• yazdtci


 • کد خبر: 28534
   منتشر کننده: سردبیر (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۲:۵۵
  جلسه مجمع نمایندگان استان یزد با رئیس جمهور روز سه شنبه برگزار شد.

  به گزارش اشکذر نیوز به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده مردم شریف یزد و اشکذر، جلسه مجمع نمایندگان استان یزد با رئیس جمهور روز سه شنبه برگزار شد.

  محمد صالح جوکار گفت: در این دیدار مشکلات آب استان، سرمایه‌گذاری در استان و موانع و مشکلاتی اجرایی که در این مورد وجود دارد، عدم توازن توسعه صنایع و زیرساخت‌ها، تقسیمات حوزه‌های انتخابیه، پتانسیل‌های استان برای توسعه، جایگاه علمی و فناوری و موقعیت مکانی و استراتژیکی استان یزد مورد بحث قرار گرفت.

  رییس مجمع نمایندگان استان یزد در خصوص اظهارات رئیس جمهور تصریح کرد: آقای روحانی در این دیدار با اشاره به جایگاه ویژه یزد از لحاظ تاریخی و مذهبی به نقش ممتاز مرحوم شهید صدوقی و سایر شخصیت‌های تاثیرگذار یزد در انقلاب در عرصه‌ی داخلی و بین‌المللی و تعهد انقلابی مردم تقدیر کرد  ومردم استان یزد را مردمی شریف، مومن و سخت کوش معرفی نمودند که از لحاظ انقلابی در مسیر امام راحل و پشتیبانی از اهداف انقلاب قرار دارند و در جبهه های حق علیه باطل نیز از خود حضوری فعال نشان دادند.از آنجایی که مردم یزد،مردمی لایق هستند از نظر علمی نیز افراد پر تلاش هستند.

  جوکار با بیان برخی از مهمترین مشکلات شهرهای این استان از جمله، محدودیت منابع آب، تشدید پدیده ریزگردها، افزایش مهاجرت، شهرنشینی، حضور پناهندگان افغان، دو رقمی شدن نرخ بیکاری و کاغذبازی اداری، راهکارهای خود را برای حل این مشکلات ارائه کرد.

  رییس جمهور در بخشی از سخنانش با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد استان یزد، اظهار داشت: این استان می‌تواند به قطب سلامت و علمی کشور تبدیل شود و مردم یزد به خوبی قابلیت ساماندهی مشکلات و جذب سرمایه‌گذاری برای توسعه استان را دارند.

  دکتر روحانی کم آبی و محدودیت منابع آب شیرین را یکی از بزرگترین معضلات کشور بویژه در استان یزد دانست و با بیان راهکارهای مطرح برای مواجهه با بحران کم‌آبی، بر استفاده و بهره‌وری درست از منابع آبی کشور بویژه در بخش کشاورزی تأکید کرد.

  دکتر روحانی خاطر نشان شد که باید راه حل اساسی برای این مشکل پیدا شود و بهره وری سریع از آب باید در دستور کار قرار بگیرد، یکی از راه حل های موجود را انتقال آب از استان های جنوبی کشور بیان کردد که باید آب را از خلیج فارس و دریای عمان به استان انتقال داده شود واینکه نباید مسئله آب شیرین کن نیز نادیده گرفته شود و مشارکت بخش خصوصی برای اتمام طرح‌های نیمه‌تمام و نیز تأمین آب شرب مورد نیاز صنایع، کشاورزی و آشامیدنی مردم را ضروری خواند.

  جوکار با بیان اینکه یکی دیگر از مباحث که مطرح گردید، بحث بیابان زدایی بود که رییس جمهور کاشت نهال و بوته را یک راه حل مناسب برای مقابله با معزل بیان کردند و اینکه باید راه حل مناسبی برای کنترل ریز گردها در نظر گرفت از حمایت همه جانبه دولت برای حفظ محیط زیست و مبارزه با پدیده بیابان‌زایی و ریزگردها خبر داد.

  محمد صالح جوکار از دیگر موضوعات مطرح شده را مسئله گردشگری یزد عنوان کرد و گفت: قدمت برخی از آثار بافت تاریخی استان یزد  به ۴۰۰ سال می رسد و از آنجایی که شهر یزد دارای بافت قدیمی می باشد و خانه های سنتی در آن به وفور یافت می شود که از لحاظ گردشگری و توریستی بسیار مناسب هستند، و حتی بیابان ها و کویر نیز از جذابیتی ویژه برخوردار می باشد که در صورت عدم توجه ،سرمایه ملی از بین خواهد رفت که می توان با تخصیص بودجه مورد نیاز علاوه بر حفظ این آثار می تواند در توسعه صنعت گردشگری نقش مهمی داشته باشد.

  در این خصوص دکتر روحانی یزد را از مراکز مهم گردشگری کشور توصیف کرد و با اشاره به جاذبه‌های تاریخی و گردشگری شهرهای استان یزد، خواستار حفظ بافت سنتی و احداث مراکز گردشگری و اقامتی این استان شد.

  رییس مجمع نمایندگان یزد با اشاره به ظرفیت‌های این استان در حوزه صنعت، معدن و کشاورزی و وجود توانمندی در جذب سرمایه‌گذاری، خواستار برنامه‌ریزی دولت برای تأمین بودجه استان، اتمام طرح‌های نیمه‌تمام و ایجاد صنایع مادر و جانبی نظیر طرح‌های مرتبط با انرژی خورشیدی شدند.

  جوکار در ادامه با بیان اینکه از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه ، لایحه بودجه سال ۹۳ بود، اذعان داشت به رییس جمهور اعلام کردیم ،دخل و خرج بودجه باید همخوانی داشته باشد که مجموع دخل و خرجی که برای استان یزد در نظر گرفته شده است ۱۲۰ میلیارد تومان است؛ در صورتی که ۸۰۰ میلیارد تومان درآمد برای مالیات در نظر گرفته شده است که همسویی وجود ندارد و به دور از عدالت هست.

  در پایان دکتر روحانی گفت: مردم نمایندگان را انتخاب کردند که مشکلات را شناسایی و برطرف نمایند و سعی کنند شرایط را برای مردم آسانتر گردانند تا جایی که بعضی از این مشکلات را می توان از طریق قانون حل نمایند.

  جلسه دیدار مجمع نمایندگان استان یزد با رئیس جمهورجلسه دیدار مجمع نمایندگان استان یزد با رئیس جمهور

  جلسه دیدار مجمع نمایندگان استان یزد با رئیس جمهورجلسه دیدار مجمع نمایندگان استان یزد با رئیس جمهور

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/mcEor

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *