• کد خبر: 68712
   منتشر کننده: خاتمی
    تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۶
  مربی کتابخانه سیار کانون پرورش فکری در روستاهای یزد و اشکذر با بیان اینکه این شهرستان فاقد مرکز ثابت کانون پرورش فکری است گفت: ساختمان نیمه تمام آن از سال 1388 تا کنون منتظر نگاه ویژه مسوولان به کارکرد و مفهوم فرهنگ است.

  کتابخانه‌های سیار روستایی از آن دست فعالیت‌های فرهنگی است که این روزها بیش از گذشته فعالیت خود را گسترش داده‌است. مصطفی حدادی نیز یکی از مربیان کتابخانه‌های سیار است که بیش از هفت سال سابقه فعالیت در روستاهای یزد و اشکذر را دارد و سال گذشته نیز به عنوان یکی از قصه‌گویان برتر استان معرفی شده‌است که ۲۷ روستا در مجموعه او قرار دارند که شامل ۱۷ پایگاه می‌شود چراکه به دلیل کوچک بودن برخی روستاها، چند روستا در یک مجموعه و با یک پایگاه مشترک پوشش داده می‌شود.

  در این راستا مصطفی  حدادی در گفتگو با خبرنگار اشکذر خبر اظهار کرد:کتابخانه سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فعال در روستاهای یزد و اشکذر ، دارای یک هزار و ۶۰۰ عضو که از این تعداد ۶۵۰ نفر عضو فعال کتاب خوان هستند.

  وی افزود: این مرکز سیار علاوه بر امانت کتاب به فعالیتهای همچون قصه گویی ، نمایش فیلم ، کارگاه های سفال و کاردستی ، نمایش عروسکی ، نمایش خلاق   و به  سایر فعالیتهای فرهنگی و هنری  در حوزه کودک و نوجوان می پردازد .

  حدادی با بیان اینکه  نوبت مراجعه در هر روستا بنا به جمعیت و میزان استقبال از ماهی ۱ تا ۴ دفعه متغیر است خاطر نشان کرد: کتابخانه مذکور دارای ۷ هزار جلد کتاب کارشناسی شده مخصوص کودکان و نوجوانان است که در هر بار مراجعه به پایگاه های روستایی اعضا می توانند ۲ کتاب را به امانت بگیرند.

  وی تصریح نمود: این کتابخانه سیار کانون  پرورش فکری کودکان و نوجوانان با همکاری موسسه خیریه نسیم اسکان راه اندازی شده که عمده ترین فعالیت آن توجه به امر کتاب و کتاب خوانی است.

  حدادی اظهار کرد: شهرستان اشکذر فاقد مرکز ثابت کانون پرورش فکری است و ساختمان نیمه تمام آن از سال ۱۳۸۸ تا کنون منتظر تزریق بودجه و نگاه ویژه مسوولان به کارکرد  و مفهوم فرهنگ است و این در حالی است که در سال های گذشته با کمک خیرین حدود ۲ میلیارد ریال برای ساختمان و مرکز ثابت هزینه شده است اما در نهایت به حال خود رها  گردیده با وجود اینکه  این شهرستان نیاز اساسی به پایگاه ثابت برای ارائه موضوع های فرهنگی و هنری به کودکان و نوجوانان دارد.

  وی افزود: به دلیل نبود شناخت کافی از کانون پرورش فکری کودک و نوجوان ، در بسیاری از موارد با کانون تربیتی آموزش و پرورش اشتباه گرفته می شود و تصور آن است که کارکرد کتابخانه سیار همانند کانون تربیتی است که این یک چالش مهمی است که در طول فعالیت خود در این عرصه با آن مواجه بودم و چالش دیگر نبود پایگاهی ثابت برای پرداختن به مسائل فرهنگی و هنری است . 

   

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/A4OUK

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *