• Telegram


 • کد خبر: 25421
   منتشر کننده: سعید دهقانی اشکذری
    تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۲ - ۱۸:۲۴
  رييس جمهوري در جمع دانشجويان
  هران- رييس جمهوري گفت: دستگاه هاي امنيتي از جمله وزارت اطلاعات راه را براي ديپلماسي علمي باز كنند و به اساتيد بزرگ دانشگاه ها و دانشجويان اعتماد كنند.

  دکتر «حسن روحانی» امروز (دوشنبه) در مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و فناوری کشور که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: این عزیزان ایران را دوست دارند و توسعه کشور را می خواهند.
  رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه سخنان خود با تاکید بر این که ما نیاز به دیپلماسی علمی داریم، خطاب به دانشگاهیان یادآور شد که شما عالمان و فرهیختگان باید از طریق علم، دانش، مقاله، تحقیق و حضور در مجامع علمی جهان برای پیشرفت کشور تلاش کنید.

  ***دولت فشارهای محفلی بر دانشگاه را نمی پذیرد
  رییس جمهوری با تاکید بر این که دولت فشارهای محفلی بر دانشگاه را نمی پذیرد، یادآور شد: در دانشگاه‌ها باید علم و تحقیق زبان رسمی و فقط قانون در آن حکمفرما باشد.
  روحانی افزود: افتخار می کنم بخشی از دولت تدبیر و امید از اساتید به نام دانشگاه های کشورمان هستند که بار مسوولیت را در دولت بر دوش گرفته اند.
  وی با بیان این که نباید فقط اقتصاد دانش بنیان باشد، اظهار داشت: سیاست، فرهنگ و سیاست داخلی همه باید دانش بنیان باشد و دولت مدرن، دولت دانش بنیانی است که در تمام رشته ها و بخش ها، علم و دانش حاکم باشد.
  وی ادامه داد: زمانی علم حاکم می شود که در دانشگاه ها محیطی آزاد برای نقد، اندیشه و اظهارنظر وجود داشته باشد.
  رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: این باعث سرشکستگی یک دولت است که دانشجو یا استادش به دلیل بهانه جویی های عده ای دم فروبندد و نتواند اظهارنظر کند.
  رییس دولت یازدهم با تاکید بر این که دانشگاه محل بیان اظهارنظر است، یادآور شد: ما در دانشگاه یک زبان را بیشتر نمی پذیریم و آن زبان علم، خرد و عقلانیت است. در دانشگاه باید بتوانیم با آزادی آکادمیک در کنار اجرای قانون به تولید علم دانش و حکمت بپردازیم.
  روحانی خاطرنشان کرد: علم و دانش تنها برای کاربرد و ساخت و ساز نیست، بلکه باید بتواند خلاقیت، تحلیل و فکر علمی را در جامعه به ارمغان آورد، چرا که آثار و نتایج یک کار تحلیلی و فکر علمی برای آینده کشور حتی گاهی از فناوری هم بیشتر است.
  وی با بیان این که دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی در کشور ما در مسیر پیشرفت قرار دارند، گفت: البته این باعث افتخار همه ما است اما می خواهم به این نکته تاکید کنم که چرخه علم ، دانش و تولید علم و فناوری ، تنها مقالات ISI نیست.
  رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: حتی اگر همه این مقالات را نویسنده با خون دل و بیدار ماندن نگاشته باشد یا آنکه دلار، پول و مسایل دیگر به مقاله ای منتهی شود و حتی اگر همه مقالات دقیق باشد که اینگونه است، بدانید مقاله علمی تنها یک حلقه کوچک از علم و فناوری است.
  روحانی با تاکید بر این که ما باید همه حلقه های علم و فناوری را تکمیل کنیم، گفت: باید خودمان را با دیگر کشورها مقایسه کنیم، حلقه علم و فناوری از ایده شروع و به تحقیق منتهی می شود، تحقیقات به نمونه فناوری و نمونه فناوری به توسعه فناوری منتهی می شود و در نهایت به سمت صنعتی شدن حرکت می کند.
  وی اضافه کرد: ایده ای که با علم و فناوری آغاز شده است در پایان کار به بازار می رسد و بالقوه تبدیل به ثروت یا قدرت ملی می شود.
  رییس قوه مجریه همچنین اظهار داشت: بنابراین تنها نباید به مقالاتی که گاهی برخی از آنها مشکل فناوری و دانش کشور ما را حل نمی کند، دلخوش کنیم.
  روحانی ادامه داد: این سخنان به معنی آن نیست که بگوییم مقاله نوشتن بی ارزش است، سخن من این است که در همه زمینه ها جایگاه و رتبه دانشگاهی ما باید به استاندارد جهانی برسد.

  ***دولت به دانشگاه منتقد آزاد، فرهنگ ‌دوست و اندیشه‌ورز افتخار می کند
  وی در بخش دیگری از سخنان خود از تمامی دانشگاهیان خواست که به دولت کمک کنند.
  رییس جمهوری گفت: دولت تدبیر و امید به دانشگاه منتقد آزاد، فرهنگ ‌دوست، اندیشه‌ورز و تعلیم دهنده شهروند متخصص، مشارکت‌جوی و آگاه افتخار می‌کند.
  روحانی خطاب به دانشگاهیان و دانشجویان کشور یادآور شد که شما بودید ۲۴ خرداد ۹۲ را آفریدید، تدبیر، امید و اعتدال را به ناامیدی، افراط و تفریط پیروز کردید، این ندای دانشگاهیان و فرهنگیان بود که ملت عزیز ما آن را به گوش جان خرید و در انتخاباتی شکوهمند شرکت کرد و حماسه مورد نظر رهبر معظم انقلاب را آفرید.
  وی ادامه داد: ان شاء الله همین مردم و دانشگاه حماسه اقتصادی را خواهند آفرید.
  رییس دولت یازدهم با تاکید بر این که ما باید به خودمان تکیه کنیم، تصریح کرد: درست است که سرمایه انسانی و اجتماعی افتخارات را می‌آفریند و در برابر بیگانگان ملت ما استوار خواهد ایستاد، اما فراموش نکنیم که ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که دروازه‌ها، دیوارها و مرزبندی‌ها به صورت سابق وجود ندارد.
  دکتر روحانی افزود: جهانی شدن را باید باور و به خود تکیه ‌کنیم و هیچ گاه به دیگری تکیه نخواهیم کرد، اما به خاطر داشته باشیم که همبستگی و همزیستی مسالمت‌آمیز را با همه کشورهای دوست یا به شکلی با همه کشورهای جهان داشته باشیم.

  ***نقد دلسوزانه و سازنده نعمت بزرگی است
  وی همچنین نقد دانشجویان را به اندازه حمایت آنها زیبا توصیف و اضافه کرد: مگر نقد، حمایت نیست، نقد از دولت و دولتمردان نعمت بزرگی است که باید برابر آن با کمال تواضع سر فرود آورد و نقد دلسوزانه و سازنده برای دولت و کشور می‌تواند ثمرات ارزشمندی به همراه داشته باشد.
  رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین اظهارداشت: دانشگاه مرکز حزب نیست، فعالیت یک دانشجو و دانشگاه حتی سیاسی و اجتماعی که حق طبیعی آن است به عنوان عضو یک حزب نخواهد بود. دانشجو از منظر یک سیاستمدار نمی‌خواهد به مسایل بنگرد، بلکه او به مثابه عالم، اندیشمند و روشنفکر به مسایل اجتماعی و سیاسی می‌نگرد.

  ***آشنایی دانشجویان به مسایل مهم سیاسی ضروری است
  روحانی، توجه دانشجویان به مسایل مهم سیاسی کشور، منطقه و جهان را نه تنها مفید بلکه ضروری دانست و افزود: اما یادمان نرود که رسالت اصلی دانشگاه، تولید علم و فناوری است و همان‌طور که دانشگاه، شهروند متخصص را می‌سازد و تحویل جامعه می‌دهد شهروند مشارکت‌جوی آگاه را نیز تحویل جامعه می دهد.
  وی با بیان این که دانشجویان باید به مسایل سیاسی و اجتماعی به معنای عام کلمه آگاه و آشنا باشند، ادامه داد: مقصود از سیاست تنها بحث‌های مهم سیاست داخلی و خارجی نیست، بلکه مقصود از حضور دانشگاه، دانشجو و اساتید در مسایل سیاسی و اجتماعی به معنی حضور و فعالیت ‌در حوزه محیط زیست، مسایل فرهنگی، سیاست داخلی و خارجی و به ویژه در شرایط حاضر فعالیت در عرصه اقتصادی است.
  رییس قوه مجریه با یادآوری تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقتصاد دانش بنیان افزود: باید بدانیم امروز ابزار پیشرفت جهان، علم و دانش است و قدرت در دنیای امروز در سایه علم و دانش است که تعبیر مصرع «توانا بود هر که دانا بود»، همین است.

  *** در عرصه اقتصاد و سیاست خارجی دانش بنیان نبودیم
  روحانی افزود: شما می‌گویید روی پای خود بایستیم، اما وقتی اولین درآمد بودجه ما متکی به نفت و میعانات گازی است، باید کالا بفروشیم و وارد کنیم، پس در دنیای امروز درون‌نگر و درون‌گرا بودن به مفهوم گذشته دیگر معنایی ندارد و همه مشکلات ما این بود که در سال‌های گذشته در اقتصاد و سیاست خارجی دانش‌بنیان نبودیم و از دانشگاه و متخصصان استفاده نکردیم.
  وی تاکید کرد که ما جامعه استوانه ای نمی‌خواهیم و نیاز به هرم داریم و باید بدانیم در قله چه کسانی و در قاعده این هرم چه کسانی حضور داشته باشند.

  ***در روند معیوب بازنشستگی زودهنگام اساتید گرفتار نشویم
  رییس جمهوری ادامه داد: در دانشگاه اسلامی یک گروه باید ملامت شوند و آن زمانی است که در تولید علم و فناوری کاهلی کردند، پس ما نباید در روند معیوب و نابجای بازنشستگی زودهنگام اساتید گرفتار شویم، بلکه باید با تضارب آرا، نقد و انتقاد و مباحثه به ثبات و رای درست و واقعی دست یابیم تا دانشگاه به مراتب بالای علمی خود برسد و این گونه نباشد که استاد در بیان عقاید خود آزاد نباشد.
  روحانی همچنین اظهار داشت: برخی تلاش می‌کنند ۷۵ یا ۷۶ میلیون جمعیت کشور را ضرب در دو کنند به این معنا که همه دو چهره داشته باشند و هنگامی که بحث نمره، ارتقا و شغل است یک چهره و زمانی که زندگی آزاد است، چهره دیگری داشته باشند که ما این را نمی‌خواهیم.

  ***جهان سیاست در برابر حماسه ۲۴ خرداد ماه سر فرود آورد
  وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که جهان سیاست در برابر حماسه ۲۴ خرداد ماه سر فرود آورد، گفت: دولت تدبیر و امید بدنبال تعامل سازنده با جهان است و در این شعار استوار ایستاده است.
  رییس دولت یازدهم افزود: دولت می داند که با دنیای سیاست بسیار پیچیده ای رو به رو است اما باید باور داشته باشیم که جهان سیاست در برابر حماسه ۲۴ خرداد ماه سر فرو آورد.
  روحانی با بیان این که در سفر نیویورک این عظمت ملت ایران از دید جهانیان را بیشتر لمس کردم، یادآور شد: تمام کشورهای پیشرفته در این سفر بدون استثنا طالب ملاقات با رییس جمهوری منتخب ملت ایران بودند.
  وی ادامه داد: رییسان جمهوری و مقامات عالی رتبه کشورهای مختلف در ملاقات با مسوولان ایرانی در نیویورک همچون گذشته نصیحت نمی کردند، آنها از مسوولان کشور برای همکاری در مسایل منطقه ای و جهانی سوال و برای تعامل و گفت وگو اعلام آمادگی می کردند.

  ***کشور را با خزانه خالی و انبوه مشکلات تحویل گرفته ام
  رییس جمهوری در ادامه با تاکید بر این که کشور را با خزانه خالی و انبوهی از مشکلات تحویل گرفته، گفت: مشکلات با تدبیر، همت، عقلانیت و استقامت ملت ایران حل خواهد شد.
  روحانی افزود: هفته گذشته در گزارش کار یک صندوق در دولت اعلام شد که بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است و همان جا مسوول صندوق دیگری گفت ما بیش از این از دولت طلبکار هستیم.
  وی با بیان این که این ۱۰۰میلیارد گوشه ای از بدهکاری های دولت است، تاکید کرد اما این دولت با امید کامل و اعتماد به مردم با عقلانیت، تدبیر و با کلید همت شما فرهیختگان، اندیشمندان و با استقامت ملت ایران به تعبیر رهبری از این پیچ گذر خواهد کرد.

  ***نقد دلسوزانه و سازنده نعمت بزرگی است
  وی همچنین نقد دانشجویان را به اندازه حمایت آنها زیبا توصیف و اضافه کرد: مگر نقد، حمایت نیست، نقد از دولت و دولتمردان نعمت بزرگی است که باید برابر آن با کمال تواضع سر فرود آورد و نقد دلسوزانه و سازنده برای دولت و کشور می‌تواند ثمرات ارزشمندی به همراه داشته باشد.
  روحانی اظهارداشت: دانشگاه مرکز حزب نیست، فعالیت یک دانشجو و دانشگاه حتی سیاسی و اجتماعی که حق طبیعی آن است به عنوان عضو یک حزب نخواهد بود. دانشجو از منظر یک سیاستمدار نمی‌خواهد به مسایل بنگرد، بلکه او به مثابه عالم، اندیشمند و روشنفکر به مسایل اجتماعی و سیاسی می‌نگرد.

  ***آشنایی دانشجویان به مسایل مهم سیاسی ضروری است
  روحانی، توجه دانشجویان به مسایل مهم سیاسی کشور، منطقه و جهان را نه تنها مفید بلکه ضروری دانست و افزود: اما یادمان نرود که رسالت اصلی دانشگاه، تولید علم و فناوری است و همان‌طور که دانشگاه، شهروند متخصص را می‌سازد و تحویل جامعه می‌دهد شهروند مشارکت‌جوی آگاه را نیز تحویل جامعه می دهد.
  رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که دانشجویان باید به مسایل سیاسی و اجتماعی به معنای عام کلمه آگاه و آشنا باشند، ادامه داد: مقصود از سیاست تنها بحث‌های مهم سیاست داخلی و خارجی نیست، بلکه مقصود از حضور دانشگاه، دانشجو و اساتید در مسایل سیاسی و اجتماعی به معنی حضور و فعالیت ‌در حوزه محیط زیست، مسایل فرهنگی، سیاست داخلی و خارجی و به ویژه در شرایط حاضر فعالیت در عرصه اقتصادی است.
  روحانی به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و افزود: باید بدانیم امروز ابزار پیشرفت جهان، علم و دانش است و قدرت در دنیای امروز در سایه علم و دانش است که تعبیر مصرع «توانا بود هر که دانا بود»، همین است.

  ***دانشگاه تهران حلقه وصل سنت آموزشی گذشته و جدید است
  وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در این جمع شکوهمند خود را به عنوان رییس‌جمهوری احساس نمی‌کنم، بلکه احساس یک دانشجوی این دانشگاه را دارم .
  رییس جمهوری با درود به ارواح همه اساتید بزرگ فقید و شهیدان دانشگاه تهران، گفت: این دانشگاه حلقه وصل سنت آموزشی گذشته و جدید است.
  روحانی ادامه داد: در آغاز کار دانشگاه تهران به ویژه در علوم انسانی اساتید بزرگی از حوزه‌های علمیه به این مرکز علمی هجرت کردند و در نسل‌های بعدی شهیدان مطهری و دکتر بهشتی و در نسل بعد نیز طلابی همچون من توانستیم از این مرکز علمی بهره ببریم.
  رییس قوه مجریه خاطرنشان کرد : دانشگاه تهران نه تنها مرکزی است که تولید علم کرده است، بلکه احساس مسوولیت سیاسی و اجتماعی را در جامعه دیروز و حتی در جامعه امروز نشر داده و خواهد داد.
  رییس دولت یازدهم حضور در جمع دانشگاهیان را باعث افتخار دانست و گفت: مراسم شروع سال تحصیلی امسال با کمی تاخیر برگزار شد و امید است در سال‌های آینده در زمان مناسب‌تر این مراسم برگزار شود.
  وی خاطرنشان کرد: شروع سال تحصیلی امسال می‌تواند به معنای آغازی پربرکت برای مسیر علم و دانش باشد.
  رییس جمهوری به قرائت بیانیه دو تشکل دانشجویی در این مراسم اشاره کرد و گفت: این دو بیانیه از دو گروه دانشجویی که امروز در این مراسم قرائت شد هر دو زیبا بودند چون هر دو حرف دل خود را در نوشتاری اعلام کردند و این جزو افتخارات کشور ما است چرا که چنین آزادی برای اظهارنظر در همه کشورها وجود ندارد و این جزو آثار و افتخارات انقلاب اسلامی است.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/bbAO4

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *