• Sabat


 • کد خبر: 64428
   منتشر کننده: خاتمی
    تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۱
  رییس شبکه دامپزشکی اشکذر:
  رییس شبکه دامپزشکی اشکذر گفت: بیماری خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام است که این بیماری از راههای گوناگون به خصوص از طریق گزش کنه آلوده ، تماس با لاشه و یا خون آلوده به انسان منتقل می شود به همین دلیل خرید گوشت های فاقد لیبل خطر ابتلا به بیماری مهلک کریمه کنگو را در پی دارد.

  علیرضا قارائی در این خصوص  در گفتگو با خبرنگار اشکذر خبر اظهار کرد: : بیماری ویروسی تب کریمه کنگو در ۷۰ درصد از میتلایان به بیماری باعث مرگ و میر می شود و در افراد درمان شده عوارضی به جا می گذارد اما با پیشگیری و رعایت نکات ساده بهداشتی می توان اطمینان خاطر را برای خانواده ها ایجاد نمود.

  وی افزود: از اهم اقدامات پیشگیرانه در زمینه جلوگیری از شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نظارت بر رعایت کامل ضوابط بهداشتی و قرنطینه ای حمل و نقل دام بویژه در مناطقی که سابقه بروز بیماری وجود دارد و نظارت بر  اجرای صحیح ضوابط بهداشتی در هنگام کشتار دام و تجهیز کشتارگاهها به سردخانه بالای صفر به منظور نگهداری لاشه های کشتار شده برای مدت ۲۴ ساعت در دمای ۰ تا ۴ درجه سانتیگراد است که این فرآیند منجر به کاهش PH  گوشت و از بین رفتن ویروس بیماری می شود.

  رییس شبکه دامپزشکی اشکذر تصریح نمود: از آنجا که ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو می تواند به مرگ منجر شود لذا پیشگیری از این بیماری تنها روش مطمئن برای جلوگیری از آن است .

  وی خاطر نشان کرد: تمامی خانوارها پس از تهیه گوشت و قبل از قطعه کردن آن ، گوشت خریداری شده را به مدت ۲۴ ساعت در دمای ۰ تا ۴ درجه یخچال نگهداری کرده و در حین قطعه کردن گوشت از دستکش استفاده نمایند همچنین دامداران در صورت مشاهده کنه بر روی دامهای خود از کشتن کنه با دست خودداری نموده و از سموم لازم به منظور سمپاشی دامداری ها استفاده نمایند.

  قارائی یاد آور شد: قصابان نیز در صورت تردد به کشتارگاه حتما از وسایل و لوازم ایمنی همچون دستکش سالم ، لباس کار مناسب و چکمه و ماسک استفاده نموده و از خریداری و ذبح دامهایی که فاقد پیشینه بوده و بدون مجوز حمل به میادین دام عرضه شده اند خود داری نمایند.

  وی خطر ابتلا به بیماری کریمه کنگو را جدی دانست و از شهروندان خواست  تا با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی ، سلامت خود و خانواده هایشان را تضمین نمایند.

   

   

   

   

   

   

   

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/qe9SQ

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *