• Sabat Sabat


 • کد خبر: 18931
   منتشر کننده: سردبیر (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۲ - ۲۲:۲۰

  به گزارش نسیم صادق به نقل ازمهر، در این نشست جمع کثیری از فرهیختگان و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ و خدمتگزاران صدیق استان با حضور در این نشست به بررسی و گفتگو درباره شخصیت مرحوم دبیران پرداختند.

  معاون سیاسی، امنیتی استاندار یزد در این مراسم در تبیین فضائل مرحوم دبیران اظهار داشت: دبیران فردی متدین، متعهد به ارزش های اسلامی، دارای روحیه کار و تلاش مستمر و ذوق سرشار بود و تعلق خاطر ایشان به رهبری و امام راحل همچنین مدیریت شایسته وی الگویی برای ماست.

  غلامحسین دشتی در اهمیت نشست های یزدشناسی تصریح کرد: استان یزد، سرشار از فرهنگ، معنویت و اخلاق است و آنچه برای تدوین مهندسی فرهنگی نیاز است در فرهنگ و تاریخ یزد نهفته است.

  دشتی و غلامعلی سفید در مراسم بزرگداشت مرحوم دبیران

  وی افزود: نشست های یزدشناسی، نقش مهمی در ارائه مهندسی فرهنگی دارد و باید دستاوردهای این نشست ها را از طرق مختلف به نسل جوان معرفی کرد.

  معاون سیاسی استاندار همچنین پیشنهاد تاسیس بنیاد دبیران را ارائه داد.

  مدیر اسناد و کتابخانه ملی استان یزد نیز در این مراسم، صیانت از میراث فرهنگی یک جامعه را لازم و اسناد مکتوب و شفاهی را آیینه ای فراروی آیندگان برای قضاوت در مورد گذشته یک ملت و محکی برای اندازه گیری مسئولیت پذیری نسل جدید دانست و افزود: این میراث هرگز به گونه ای جامع و خلل ناپذیر حفظ نمی شود مگر با کنکاش در احوال پدید آورندگانش و این میسر نمی شود مگر با دستهای علاقمندی که مسرانه در پی کشف حقایق با قرینه ی تاریخی آن هستند تا با واکاوی روابط تاریخی و منطقی حاکم بر زمان مورد نظر، تاریخی جامع و مانع فراهم آورند.

  محمدرضا ملک ثابت با اشاره به خدمات ارزشمند مرحوم دبیران گفت: خوشبختانه امروزه قدردانی از بزرگان به یک فرهنگ تبدیل شده است چرا که نیاز به این الگوها کاملاً معلوم است و مرحوم دبیران به خاطر خصائل و فضائل اخلاقی نامی نیکو از خود به جای گذاشته است.

  وی، ایمان به خدا، تلاش و پشتکار، خدمت خالصانه به مردم و ارتباط قوی ایشان با عالمان دینی را از جمله ویژگی های ممتاز مرحوم دبیران دانست و تصریح کرد: در خاطرات نقل شده درباره ایشان و آثار به جای مانده و اشعار سروده شده توسط ایشان، تعهد، دیانت، عشق به خدمت و ولایی بودن به وضوح دیده می شود.

  استاندار اسبق یزد و رئیس هیئت مدیره کانون یزدتبار نیز در این مراسم در تبیین شخصیت مرحوم دبیران گفت: مرحوم دبیران خدمات ارزشمندی برای یزد و یزدی ها از خود به یادگار گذاشت و از اینرو شخصیت ایشان قابل تقدیر بوده و الگویی برای همگان است.

  غلامعلی سفید ادامه داد: کتابخانه و آرشیوی از خدمات ارزنده مرحوم دبیران در استانداری یزد برای زنده نگه داشتن نام ایشان دایر شده است.

  سفید با اشاره به فعالیت های کانون یزدتبار گفت: در این کانون سعی بر آن است که در قالب یادمان هایی از مفاخر و شخصیت های برجسته این سرزمین تجلیل کنیم و در این نشست که با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان یزد برپا شده، برآنیم تا در قالب نشست های یزدشناسی شخصت برجسته مرحوم دبیران را گرامی بداریم و به بیان فضائل و مکارم ایشان بپردازیم.

  استاندار اسبق یزد از بزرگان یزدی که سال گذشته محروم شده اند نیز یاد کرد و زنده نگه داشتن یاد این بزرگان را از اهم اهداف کانون یزدتبار دانست.

  آیت الله موسوی بجنوردی

  آیت الله سید محمدکاظم موسوی بجنوردی، دبیر گروه الهیات دانشگاه خوارزمی نیز در این مراسم با اشاره به به تاریخ درخشان یزد گفت: یزد همیشه پرچمدار دیانت و زادگاه بزرگان بوده و علمای بنام و شخصیت های ارزشمندی را به ایران و جهان معرفی کرده است.

  وی در تبیین شخصیت و خصوصیات اخلاقی مرحوم دبیران افزود: اوایل انقلاب مسئول شورای عالی قضایی بودم و در آنجا با مرحوم دبیران آشنا شدم. وی ادامه داد: من در تعامل با ایشان بسیار لذت می بردم و آنچه برای من جالب بود تسلط ایشان به ادبیات عرب بود که ترجمه کتاب” الفیه ابن مالک” توسط مرحوم دبیران متاثر از همین تسلط ایشان به ادبیات عرب بوده است.

  مدیرگروه الهیات دانشگاه خوارزمی به فضائل اخلاقی مرحوم دبیران اشاره کرد و افزود: اخلاق و مکارم اخلاقی در زندگی کاری و شخصی مرحوم دبیران موج می زد و برماست که برای رسیدن به مدینه فاضله، مکارم و فضائل اخلاقی را در جامعه نهادینه کنیم.

  وی در ادامه سخنانش به تجلیل از فرزندان مرحوم دبیران پرداخت و خاطرنشان کرد: فرزندان آن مرحوم خلف صالحی هستند که نام و یاد پدر را زنده نگه داشته اند.

  علی اکبر اولیا، نماینده سابق یزد در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی ضمن سپاس از بانیان و حامیان نشست های یزدشناسی، در تشریح فضائل و شخصیت ارزنده مرحوم دبیران گفت: مرحوم دبیران یک الگو در فرهنگ اسلامی ایرانی است و بر ماست تا خدمات ارزشمند و شخصیت ارزنده این استاد فرزانه را به نسل جدید معرفی کنیم.

  وی ایمان به خدا و پیوند ناگسستنی مرحوم دبیران با معارف اسلامی را از ویژگی های برجسته ایشان دانست و تصریح کرد: جامعه امروز ما بیش از هر زمان دیگری به این الگوها نیازمند است.

  اولیا با اشاره به سوابق و فعالیت های مرحوم دبیران گفت: در حاشیه این نشست نمایشگاهی از اسناد و آثار ایشان توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان یزد و با همکاری خانواده ایشان برپاشده است که گویای زندگی پربار این استاد فرهیخته است.

  اولیا انتشار آثار مرحوم دبیران توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان یزد را خواستار شد.

  حکیمه دبیران، فرزند مرحوم دبیران و استاد دانشگاه

  حکیمه دبیران، فرزند مرحوم دبیران نیز در این مراسم اظهار داشت: باعث افتخار ماست که از مرحوم پدرم به عنوان یک شهروند یزدی یاد کردید و با برگزاری این همایش باشکوه، یاد او را زنده نگه داشته اید. رئیس سابق دانشگاه الزهرا و معاون فعلی دانشگاه خوارزمی در ادامه به بیان خاطرات و خصوصیات ممتاز پدر پرداخت و از دوران خدمتگذاری پدر مرحومش در یزد به عنوان یکی از درخشان ترین دوران زندگی ایشان یاد کرد.

  علی اکبر دبیران، دیگر فرزند مرحوم دبیران نیز در سخنانی به بیان خاطرات و آثار به جای مانده از پدر پرداخت.

  وی ترجمه منظوم ادعیه کمیل، توسل، افتتاح، امین الله و فرمان حضرت علی (ع) به مالک اشتر را از جمله آثار معنوی مرحوم دبیران دانست و افزود: در تمامی این آثار، ایمان و عقیده ایشان به خدای متعال وجود دارد که ناشی از دیانت و تعهد پدر مرحومم است.

  فرزند مرحوم دبیران از زندگی شخصی و فضائل و اخلاق پدر برای حضار سخن گفت و از نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد، استاندار و معاون ایشان، سازمان اسناد و کتابخانه ملی یزد، کانون یزدتبار و مردم شریف یزد و همه حامیان و همراهان این نشست صمیمانه تشکر کرد.

  در حاشیه این همایش نمایشگاهی از آثار خطی مرحوم دبیران در حدود چهار هزار برگ برپا شده بود و مقرر شد همه این آثار به همراه کلیه کتاب های آن مرحوم از جمله کتب خطی و چاپ سنگی نیز در اختیار کتابخانه وزیری و سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان یزد قرار گیرد تا زمینه بهره برداری از آنها و ارائه به پژوهشگران، دانشجویان و سایر علاقمندان فراهم شود.

  شرح حال مختصر از زندگی اولین استاندار یزد بعد از انقلاب اسلامی

  غلامرضا دبیران(۱۲۹۶-۱۳۶۵) فرزند شفیع در سال ۱۳۴۶ در اعتراض به اقدام رژیم شاه برای عضویت اجباری در حزب رستاخیز از سمت فرماندار کل یزد استعفا داد اما از آنجا که حتی در دوران طاغوت به اسلام واقعی عشق می ورزید و مخلصانه به مردم خدمت می کرد از اوایل سال ۱۳۵۸ به پیشنهاد شهید صدوقی، استانداری یزد را پذیرفت.

  مرحوم دبیران پیش از تحصیلات رسمی؛ قرآن و خوشنویسی را نزد پدر بزرگ و عموی خود فراگرفت و همزمان به فراگیری ادبیات فارسی و عربی پرداخت. همچنین تحصیلات جدید را در دبیرستانهای تهران به پایان رساند. سپس از دانشکده زبان و ادبیات فارسی درجه علمی خود را دریافت کرد. وی کتابهای شرایع و معالم و برخی از کتابهای نحو و ادبیات را نزد حجت الاسلام شیخ مرتضی غمامی طالقانی فرا گرفت. از دیگر استادان او می توان فاضل تونی، آیت الله حاج میرزا خلیل کمره ای و فاضل سبحان(اعمی) را نام برد. دبیران با شاعران و سخنوران عصر خود از جمله ملک الشعرای بهار، قاسم رسا و محمدحسین شهریار معاشرت و مباحثه داشت. همچنین در مسافرتها و ماموریتهایی که به عنوان شهردار، فرماندار و استاندار به شهرهای مختلف رفت با دانشمندانی چون آیت الله بهبهانی، آیت الله محلاتی و آخوند ملاصالح مازندرانی بحث وگفتگو کرد. وی پس از بازنشستگی بیشتر در زمینه ترجمه فعالیت کرد.

  آثار قلمی او عبارتند از: یک دوره دستور زبان فارسی، ترجمه بیش از نیمی از نهج البلاغه به زبان فارسی، دیوان اشعار، ترجمه منظوم دعاها و مناجاتها، الفیه ابن مالک و قصیده لامیه، غدیریه، برده بوصیری، نونیه و مارون بیک عبّود

  کتاب “ابجد عشق” شامل غزل ها، قصاید، مثنوی ها و انواع دیگر شعر از قبیل مسمط، ترکیب بند، مستزاد، قطعه، رباعی و دو بیتی است که مرحوم دبیران از سالهای حدود ۱۳۱۶(۲۰سالگی) تا ۱۳۶۵(آخرین سال حیات ایشان) سروده است.

  از آنجا که اشعار شادروان دبیران همه با الهام از آیات الهی و با معرفت کامل در حد خود سروده شده است گنجینه گرانبهایی از معارف به شمار می رود. از جمله مثنوی هایی که بعد از انقلاب اسلامی سروده است مثنوی هزاره انقلاب(در وصف انقلاب اسلامی ایران و بیان فضایل شهید) است. از قصاید نزدیک به دوران انقلاب اسلامی قصیده ای ۵۷ بیتی در ذکر مکارم حضرت امام خمینی(ره) است که درست دو روز قبل از انقلاب به اتمام رسیده و مشتمل بر نکات مهم اخلاقی و تاریخچه مختصری از آن دوران است و با بهترین تعابیر و تشبیهات به زیباترین صنایع ادبی آراسته است.

  مرحوم دبیران در حال خطاطی

  از جمله آثار درخشان مرحوم دبیران ترجمه های منظومی است که ایشان از بعضی سوره های قرآن کریم(مانند سوره مبارکه جمعه همراه با وصف نماز جمعه) و دعاها و مناجات ها(توسل، کمیل، افتتاح، روزهای ماه مبارک رمضان، امین الله، مناجات الراغبین و …) نوشته و با خطی زیبا به رشته تحریر در آورده است که بخش عمده تألیفاتشان را تشکیل می دهد.

  زنده یاد غلامرضا دبیران همچنین ریاست دفتر رمز و محرمانه دکتر مصدق – نخست وزیری-، فرمانداری کل یزد و سمنان، شهرداری مشهد، شیراز، اهواز، معاون استاندار خراسان و فرماندار مشهد را پیش از انقلاب در کارنامه خود دارد.

  وی که از شخصیت های ارزشمند فرهنگی، ادبی کشور محسوب می شود پس از انقلاب به پیشنهاد سومین شهید محراب و با حکم امام راحل به عنوان نخستین استاندار یزد منصوب شد.

  مرحوم دبیران از ذوق خاصی در سرودن شعر نیز برخوردار بود و ماده تاریخ های به جای مانده از وی شنیدنی است.

  او به زبان فرانسه هم مسلط بود و تبحر زیادی در خطاطی داشت.

  شعری از مرحوم دبیران در وصف مقام معظم رهبری (به نقل از کتاب ابجد عشق):

  گر خام نه ای “خامنه ای” را بنگر
  دلسوخته ای است بر فراز منبر
  بنگر چو علی(ع) نور همی افشاند
  خورشید حقیقت، پسر پیغمبر(ص)
  …..
  این خامنه ای است بر فراز منبر
  یا نور نبوت است و چهر حیدر
  گر نیست علی به دست او تیغ چرا است
  ور نیست حسین از چه می بازد سر

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/DuWDI

 • Telegram
 • برچسب‌ها
  ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *