• کد خبر: 68075
   منتشر کننده: خاتمی
    تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۳
  در نشست هم اندیشی اعضای دوره چهارم و پنجم شورای اسلامی شهر اشکذر، توسعه صنعت گردشگری به عنوان یکی از شاخصه های اصلی این شورا اعلام شد.

  به گزارش اشکذر خبر،گردشگری و سفر از دیرباز بخشی جدانشدنی از علاقه مندی های انسان بوده است که روز به روز بر دامنه و اهمیت آن افزوده می شود و در هزاره سوم نیز به عنوان صنعت سفید و پاک در جهان شناخته شده و در این حوزه سرمایه گذاری های کلانی می شود.

  در تمام مناطق جهان به لحاظ مزیت های گردشگری به این صنعت پرداخته می شود و هر کشور، سرزمین و جامعه با توجه به توانمندی ها و ذخایر فرهنگی، تاریخی، طبیعی، اجتماعی خود، زمینه های شکوفایی و بهره مندی از این بسترها را فراهم می آورد.

  امروزه گردشگری نه فقط منبعی سرشار از درآمد و عاملی مهم در رونق و توسعه اقتصادی است بلکه بستری مهم و بنیادی در تعاملات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشورها به شمار می رود و از این رو، رونق آن با جدیت زیادی دنبال و برای آن هدف گذاری و برنامه ریزی می شود.

  نهادینه کردن فرهنگ گردشگری و توسعه آن به عنوان یک صنعت از مولفه های مهم توسعه پایدار است. از سوی دیگر، امروزه آیین ها، آداب و رسوم، بناها و آثار باستانی یک کشور نه فقط ثروت ملی، بلکه میراثی جهانی هستند که باید در حفظ و پاسداشت آنها کوشید.

  توسعه گردشگری به برنامه ریزی و بکارگیری سیاست های مناسب در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نیازمند است و مدیریت در این حوزه حساس باید بتواند با هدف گذاری های بنیادی و پایدار، بسترسازی های متوازن و سرمایه گذاری های خرد و کلان، میان دولت، بخش خصوصی و مردم هماهنگی ایجاد کند و به رشد و گسترش این صنعت جامه عمل بپوشاند.

  بر اساس اهمیت این موضوع اعضای شورای اسلامی شهر اشکذر در دوره جدید یکی از شاخصه های فعالیت خود را به این مهم اختصاص داده اند و تصمیم دارند برای معرفی هر چه بهتر شهر اشکذر و حتی شهرستان تمام تلاش خود را به کار گیرند که طی نشست هم اندیشی بین اعضای دوره چهارم و پنجم شورای اسلامی شهر اشکذر به شرح ذیل دغدغه خود را در این راستا بیان نمودند.

  ریکزارهای  و شن زارهای شهر اشکذر عاملی برای جذب گردشگر

  رییس شورای اسلامی شهر اشکذر گفت: ریکزارها و شن زارهای موجود درشهر اشکذر خود عاملی برای جذب گردشگر است که باید با مدیریت و برنامه ریزی لازم در حفظ این سرمایه تلاش نمود .

  وی با بیان اینکه در طول چند سال گذشته برگزاری دعای ندبه  و نمایش آن از طریق رسانه ها خود عاملی موثر در معرفی شهر و شهرستان اشکذر است گفت : مراسم نخل برداری اشکذر یکی از شاخصه های مهم در معرفی این شهر است بنابراین باید یکی از برنامه های مهم شورا  در طول چهارسال آینده جدا از بحث شهر سازی و عمران شهری شناسایی پتانسیل های دیگر شهرستان و معرفی آن به کل ایران و حتی فراتر از ایران باشد.  

  محمد علی دلشب با بیان اینکه یکی برنامه های شورا در طول این چهار سال دعوت از اعضای همه دوره های شورای اسلامی شهر اشکذر و نیز نخبگان شهرستان برای هم اندیشی و تبادل نظر  هست تصریح نمود: شناسایی نخبگان  و استفاده از فکرو اندیشه آنها در توسعه شهر و شهرستان عامل موثری است که باید به آن توجه داشت.

  وی افزود:  اصحاب رسانه شهرستان نیز یکی دیگر از پتانسیل هایی هستند که در معرفی هر چه بهتر شهرستان می توانند عاملی موثر باشند بنابراین باید از این پتانسیل موجود در شهرستان  نهایت استفاده را نمود.

  دلشب خاطر نشان کرد:  جذب سرمایه گذار برای توسعه شهر اشکذر  و گردشگری در این شهر یکی از استراتژی های مهمی است که باید مورد توجه شورا قرار گیرد.

  ***

  وحدت عامل تاثیر گذار در توسعه و معرفی بهتر اشکذر

   

  نائب رییس شورای اسلامی شهر اشکذر هم با اشاره به برخی از آفت هایی که منجر به عدم معرفی فراگیرو توسعه شهرستان شده است گفت: وجود وحدت عامل بسیار تاثیر گذار در توسعه و معرفی هر چه بهترشهر اشکذر هست که باید بدون در نظر گرفتن عوامل اختلاف آمیز  در راستای توسعه شهر اشکذر گام برداشت.

  وی با اشاره به باغات موجود در شهرستان افزود: یکی از عواملی که می تواند در توسعه گردشگری شهرستان مفید واقع شود  فضا سازی باغات شهر اشکذر و تبدیل آنها به یک کاربری گردشگرپذیر همراه با کاربری کشاورزی است.

  علیرضا ابویی تصریح نمود: در بحث توسعه گردشگری در این شهر  باید به اصل رقابت نیز توجه داشت و هر چه سریعتر در این راستا گام برداشت چرا که همه شهرستانها در تکاپو برای رسیدن به این مهم هسنند.

  وی خاطر نشان کرد: احیای بافت تاریخی اشکذر با بدنه سازی و کف سازی معابر آن، حتی اگر منجر به جذب توریست هم نشود برای خودمان می تواند جذاب باشد، چرا که دلمان برای این نوع بافتها در آینده نزدیک تنگ خواهد شد.

   

  ***

  جذب سرمایه گذار برای ساخت هتل و فرهنگ سرا در شهر اشکذر

  سید علی اکبر رضوانی عضو شورای اسلامی شهر اشکذرهم  با اشاره به اینکه وجود مکان هایی مناسب برای توقف  مسافران و گردشگران می تواند عامل موثر بر توسعه گردشگری و معرفی بهتر شهر اشکذر باشد یاد آورشد: باید سرمایه گذارانی را برای ساخت هتل و فرهنگ سرا جذب نماییم .

  وی با اشاره به برخی از پتانسیل های گردشگری موجود در شهر اشکذر و حتی شهرستان افزود: باید با همدلی و بدون تعصبات بی مورد برای معرفی این پتانسیل ها تلاش کرد و عامل موثر برای موفقیت بهتر در این راه دغدغه شدن موضوع برای  تک تک مردم این شهر است.

  ***

  دعوت از مستند ساز برای ساخت مستند شهر اشکذر

  شهردار اشکذر خاطر نشان کرد: برای معرفی  بهتر شهراشکذر عاملی که می تواند موثر واقع شود دعوت از مستند ساز با مشارکت شهرداری ، فرمانداری ، بخشداری ها و شورای شهر  برای ساخت مستند از شهر اشکذر و حتی شهرستان است .

  وی با بیان آنکه بدون همدلی و همکاری سایر دستگاه ها کاری پیش نمی رود خواست تا سایر دستگاه های نیز برای  معرفی بهتر شهرستان و نیز عمرانی و آبادی آن تلاش نمایند.

  مهدی جعفری پور با بیان اینکه بدون سرمایه نمی توان  برای توسعه شهر گامی برداشت گفت : در جذب سرمایه گذار بایدتمام تلاش  خود را به کار گیریم .

   

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/ES3oG

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *