• کد خبر: 82573
   منتشر کننده: غلامرضا دهقانی
    تاریخ انتشار: شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶
  مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر گفت: با همکاری و تشویق میراث فرهنگی جهت حفظ ومرمت خانه های ارزشمند تاریخی از سال گذشته تاکنون  مرمت خانه های تاریخی و ارزشمند در بافتهای تاریخی و روستایی شهرستان روند خوبی را داشته است.

  به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر، محمود ادیبان ، مسئول این اداره ضمن تشکر از ساکنین و مالکین خانه های تاریخی جهت مرمت این آثار و پویایی و زنده کردن حیات در این ابنیه، گفت: مرمت خانه های تاریخی هر چه بیشتر در محلات قدیمی و  بافتهای تاریخی شهرستان اشکذر در حال پیشرفت است و مالکان، این بناها که سرمایه های فرهنگی و تاریخی شهر و دیارشان  هست را حفظ و مرمت می کنند و روح تازه ای را به آنها می دمند.

  ادیبان با اشاره به این که هر بنای تاریخی، خود دارای هویت و شناسنامه ای برای محل و ساکنان بوده و تاریخچه ای از سرگذشت همراه با آداب و رسوم ، فرهنگ و تمدن اقوام پیشین را در خود نهفته دارد؛ افزود: با حفظ و حراست از این آثار، هویت  اصیل فرهنگی تاریخی خود را حفاظت کرده و شجره تاریخی هر شهر و روستا ماندگار می شود .

  وی در ادامه عنوان کرد: با همکاری و تشویق میراث فرهنگی جهت حفظ ومرمت خانه های ارزشمند تاریخی از سال گذشته تاکنون  مرمت خانه های تاریخی و ارزشمند در بافتهای تاریخی و روستایی شهرستان روند خوبی را داشته است.

  مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر ادامه داد: با همت مالکان چندین خانه مرمت و بازسازی شدند که از جمله آنها خانه های علوی نسب، مسعودی، دهقانی، نصیری، اخلاقی، احسانی، حسینی، میردهقان را میت وان نام برد که به صورت کاملاَ سنتی مرمت شدند.

  وی  در پایان با بیان این که با مرمت و بازسازی خانه های تاریخی درون محلات قدیمی که در حال متروکه شدن و تخریب می باشند ،  حلقه هایی در کوشه وکنار بافت تاریخی ظهور می یابند، اظهار داشت: با ایجاد میل و رغبت برای مرمت و حفاظت از این سرمایه های تاریخی، این حلقه ها به هم متصل شده و بافت تاریخی این محلات احیاء شده و پویایی و زندگی در آنها ادامه می یابد.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/loy8h

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *