• کد خبر: 31988
   منتشر کننده: سردبیر (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۴
  نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس:
  نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس در مورد آب صنایع فولادی عنوان کرد: حق نداریم آب انتقالی را که با این هزینه‌های سنگین به استان می‌آید را به صنایع فولادی بدهیم و حال که این اتفاق افتاده باید در آن بازنگری صورت گیرد.

  صالح جوکار

  به گزارش اشکذر نیوز به نقل از فارس، محمدصالح جوکار، ظهر امروز در نشستی خبری با اشاره به طرح جامع تقسیمات کشوری که از سوی وزارت کشور در حال پیگیری است، اظهار داشت: در این طرح قرار است با برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح، تقسیمات کشوری در برخی نقاط کشور و استان یزد انجام شود اما وجود و بروز برخی مشکلات برای مردم نیز باید مدنظر قرار گیرد.

  وی عنوان کرد: به هر حال هر طرحی که وزارت کشور برای تقسیمات کشوری ارائه دهد، قرار نیست اجازه دهند به عدالت رفتار شود و لازم است با توجه به مشکلات مردم، در کنار تدوین طرح جامع، طرح‌های ضربتی را نیز اجرا کنیم و شایسته نیست مشکلات مردم به طرح جامع تقسیمات کشوری حواله داده شود.

  جوکار در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد ادعای دولت در مورد کاهش نرخ تورم و رشد اقتصادی اظهار داشت: در کشور ما در همه دوران‌ها، ارائه برخی آمارها جای تامل دارد و پس از اعلام دولت مبنی بر رشد اقتصادی و میزان آن، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، رشد اقتصادی تا این حد را رد کرد.

  رئیس مجمع نمایندگان استان یزد تصریح کرد: تورم نقطه به نقطه تا حدی رفع شده اما رکود داریم و برخی مشکلات نیز به خاطر ضعف مدیریتی است ضمن اینکه گرچه تورم کنترل شده، اما ابزارهایی که برای مهار تورم به کار گرفته شده، همیشه کارایی نخواهد داشت.

  وی با بیان اینکه رکود اقتصادی وجود دارد و بانک‌ها نیز حاضر نیستند به واحدهای تولیدی تسهیلات ارائه دهند، بیان کرد: هم دولت از بانک‌ها می‌نالد و هم مجلس و معلوم نیست بانک‌ها از کجا مدیریت می‌شوند که نه حرف دولت را می‌خواند و نه حرف مجلس.

  جوکار در مورد نظارت بر بازار نیز عنوان کرد: اکنون در کشور ما به ازای هر ۲۵ نفر، یک واحد صنفی وجود دارد یعنی ۳ میلیون واحد صنفی در کشور مشغول فعالیت هستند و نتیجه این همه فعالیت خدماتی این می‌شود که وقتی فردی میزان فروش خود را بررسی می‌کند و می‌بیند دخل و خرج او با هم همخوانی ندارد و هزینه‌های اجاره و … او بسیار بالاست، به ناچار برخی اجناس را گران می‌کند.

  نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس خاطرنشان کرد: این همان ضعف مدیریتی در کشور است که تاکنون نتوانسته بانک‌ها را متقاعد کند یا برای ساماندهی واحدهای صنفی چاره‌اندیشی کند و بسیاری از زمینه‌های بروز تورم، رشد منفی اقتصادی و … را مهار کند.

  وی اشاره‌ای به موضوع آب در استان یزد نیز داشت و بیان کرد: با روندی که اکنون پیش می‌رویم و در شرایطی که ۹۰ درصد آب استان یزد صرف کشاورزی می‌شود و محصولاتی در استان کشت می‌شود که اگر با منابع آبی استان سنجیده شود، می‌بینیم که داریم از جیب می‌خوریم، اگر آب را از هر کجا هم به یزد بیاورند، ۱۵ سال بعد با مشکل مواجه می‌شویم.

  جوکار در مورد آب صنایع فولادی نیز عنوان کرد: حق نداریم آب انتقالی را که با این هزینه‌های سنگین به استان می‌آید را به صنایع فولادی بدهیم و حال که این اتفاق افتاده باید در آن بازنگری صورت گیرد.

  نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس در مورد شرایط زیست محیطی استان یزد نیز اظهار داشت: مسئولان محیط زیست کشور به جای برگزاری این همه جلسه و سخنرانی به میدان عمل بیایند و ببینند که در محیط زیست چه اتفاقاتی در حال وقوع است و بدانیم که با پشت میز نشستن و کنفرانس دادن، مشکلی حل نخواهد شد.

  وی تصریح کرد: شش سال پیش قرار بود یک مرکز تحقیقات زیست محیطی در یزد دایر شود و این موضوع به تصویب نیز رسید اما هنوز خبری از این مرکز نیست و مسئولان پاسخ دهند چه کرده‌اند و چرا این مصوبات را اجرا نمی‌کنند.

  جوکار خاطرنشان کرد: در زمینه محیط زیست باید فارغ از گرایش‌های سیاسی وارد عمل شد و با سیاسی‌کاری نمی‌توان کار زیست محیطی انجام داد.

  وی افزود: در استان یزد مناطقی که قبلا مرتع بوده، طی یک سال به بیابان تبدیل شده، گونه‌های جانوری استان در معرض تهدید قرار دارند و در بخش معدن نیز چندگانگی تصمیمات کارشناسان، در میان مردم اختلاف ایجاد کرده است در حالی که معتقدم در زمینه معدن نباید تصمیمات لحظه‌ای بگیریم بلکه باید در محیط آرام، کار کارشناسی انجام شود و نظرات واحد به مردم ارائه شود تا یک معدن، زمینه بروز اختلاف میان مردم یک منطقه نباشد.

  نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس در ادامه این نشست به طرح مسائلی در مورد بافت تاریخی یزد، مسئله داعش و سیاست‌های آمریکا و غرب در مورد آن، واحدهای صنعتی نیمه‌تمام و … پرداخت و سئوالات خبرنگاران در این زمینه پاسخ داد.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/mdH2o

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *