کد خبر: 84186
  منتشر کننده: غلامرضا دهقانی
   تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر خبر داد
مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر از احیا و بازسازی حمام تاریخی توده اشکذر با قدمت بیش از 400سال خبر داد.

به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر، محمود ادیبان ، مسئول این اداره تصریح کرد: حمام تاریخی توده اشکذر با قدمت بیش از ۴۰۰سال در محور فرهنگی ،تاریخی ومذهبی اشکذر واقع در محله توده جنب حسینیه سفید وآسیاب ابی مرمت وبازسازی می شود.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر درخصوص تاریخچه این اثر گفت: این بنا از زمان تاسیس تا نیم  قرن گذشته به عنوان حمام عمومی محل فعال بوده ومورداستفاده  اهالی قرارداشته است که پس از گذشت زمان ،حمام های عمومی  از جمله حمام توده از رونق افتاده ومتروکه شده اند ولی با پیگیریهای مجدانه میراث فرهنگی این اثر ارزشمند از زیرریگ وماسه های روان بیرون آورده شد و عملیات احیاء وبازسازی آن شامل مرمت حصار شمالی و بازسازی فضای تون حمام  انجام شد  که نیاز به تامین اعتبار لازم جهت ادامه عملیات می باشد.

ادیبان افزود: این حمام تاریخی در محدوده بافت تاریخی ودرمحور فرهنگی تاریخی. مذهبی شهرستان اشکذر و جنب  آسیاب آبی، امامزاده مراد، حسینیه سفید، قلعه تاریخی و مسجد سر تنوره قرار گرفته که  مرمت این بنای تاریخی باعث رونق گردشگری و ایجاداشتغال پایدار و درآمد زایی برای شهرستان اشکذر خواهد شد .

وی در ادامه ضمن تشکر از دوستداران میراث فرهنگی گفت: از سبک معماری به جا مانده از این بنا ، این حمام متعلق به دوره صفویه بوده که با  آب قنات همت آباد فعال بوده و پس از خشک شدن قنات با آب کشاورزی فعالیت داشته است.

وی اظهار امید واری کرد: در  آینده نزدیک با پایان یافتن مرمت ،این حمام با همان کاربری قبلی فعال شده و مورد استفاده برای مردم و بازدید گردشگران است.

 

 

لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/IfNSB

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *