• Sabat Sabat


 • کد خبر: 61187
   منتشر کننده: اشکذری
    تاریخ انتشار: یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۵
  یادداشت/
  ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهرستان اشکذر با توجه به نزدیکی به مرکز استان ،حمل و نقل تعداد زیاد مسافران اعم از دانش آموزان، دانشجویان، کارمندان و کارگران به صورت روزانه و دارا بودن تنها ۱۵ دستگاه مینی‌بوس و اتوبوس نیازمند توجه ویژه و توانمندسازی است.

  اشکذر خبر – علی مشیری: حمل‌ونقل همواره یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر توسعه‌ی شهرها بوده است و نیز مهم‌ترین نقش را در توسعه‌ی پایدار ایفا می‌کند، اما به‌ویژه در سال‌های اخیر و با موضوعیت پیدا کردن مسائلی چون ترافیک، آلودگی هوا و عدالت اجتماعی (نام‌گذاری دهه‌ی چهارم انقلاب اسلامی به دهه‌ی پیشرفت و عدالت) و با توجه به نقش مهم عدالت اجتماعی در توسعه (توسعه‌ی بدون عدالت یعنی توسعه‌ی فقر) توجه به حمل‌ونقل عمومی را شایسته و بایسته می‌کند و توجه همگان به این امر را برجسته می‌سازد.

  ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهرستان اشکذر با توجه به نزدیکی به مرکز استان ،حمل و نقل تعداد زیاد مسافران اعم از دانش آموزان، دانشجویان، کارمندان و کارگران به صورت روزانه و  دارا بودن تنها ۱۵ دستگاه مینی‌بوس و اتوبوس نیازمند توجه ویژه و توانمندسازی است.

  همچنین با توجه به گستردگی شهرستان و با توجه به اینکه بخش قابل‌توجهی از این ناوگان به‌طور مشترک باید بار حمل‌ونقل مسافران مناطق مجاور (زارچ و رستاق) را به دوش بکشد جا دارد تا به ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهرستان اشکذر توجه ویژه ای شود و البته حمل‌ونقل درون‌شهری نیز از این بی‌توجهی در امان نبوده است و نیازمند توجه مدیریت شهری است.

  در بخش حمل‌ونقل درون‌شهری به یاد می‌آوریم سال‌های گذشته که هنوز شهرستان تشکیل نشده نبود و ۴ دستگاه تاکسی در این شهر بار حمل مسافرین را به دوش می‌کشیدند اما امروز نه‌تنها ناوگان تاکسیرانی شهر نوسازی و تقویت نشد بلکه پس از فوت هر یک از بزرگواران راننده تاکسی حتی جایگزینی هم برای آن‌ها یافت نشد.

  جا دارد چند نکته از باب تذکر به مدیریت شهری شهرستان اشکذر یادآور شویم.

  ۱_ قطعاً وسعت شهرستان اشکذر به حد و اندازه‌ای است که این استحقاق را داشته باشد که ناوگان حمل‌ونقل مختص خود را داشته باشد.

  ۲_ چنانچه در کوتاه‌مدت شرایط اضافه کردن ناوگان را نداشته باشیم، می‌توان با همین امکانات موجود و با تقسیم و ایجاد مسیرهای مناسب‌تر این امکان را برای همه‌ی مردم فراهم کنیم تا در وقت مناسب و با صرف کمترین هزینه به انجام امور شخصی خود بپردازند.

  ۳_ اضافه کردن چند دستگاه تاکسی با شرایط مناسب واگذاری و راه‌اندازی حمل‌ونقل درون‌شهری. (حداقل در مسیرهای اصلی شهر)

  ۴- و نکته‌ی آخر اینکه حمل‌ونقل عمومی علاوه بر اینکه نیاز اساسی تک‌تک شهروندان جامعه است، این قدرت را دارد که به‌عنوان یکی از عوامل مهم توسعه‌ی شهری به شکل ابزاری مناسب در دست مدیران شهری برای بهره‌وری بهتر و در جهت توسعه‌ی پایدار نقش ایفا کند به‌طوری‌که سر منشاء خیر بی‌نهایت ازجمله صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ی مردم عزیز شود.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/aYwDd

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *