضا نصب می‌شد، بررسی که کردیم متوجه شدیم این عکس در تالار جوانان (ساختمان فعلی جهاد کشاورزی) است با چند تا از بچه‌ها قرار گذاشتیم و به داخل تالار رفتیم و با هر زحمتی بود این عکس‌ها را با نفت آتش زدیم که تا سال‌ها بعد از انقلاب هم جای سیاهی آن بر روی سقف مانده بود.

  البته این ماجرا خیلی برای ماموران رژیم خیلی سنگین تمام شد.

  فقط عکس شاه و فرح در منابع طبیعی مانده بود؛ که این عکس را هم با بردارانم و چند نفر از دوستان برنامه‌ریزی کردیم و شب با ماشین رفتیم آنجا و من داخل ماشین نگهبانی می‌دادم و آماده‌باش بودم که ناگهان از منابع طبیعی صدای مهیبی آمد .

  بچه‌ها عکس را از بالا به زمین انداخته بودند و عکس را از ترس و اضطراب دست گرفته بودند و فرار می‌کردند که من متوجه شدم و به بچه ها گفتم عکس را رها کردند و فرار کردیم.

  از کنار چاه رحیمی که رد می‌شدیم چند نفر را دیدیم که خوشبختانه متوجه ما نشدند و لحظاتی بعد بلافاصله دیدیم که ماموران پاسگاه راه افتاده و به‌طرف جنگل (اداره منابع طبیعی) حرکت می‌کنند.

  خدابیامرز پدر ما هم که به ما شک کرده بود و سابقه هم داشتیم مدام می‌گفت: پاسگاهی‌ها دارند می‌روند جنگل چه خبر است؟ شما خبری دارید؟

  ما هم خودمان را به بی‌خبری زدیم و گفتیم: ما چه خبرداریم دارند می‌روند ببیند چه خبر است.

  حمله ساواک به مردم یزد با نارنجک

  در اولین راهپیمایی در یزد اتفاق افتاد در میدان باغ ملی (آزادی) که محل اداره ساواک بود درگیری پیش آمد؛ و بچه‌ها شعار می‌دادند و سنگ و چوب پرتاب می‌کردند و از آن‌طرف ساواکی‌ها نارنجک دستی به سمت مردم پرتاب می‌کردند که ما نمی‌دانستیم چیست و می‌دیدیم مردم به روی زمین می‌افتند؛ بعدها متوجه شدیم که ماموران ساواک نارنجک دستی به سمت مردم پرت می‌کردند و ساچمه‌های آن باعث زخمی و شهید شدن مردم می‌شد.

  تظاهرات انقلاب در یزد

  یادم است شهید هدایتی در آن روز زخمی شد که بچه‌ها با دوچرخه او را بیمارستان فرخی بردند که بعد متوجه شدیم شهید شده است.

  راهپیمایی ادامه پیداکرده بود و آیت‌الله صدوقی و مردم مسیر بیشتری را طی کرده بودند اما ما همچنان با ساواک درگیر بودیم.

   

  انقلاب باهمت و تلاش مردم پیروز شد
  در آن زمان هدف تمام مردم مشترک بود و آن بیرون کردن شاه از کشور؛ پس از پیروزی شکوهمند انقلاب هر کس درصدد منافع خود برآمد که به حمدالله امام خمینی (ره) در رأس همه امور حضور داشتند و فتنه‌ها را خنثی می‌کردند و نتیجه آن این شد که در روز رای گیری (۱۲ فروردین ۱۳۵۸) حدود ۹۸ درصد به جمهوری اسلامی ایران آری دادند درنتیجه می‌توان گفت انقلاب اسلامی ایران باهمت و تلاش مردم ایران پیروز شد.

   

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/WijPz

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  یک پاسخ به “شعار علیه شاه برای اولین بار در اشکذر/حمله ساواک به مردم یزد با نارنجک”

  1. اشکذری گفت:

   بسیار زیبا بود ممنون

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *