• Telegram


 • کد خبر: 57440
   منتشر کننده: خاتمی
    تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۲
  یکی از مهمترین مواد پروتئینی که نقشی به سزایی در سلامتی آحاد جامعه داشته و سفارش زیادی به مصرف آن می شود، مصرف شیر سالم است که سلامت شیر سلامت انسان را به دنبال دارد.

  شیرگاوبه گزارش اشکذر خبر، شیر اولین ماده غذایی حاصل از نگهداری دام بوده که وارد چرخه غذایی انسان شده است، شیر تنها غذای نوزاد پستانداران در هنگام تولد است و در بین شیر دام‌های مختلف شیر گاو از نظر ترکیب به شیر انسان نزدیک است.

  شیر دارای ترکیبات متعددی شامل ذرات معلق چربی، پروتئین‌ها، ویتامین A و املاح است که مهم‌ترین ترکیب آن کلسیم است.

  رئیس شبکه  دامپزشکی اشکذر در مصاحبه با خبرنگار اشکذر خبر در این زمینه اظهار داشت: به همان اندازه که شیر می‌تواند در سلامتی نقش داشته باشد به  دلیل فسادپذیری سریع  منشاء مسمومیت‌ها و محیط مناسب برای فعالیت باکتری‌های مختلف و نیز باعث بیماری‌های گوارشی می‌شود.

  وی افزود: در این راستا شبکه دامپزشکی شهرستان اشکذر بر اساس رسالت خود، اقدام به ساماندهی ایستگاه‌های جمع‌آوری شیر کرده است و بر این اساس ایستگاه‌های موظف شده‌اند تا مسئولان فنی بهداشتی در واحد مستقر تا ارزیابی‌های لازم انجام و در صورت وجود آلودگی در شیر پیگیری‌های لازم در سطح دامداری‌ها انجام و مشکل واحدهای به‌صورت پایه‌ای بررسی گردد.

  قارائی تصریح نمود: در حال حاضر مهم‌ترین مرکز جمع‌آوری شیر شهرستان، مرکز جمع‌آوری شیر شرکت تعاونی دامداران با ظرفیت ۳۰ تن در روز است  که روزانه از تمامی نقاط شهرستان شیر جمع‌آوری و موردبررسی در خصوص آنتی‌بیوتیک‌های گروه بتالاکتام ها و تتراسایلکین ها قرار می‌گیرد همچنین شیر هر گاوداری در هرماه سه بار کشت میکروبی می‌شود.

  وی خاطرنشان کرد: در مواردی که شیر دامداران دارای بار میکروبی بالا باشد کارشناسان این شبکه و کارشناسان شرکت تعاونی دامداران در محل گاوداری حاضر و آموزش و بررسی لازم در جهت رفع مشکلات ارائه می‌گردد.

  رئیس شبکه دامپزشکی اشکذر گفت: با توجه به  فعالیت‌های انجام‌شده، در حال حاضر بار میکروبی واحدهای تولیدی به‌شدت کاهش پیداکرده و این مسئله نوید روزهای خوب در خصوص سلامت شیر تولیدی را می‌دهد.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/VrZ5S

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *