• کد خبر: 69046
   منتشر کننده: ابوالفضل زارع نژاد
    تاریخ انتشار: یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۳
  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد:
  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: در صورتی که در استان امکان بسته‌بندی و فروش پس از بسته‌بندی به صورت کامل ایجاد شود، جلوی هدر رفت منابع گرفته می‌شود.

  به گزارش اشکذرخبربه نقل از بهاباد نیوز، سیدجمال سجادی‌پور در آیین اختتامیه دومین جشنواره زعفران طلای سرخ بهاباد از برداشت مکانیزه زعفران به جای برداشت سنتی خبر داد و افزود: کاشت و برداشت مکانیزه محصول زعفران در تمامی شهرستان‌های استان یزد باید در اولویت اصلی باشد تا با دستگاه‌های مدرن و مکانیزه بتوان در اقتصاد سودآوری داشت.

  وی با اشاره به سودآوری بالای زعفران و همچنین سازگاری آن با شرایط اقلیمی و کم آبی استان، گفت: سیاست سازمان جهاد کشاورزی برای ترویج و گسترش کشت زعفران، ضرورت فرآوری و بسته‌بندی اصولی این محصول جهت پذیرش در بازارهای جهانی است.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد از آمادگی این سازمان برای تأمین تسهیلات و ارائه مشاوره برای تحقق این امر و کمک به اقتصاد بهره‌برداران زعفران خبر داد و گفت: در بحث صنایع تبدیلی و تکمیلی تا‌کنون ۱۳ مورد درخواست فرآوری و بسته‌بندی در استان به ثبت رسیده که سه مورد از این صنایع مربوط به شهرستان بهاباد است.

  سجادی‌ پور ادامه داد: استان یزد از ظرفیت‌های بسیار زیادی در حوزه محصولات کشاورزی کم‌آب خواه برخوردار است و در صورتی که توجه ویژه‌ای به این محصولات شود، سودآوری بسیاری برای کشاورزان و استان به دنبال دارد.

  رئیس سازمان جهاد کشاوزی استان یزد با اشاره به اینکه زعفران به عنوان یک محصول عمده ای که در کشورماودراستان یزد تولید می شود گفت: زمینه صادرات زعفران  که دارای صرفه اقتصادی است در استان فراهم شود

  وی با تاکید بر اینکه سیاست استان یزد جلوگیری از خام‌ فروشی است، خاطرنشان کرد: در صورتی که در استان امکان بسته‌بندی و فروش پس از بسته‌بندی به صورت کامل ایجاد شود، جلوی هدر رفت منابع گرفته می‌شود.

  سجادی پور از ایجاد دائمی دبیرخانه جشنواره زعفران دربهاباد خبرداد وگفت: دبیرخانه دائمی جشنواره زعفران در بهاباد راه اندازی خواهد شد تا وارد فاز علمی و دریافت مقالات شویم و بتوان با استفاده از تجاربی که کسب می شود در راستای اعتلای زعفران گام برداشت.

  وی تصریح کرد:  میدواریم علاقمندان در شهرستان بهاباد وارد کار بسته بندی شوند و از اعتباراتی که در این زمینه گذاشه شده است استفاده نمایند تا بتوان شاهد رونق صادرات این محصول و ایجاد برند در شهرستان بهاباد و استان باشیم و در بازارهای جهانی حضور مؤثری داشته باشیم.

  با حضور اقبال فرماندار بهاباد، کرمانیان مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد، سجادی پور رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، حجه الاسلام و المسلمین موسوی مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی استان، دکترمیرعرب معاون مشاور و مجری گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی، دکتر مرادی مدیرگروه زعفران وزارت جهادکشاورزی، دکتر رحیمیان محقق کشاورزی مرکز ملی تحقیقات شوری جهادکشاورزی استان وجمعی از مسئولین در محل مجتمع فرهنگی هنری علامه ملاعبدا… بهابادی برگزار شد.

  تور برداشت زعفران و پرپایی نمایشگاه فرآورده های زعفران مانند شربت زعفران، مربای زعفران، صنایع بسته بندی این محصول و گیاهان دارویی شهرستان از برنامه های جانبی این جشنواره بود.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/Jpgjr

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *