• کد خبر: 79513
   منتشر کننده: غلامرضا دهقانی
    تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۹
  + تصاویر
  دو گذر تاریخی در مسیر بافت تاریخی شهر اشکذر مرمت و بازسازی شدند.

   به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر، محمود ادیبان، مسئول این اداره اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده دو گذر تاریخی در شهر اشکذر مرمت و بازسازی شد.

  ادیبان افزود: با توجه به نیاز به مرمت  این دو ساباط ارزشمند در مسیر بافت تاریخی و محل تردد افراد، گذر تاریخی کوچه شهید علی محمد دهقانی و همچنین گذر کوی شهید رحمانی واقع در  شهر اشکذر مرمت شد.

  وی در ادامه بیان کرد: با مرمت و بازسازی گذر های تاریخی در مسیر های گردشگری ، اولاَ از تخریب خانه ها وبناهای همجوار با گذر جلوگیری شده و  حفاظت و مرمت  این گذرها یکپارچگی و انسجام بافت های تاریخی را در پی خواهد داشت و باعث حفظ و اصالت بافت های تاریخی در محلات و روستاها می شود.

  مهندس ادیبان یادآور شد: یکی از ویژگی های بارز شهرسازی محله های قدیمی یزد، کوچه ها وگذر های سرپوشیده آن هستند که به آنها ساباط گفته می شود و هدف از طراحی ساباط این است که عابران گرمازده کویر را در  زیر سایه خود، از تابش مستقیم خورشید در امان نگه دارد.

  شایان ذکر است، در برخی از ساباط ها بالاخانه ای بر روی گذر ساخته می شد که از این مکانها به صورت کاملاَ بهینه و مشترک بین همسایگان استفاده می شود و

  ساباط در لغت به معنای راهرو،دالان و سقفی است که بر روی کوچه ها ومعابر ساخته می شود.

   

   

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/C3Nat

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *