• کد خبر: 29913
   منتشر کننده: سردبیر
    تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۸
  به دلیل خشکسالی‌های اخیر،
  مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی استان یزد گفت: به دلیل خشکسالی‌های اخیر، تولید آب منابع محلی در روستاها به نصف کاهش یافته است .

  به گزارش اشکذرنیوز به نقل از ایسنا، حدود ۱۵ سال است که خشکسالی‎های پی در پی بر عطش کام تشنه کویر می‌افزاید و دیار کاریزها که از دیرباز با مشکل آب روبه‎رو بوده است، خشک و خشک‎تر می‎شود و با توجه به شرایط خاص مناطق روستایی، این مشکل در روستاها بیشتر نمود پیدا کرده است، چنان که در سال‏جاری تامین  آب روستایی در استان را با مشکلات مضاعف مواجه ساخته است .

  “محمد رضا حاتمی” در این باره علاوه بر مشکلات کمبود اعتباری، مشکل کم آبی و بی‎آبی در روستاهای استان را حائز اهمیت دانست و گفت: آمارها نشان می‎دهد میزان بارندگی در سال گذشته نسبت به سال ۹۱، حدود ۳۸ درصد کاهش داشته و میزان تولید آب از منابع محلی در روستاها به نصف تقلیل یافته است .

  وی در ادامه به افزایش آب‎رسانی سیار در روستاها اشاره کرد و گفت: به دلیل کم آبی و خشک شدن منابع آب، نیاز روستاها به آب‏رسانی سیار بیشتر شده و در حال حاضر ۱۸۵ روستا به صورت مستمر و ۱۱۵ روستا به صورت غیر مستمر، به وسیله ۳۹۱ تانکر ثابت و ۱۱ تانکر سیار، آب‎رسانی می‌شوند.

  افت کیفیت منابع آبی

  مدیر عامل آبفار یزد در ادامه اظهار کرد: آب روستاهای استان یزد از طریق ۲۹۶ حلقه چاه، ۱۵ دهنه چشمه و ۴۷ رشته قنات تامین می‌شود وحدود ۵۶ روستای استان نیز از طریق خط انتقالی کوهرنگ آب‎رسانی می‌شوند .

  این مقام مسئول همچنین با اشاره به فصل تابستان و اثرات خشکسالی بر منابع آبی افزود: به دلیل خشکسالی   های اخیر تاکنون تعداد ۸۲ منبع آبی شامل چاه، چشمه و قنات خشک شده‎اند.

  وی ادامه داد: همچنین به دلیل کاهش بارندگی و عدم تغذیه مناسب دشت‎ها، در بعضی از مناطق علاوه بر مشکل کم آبی با مشکل شوری و افت کیفیت آب مواجه هستیم .

  کمبود اعتبارات آب‌رسانی روستایی

  حاتمی در ادامه تاکید کرد: از سال گذشته تاکنون، مبلغ  ۹۸ میلیارد و ۸۶۷ میلیون ریال برای آب رسانی روستایی اختصاص یافته است که این مبلغ جوابگوی برنامه‎های تامین آب روستاهای استان را نمی‏دهد .

  وی همچنین تصریح کرد: هم اکنون برای پرداخت هزینه‏های تعمیرات و نگهداری تاسیسات روستایی گندزدایی منابع تامین آب و آبرسانی سیار به روستاها با مشکلات جدی روبه رو هستیم، به طوری که ۵ تا ۸ ماه است که حقوق پیمانکاران و پرسنل تعمیرات و نگهداری شبکه‎های آبرسانی پرداخت نشده است .

  این مسئول همچنین با اشاره به مشکلات تولید آب، بالا بودن هزینه‎های تولید و همچنین مبلغ ناچیز فروش آب را از عوامل دیگر عدم جواب‎گویی هزینه‎های جاری شرکت برشمرد .

  همیاری مردم و مسئولین برای غلبه بر بی‌آبی

  مدیر عامل آبفار یزد در پایان نیز اظهار کرد: منابع آبی استان محدود است و هر لحظه به وضعیت بحران خشکسالی در روستاها اضافه می‎‌شود بنابر این همیاری مردم در استفاده بهتر از همین آب موجود مورد تاکید قرار دارد.

  وی ابراز امیدواری کرد که با رعایت اصل صرفه‎جویی و همچنین تفکیک آب شرب و بهداشت، بتوانیم این بحران را پشت سر بگذاریم .

   

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/evD9Q

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *