• کد خبر: 60950
   منتشر کننده: علی مشیری نیا (سردبیر)
    تاریخ انتشار: دوشنبه 2 اسفند 1395 - 10:51
  یادداشت/
  شهرستان اشکذر با 60 اثر ملی ثبت شده پتانسیل تبدیل شدن به قطب گردشگری استان و پذیرایی از گردشگران نوروزی را دارد و رونق صنعت گردشگری در شهرستان نیازمند مشارکت مردم است.

  اشکذر خبر – علی مشیری: صنعت گردشگری و جهان گردی در حال حاضر بعد از صنعت خودروسازی دومین صنعت پررونق و پول‌ساز دنیا محسوب می‌شود به‌طوری‌که برخی از کشورهایی که در این زمینه عملکرد خوب و مناسبی داشته‌اند از درآمد بالاتری حتی نسبت به کشورهای صادرکننده نفت و گاز برخوردارند.

  با توجه به وعده‌ی دولتمردان به توسعه و رونق بخشیدن به این صنعت امیدواریم که کشور ایران نیز با توجه به دارا بودن تمدن کهن و آثار باستانی چند هزارساله و فرهنگ غنی ایرانی _ اسلامی در آینده‌ای نه‌چندان دور بتواند بیش‌ازپیش در این عرصه گام نهاده و قله‌های موفقیت را فتح کند.

  این مهم منوط به بسترسازی‌های بسیاری است که هرکدام سیاست‌های راهبردی جداگانه و بعضاً زمان‌بری را می‌طلبد اما آن چیزی که در فاصله‌ی کوتاه منتج به نتیجه خواهد شد و گاه پیش‌تر و بیشتر از اجرای سیاست‌های کلی و بسترسازی‌های مختلف در جذب توریسم تاثیر گذار بوده است نقش مردم و ارتباط آن‌ها با توریسم (داخلی یا خارجی) است.

  شهرستان اشکذر به لحاظ نزدیک بودن به استان یزد (با ثبت‌نام خود در فهرست جهانی اولین شهر خشت خام دنیا) از پتانسیل بالایی برخوردار است، چه اینکه شهرستان اشکذر پیشانی استان و دروازه‌ی ورودی استان محسوب می‌شود.

  با توجه به جاذبه‌های گردشگری کهن و 60 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی در شهرستان اشکذر نظیر بزرگ‌ترین آسیاب آبي، روستای تاریخی عصرآباد، مجموعه سلطان بندر آباد، مسجد ریگ رضوانشهر، چشمه آب قل خضرآباد و  آب‌انبارها، مساجد و کویر بکر و دست‌نخورده این استعداد را دارد تا گردشگران بی‌شماری را در ایام نوروز به خود جلب و جذب نماید.

  اما این مهم زمانی جامه‌ی عمل به خود می‌پوشد که آحاد مردم فهیم و مهمان‌نواز خود را در این امر سهیم دانسته و به این باور برسند که بیشتر از اینکه زیرساخت‌های جذب گردشگر مانند محل‌های اقامتی و نظایر آن در جذب توریسم تاثیر داشته باشد حس مهمان‌نوازی و ارتباط گرم و صمیمی با مهمانان نوروزی است که می‌تواند سختی راه و نبود فضای مناسب استراحت را برای مسافران و گردشگران جبران کند و تصویر مثبت و خاطره‌ی خوبی برای آن ایجاد کند تا گردشگران در مقام تبلیغ و معرفی استان و شهرستان عزیزمان برآیند. به‌طور مثال در بین هم‌وطنان عزیزمان مردم خونگرم سرعین اردبیل را می‌شناسیم که تا چندی پیش هیچ‌گونه امکانات رفاهی برای مسافران نداشتند ولی با همین حسن خلق و گرمای وجودشان آن‌چنان جذابیتی در دل توریست ایجاد کردند که باعث ایجاد هتل‌ها و گرمی بازار و رونق کسب‌وکار اهالی آن شهر شد.

  و نکته‌ی پایانی اینکه شهرستان اشکذر با توجه به دارا بودن آثار باستانی متعدد، کویر بکر، مردم فهیم و مهمان‌دوست و نزدیکی به مرکز استان می‌تواند به قطب گردشگری استان تبدیل‌شده و در آینده‌ی نه‌چندان دور نیز بستر توسعه‌ی این صنعت را در خود آماده سازد.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/ePtIi

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  یک پاسخ به “رونق صنعت گردشگری در شهرستان اشکذر نیازمند مشارکت مردم”

  1. م . ملانوری گفت:

   البته مردم خیلی مهمند . ولی نقش مدیران خوبی مثل دکتر سیدجعفرمیرجلیلی عزیزکه الحق و الانصاف برای گردشگری اشکذر زحمت کشیدند را هم نباید نادیده گرفت. با تشکر از سایت خوب شما و توجهتون به صنعت گردشگری شهرستان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *