• کد خبر: 83320
   منتشر کننده: سردبیر (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: یکشنبه 20 مرداد 1398 - 12:47
  یادداشت/
  درحالی‌که روز خبرنگار در تمام شهرستان‌های استان یزد با تجلیل از این قشر انجام شد؛ اما امسال مسئولان شهرستان اشکذر حتی زحمت ارسال پیامک یا تماس تلفنی برای تبریک این روز را به خود نداده‌اند؛ آیا تجلیل از خبرنگار واحد صداوسیما در اشکذر در جلسات خصوصی دهن‌کجی به سایر خبرنگاران مستقل نیست؟

  اشکذر خبر: در ماده 69 منشور حقوق شهروندی « … برای رعایت اصل شفافیت، شهروندان حق‌ دارند با اطلاع‌رسانی عمومی از تصمیمات آگاهی یابند.»

  http://ashkezarnews.ir/wp-content/uploads/2019/08/hayatkhalvat.jpgرسانه و خبرنگار نقش مهمی در رفع مشکلات مردم، اطلاع‌رسانی شفاف، آگاهی‌ بخشی و هدایت افکار عمومی دارند و  تعدد رسانه در هر شهرستان‌ها را می‌توان نشانه توسعه و بلوغ فرهنگی و اجتماعی آن‌ها دانست.

  شهرستان اشکذر با 2 ماهنامه و یک سایت خبری مجوزدار از معدود شهرستان‌هایی در استان یزد است که با فقر رسانه مواجه است که از بخشی این مشکل ناشی از دیدگاه مسئولان شهرستان در دوره زمامداری‌شان است چنانکه در سال‌های اخیر رسانه‌هایی ازجمله ماهنامه اشکذر و سایت خبری نسیم صادق و در سال‌های دور نیز نشریاتی مانند نصر، مهدیه و ارمغان اشکذر بابی تفاوتی مسئولان تعطیل شدند.

  به‌طور مثال در شهرستان میبد باوجود بیش از حدود 20 رسانه آنلاین و چاپی، همیشه اهداف مردم، نخبگان و مسئولان این شهرستان برای توسعه همه‌جانبه با سرعت بیشتری در استان پیشبرد داشته است.

  بخش عمده کم رونقی رسانه به حمایت مسئولان شهرستان برمی‌گردد که متاسفانه در سال‌های اخیر علاوه بر بی‌توجهی در برخی موارد دهن‌کجی نیز به رسانه‌های مستقل شهرستان صورت گرفته است.

  به نظر می‌رسد برخی از مدیران شهرستان اشکذر یا با نحوه ارتباط با رسانه‌ها آشنا نیستند و یا این‌که دوست دارند؛ کم‌کاری و ضعف‌های خود را در غیاب رسانه‌های مستقل بپوشانند.

  علاوه بر ضعف مدیران در ارتباط با رسانه؛ معضل بلاتکلیفی چندین ماهه پست مدیر روابط عمومی فرمانداری که نقش محوری در ارتباط رسانه‌ها و ادارات شهرستان نیز اضافه‌شده است.

  فراهم‌سازی بستر لازم جهت حضور خبرنگاران رسمی در جلسات از دیگر وظایف روابط عمومی آشنا به عرصه رسانه است؛ اما گویا در غیاب مدیر روابط عمومی فرمانداری خبرنگاران هم از حضور در جلسات و هم در حضور در برنامه‌های افتتاح با حضور مقامات کشور محرومند.

  جای سوال دارد که آیا مسئولان ارشد شهرستان ازاین‌گونه رفتار با خبرنگاران آگاهند و سکوت اختیار کرده‌اند یا سلیقه یک فرد در این نوع نگاه و رفتار با خبرنگاران دخیل است.

  درحالی‌که روز خبرنگار در تمام شهرستان‌های استان یزد با تجلیل از این قشر انجام شد؛ اما امسال مسئولان شهرستان اشکذر حتی زحمت ارسال پیامک یا تماس تلفنی برای تبریک این روز را به خود نداده‌اند؛ آیا تجلیل از خبرنگار واحد صداوسیما در اشکذر در جلسات خصوصی دهن‌کجی به سایر خبرنگاران مستقل نیست؟

  (البته جای تشکر از ستاد نمازجمعه اشکذر دارد که همچون سال های گذشته این تجلیل را به عمل آوردند و همچین اداره ارشاد اسلامی اشکذر که طی تماس تلفنی این روز را تبریک گفتند.)

  با این رویکرد و دیدگاه مسئولان شهرستان اشکذر چگونه انتظار داریم؛ یک ماهنامه برای حفظ حیات و تامین هزینه‌های میلیونی چاپ خود با گرانی‌های اخیر برای دریافت آگهی و تبلیغات دست به دامن مسئولان و صنایع شهرستان میبد نشود.

  در پایان از خدمت استاندار محترم چند سوال داریم:

  جنابعالی که حکمرانی خوب را سرلوحه کار خود قرار داده‌اید و از ضرورت تقویت جایگاه رسانه در یزد سخن به میان می‌آورید از نوع نگاه به رسانه‌ها در شهرستان اشکذر آگاهید؟

  آیا با دهن‌کجی، بی‌توجهی و بایکوت رسانه‌ها در شهرستان اشکذر منافع چه کسانی تامین می‌شود؟

  جنابعالی در جمع خبرنگاران گفته بودید که « هیچ ساختاری به اندازه رسانه نمی‌تواند مروج شفافیت در جامعه باشد زیرا در شرایط عادی امکان فرار از پاسخگویی وجود دارد اما حضور خبرنگاران قوی، دستگاه‌ها خود را در معرض پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری می‌دانند» آیا  منصوبین شما در شهرستان‌ها به این سخن شما اعتقاد دارند؟

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/ilgkr

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *