• کد خبر: 88362
   منتشر کننده: غلامرضا دهقانی
    تاریخ انتشار: یکشنبه 6 بهمن 1398 - 14:34
  مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر از ثبت حسینیه مجومرد در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

  به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر، محمود ادیبان اظهار کرد: حسینیه تاریخی مجومرد به فهرست  آثار ثبتی شهرستان اشکذر اضافه شد.

  مهندس ادیبان در این خصوص افزود: اخیرا چند اثر تاریخی و طبیعی در شهرستان اشکذر در فهرست آثار ملی ثبت شد که از جمله: تکیه و حسینیه تاریخی مجومرد واقع در بخش مرکزی شهرستان اشکذر که به شماره ۳۲۸۰۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

  وی عنوان کرد: این حسینیه در بافت تاریخی و در مجاورت مسجد جامع، مسجد ملا احمد، بازارچه میر حسین و حمام تاریخی بنا شده و از ویژگی های  معماری بنا، این اثر در سه جبهه  با غرفه هایی دوطبقه از خشت وگل با نمای آجر بنا شده است و از ویژگی های منحصرد به فرد فرهنگی و مذهبی آن می توان به زیارتگاه چند شهید دفاع مقدس در این حسینیه اشاره کرد.

  همچنین ورودی مسجد جامع قدیم و آب انبار در ضلع جنوبی بنا، ایجاد شده است که آب انبار این مجموعه در حال حاضر به عنوان زورخانه و ورزش پهلوانی مورد استفاده و فعال می باشد .

  مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر از جمله عملیات مرمتی انجام شده در این حسینیه را کاهگل و آجر فرش  پشت بام و مهار دیوار ضلع غربی حسینیه با اجرای غرفه هایی در پشت دیوار را یادآور شد.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/9OW6A

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *