• Telegram


 • کد خبر: 74538
   منتشر کننده: دهقانی
    تاریخ انتشار: شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۹
  سومین جلسه تفسیر سوره مبارکه مؤمنون توسط حجت الاسلام دکتر فهیم نیا در حسینیه شهدای اشکذر برگزار شد.

  اشکذر خبر: در این جلسه آیات ۵ و ۶ سوره مبارکه مؤمنون مورد تفسیر قرار گرفت .
  ?خلاصه مباحث تفسیری آیه پنجم سوره مبارکه مؤمنون
  خداوند در ۱۱ آیه اول سوره مؤمنون ، مؤمنین را معرفی می کند که چه کسی مؤمن است .
  ? اول اینکه در نمازش خاشع باشد غیر از اینکه رکوع و سجده دارد دل او نیز پیوند با خدا داشته باشد .
  ?دوم مؤمن کسی است که از لغو روی گردان است .
  ? سوم مؤمن کسی است که اهل زکات است مفصل در خصوص زکات صحبت شد گفته شد که حکم زکات در مدینه آمده است و در صورتی که سوره مؤمنون سوره مکی است بنابراین این زکات با آن زکاتی که در مدینه نازل شده است دو مورد متفاوت است . زکاتی که حکم آن در مدینه نازل شده است قرآن به آن صدقه می گوید اما زکاتی که در مکه نازل شده است مربوط به هر نوع پولی است که مؤمن در راه خدا می دهد .
  ✅✅خداوند در ادامه چهارمین ویژگی مؤمنین را بیان می کند وَالَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ ( مؤمنون ، ۵ ) نسبت به دامنشان محافظ هستند .
  ♻تا قبل از این آیه شریفه خداوند سه ویژگی مؤمنین را بیان کرده است لازم است در اینجا یکی از تهدیدات را بیان کند خداوند در آیه شریفه یکی از مسائلی که مؤمنین را تهدید می کند را مسائل جنسی عنوان نموده است و می فرماید مؤمن کسی است که تسلط بر غرائز جنسی خود دارد .
  ?کلمه « فُروج » که در این آیه آمده است جمع « فُرجه » است . فرجه یعنی گسست . وقتی در یک چیزی شکاف و خللی ایجاد شود آن را آسیب پذیر می کند به طور مثال اگر در یک ساختمان به دلیل زلزله شکافی ایجاد شود دیگر این ساختمان قابل اعتماد نیست .
  ⚫اسامی اندام های جنسی در قرآن : به نظر می رسد در قرآن سه اصطلاح وجود دارد که مربوط به اندام های جنسی است .
  ?اول کلمه « سَوء » است که به معنای « بدی » است به دلیل اینکه یکی از مواردی که انسان را آسیب پذیر می کند به دلیل همین اندام های جنسی است که خداوند در انسان قرار داده است .
  ?دوم کلمه « عَوره » است که معنای لغوی آن یعنی « نفوذ » زیرا یکی از جاهایی که شیطان می تواند نفوذ کند و امنیت معنوی انسان را به خطر بیندازد همین اندام های جنسی است .
  ⭕نکته : کلمه عوره درخصوص جنگ احد نیز بکار رفته است وقتی جنگ احد اتفاق افتاد افرادی به جنگ رفتند که ایمان قوی نداشتند و دنبال بهانه می گشتند که از میدان جنگ بیرون بروند لذا نزد پیامبر ( ص ) آمدند و گفتند یا رسول الله ان بیوتنا عوره وَإِذْ قَالَتْ طَائِفَهٌ مِنْهُمْ یَا أَهْلَ یَثْرِبَ لَا مُقَامَ لَکُمْ فَارْجِعُوا ۚ وَیَسْتَأْذِنُ فَرِیقٌ مِنْهُمُ النَّبِیَّ یَقُولُونَ إِنَّ بُیُوتَنَا عَوْرَهٌ وَمَا هِیَ بِعَوْرَهٍ ۖ إِنْ یُرِیدُونَ إِلَّا فِرَارًا ( احزاب ، ۱۳ ) یعنی خانه های ما عوره است و امنیت لازم را ندارد و نفوذپذیر است و دشمن می تواند از طریق خانه های ما به زندگی ما آسیب بزند که خداوند جواب می دهد و ما هی بعوره یعنی خانه هایشان امنیت دارد و اینها چیزی جز فرار نمی خواهند .
  ?سوم کلمه که در مورد اندام های جنسی در قرآن بکار رفته است کلمه « فُرجه » یا « فَرج » است که به معنی شکاف است که در وقتی در چیزی ایجاد شود آن را آسیب پذیر می کند و انسان از این ناحیه آسیب پذیر است لذا خداوند می فرماید مؤمن کسی است که بتواند مهار نفسش را در اختیار بگیرد و خود را از نفوذ شیطان محافظت کند .?
  ?نکته : غرائز انسان مثل تیغ دو لبه است هم می تواند انسان استفاده درست از آن داشته باشد و هم می تواند استفاده منفی داشته باشد و از این طریق به خودش آسیب بزند مولوی هم در این باره می گوید شهوت دنیا مثال گُلخَن است گلخن همان تون حمام است فردی می تواند در آنجا بروند و هیزم برای آتش ببرد وقتی بیرون می آید صورتش سیاه و کثیف شده است و یکی هم می رود داخل حمام و با آب گرم خودش را شستشو می دهد و پاکیزه و تمییز بیرون می آید شهوت دنیا مثال گُلخَن است که از او حمام تقوا روشن است لذا انسان می تواند همین غریزه جنسی را طوری استفاده کند که منجر به رشد او و کمال او شود ولی هم ممکن است طوری استفاده کند که باعث بدبختی و گمراهی او شود .
  ✅✅روایت معروفی از حضرت رسول اکرم ( ص ) داریم که شَر از سه راه ممکن است در زندگی شما وارد شود ?یکی از راه زبان گاهی ممکن است انسان با یک جمله آبرویی را می برد ?دوم زیاده خواهی و شکم بارگی است کسانی که شکم خود را در کنترل خود ندارند ممکن است برای رسیدن به خوردن و نوشیدن از هر چیزی استفاده کنند ?سوم هم دامن و فَرج است .
  ?انسان می تواند از غریزه جنسی استفاده کند فقط برای رسیدن به لذت و هم می تواند از این غریزه استفاده کند برای رسیدن به کمال .
  ♻در اسلام به ازدواج خیلی توصیه شده است که چند هدف دنبال آن قرار دارد . خداوند در قرآن وقتی برخی از نشان های خود را بیان می کند یکی از آنها را آفریدن همسر عنوان می کند که چند فایده برای انسان دارند وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ( روم ، ۲۱ ) آثار داشتن همسر طبق این آیه شریفه عبارت است از :
  ?اول تسکین و آرامش
  ?دوم : محبت شدید که همان مودت است .
  ?سوم : رحمت الهی .
  برخی دیگر از آثار ازدواج عبارت است از : ?بقای نسل و ?تعالی شخصیت است .
  ✅کلمه « مودت » خداوند آن را از آثار ازدواج می داند کلمه مرادف دارد به نام « عشق » که هر دو کلمات عربی است ولی هیچ گاه در قرآن از کلمه عشق استفاده نشده است در روایات هم تنها ۵ مورد از کلمه عشق استفاده شده است که دو بار آن منفی استفاده شده است و سه بار آن مثبت است . در نهج البلاغه یک مورد از کلمه عشق استفاده شده است آن هم مربوط می شود به زمانی که امیر المؤمنین ( ع ) در زمانی که به منطقه جنگ صفین می رفتند به سرزمین کربلا رسیدند که در آن جا فرمودند : اینجا قتل گاه یک دسته عاشق است .
  ?کلمه « عشق » کلمه بدی نیست ولی به قول یکی از ادبای عرب به نام آقای اَسمئی کلمه عشق را اُدبای عرب برای حرارت تن استفاده کردند نه حرارت روح به عبارت دیگر مصادره کردند در معنای منفی آن و هر گاه کلمه عشق گفته می شود یک معنای غلطی به ذهن می آید لذا قرآن از آن استفاده نکرده است و برای ازدواج هم می گوید منجر به مودت می شود که همان محبت شدید است .
  ⭕نکته : کلمه مودت در قرآن در دو مورد بکار برده شده است یک مورد درباره ازدواج است و مورد دیگر درباره اهل بیت پیامبر ( ص ) می باشد قُلْ لَا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبَی ( شوری ، ۲۳ )
  آقای زمقشری از علمای اهل سنت می گوید از پیامبر ( ص ) سؤال کردند منظور از الْقُرْبَی در این آیه چه کسانی هستند ؟ پیامبر ( ص ) فرمود : مراد علی علیه السلام و فاطمه سلام الله علیها و دو پسران آنهاست. جالب است که آقای زمقشری وقتی این مطلب را می گوید در ادامه ۱۴ روایت درباره ارزش مودت به اهل بیت را بیان می کند و اولین روایتی را که نقل می کند این است « من مات علی حب ال محمد فقد مات شهیدا » یعنی کسی از دنیا برود و محبت ال محمد داشته باشد شهید از دنیا رفته است .
  ?جای دیگر همین آقای زمقشری سنی مذهب می گوید : چطور یک سگ به همراه اصحاب کهف منزلت پیدا کرد به طوری که نام او در کلام خدا و قرآن آمده است چطور ممکن است من با توجه به محبتی که اهل بیت پیامبر ( ص ) و فرزندان رسول خدا دارم آیا می شود منزلت پیدا نکنم ؟!
  ?خلاصه مباحث تفسیری آیه ۶ سوره مبارکه مؤمنون
  إِلَّا عَلَىٰ أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ
  ⭕در اسلام « نَفس کُشی » نداریم امام علی علیه السلام می فرمایند : من کسی هستم که نَفس خودم را مهار کرده ام لذا وظیفه ما این است که نَفس خودمان را به کنترل در بیاوریم نه اینکه غرائز انسانی را از بین ببریم این فرهنگ اسلام است . غرائز انسان باید کنترل شود و بهره برداری درست از آن صورت گیرد.
  ✅از آیه ۵ سوره مؤمنون استفاده می شود اسلام محافظت غریزه جنسی را از ما خواسته است و در آیه ۶ این سوره خداوند تنها راه ارضای غریزه جنسی را ازدواج عنوان می کند می فرماید إِلَّا عَلَىٰ أَزْوَاجِهِمْ تنها از راه ازدواج
  ?ازدواج ؛ نه تنها در اسلام بلکه در همه ی ادیان الهی تنها شیوه برای ارضای غریزه جنسی است .
  ?ادیان الهی به طور کلی دنبال ۵ چیز بوده اند :
  ?اول اینکه مردم را دیندار کنند.
  ? دوم مردم را عقل گرا کنند انبیا الهی انسان های ساده و خرافه پرست را دوست ندارند جامعه اسلامی باید نسبت به همه جوامع بشری در دنیا عقل گراتر باشد.
  ?سوم : اهمیت مال مردم .
  ?چهارم : اهمیت دادن به جان انسان ها
  ? پنجم : اهمیت دادن به عِرض است که ازدواج در همین مقوله است که تنها راه ارضای غریزه جنسی ازدواج است .
  ✅✅در این آیه شریفه تأکید شده است که انسان حق ندارد با غیر همسر خودش مراوده وارتباط داشته باشد.
  ⭕آیا معنی این آیه این است که مرد و زن مسلمان حق هیچ گونه صحبت یا هیچ گونه ارتباطی با هم ندارند ؟ قطعاً پاسخ منفی است . بزرگان گفته اند تا زمانی که مرد و زن به عنوان دو فرد عادی با هم صحبت می کنند اشکال ندارد ولی اگر بخواهند در قالب جنس مخالف و مرد و زن با هم مرواده و صحبت داشته باشند دیگر حق آن را ندارند و این گونه ارتباط باید در قالب ازدواج دنبال شود .
  ?متأسفانه در جوامع غربی که دیگر این حرف ها معنا ندارد و در جوامع اسلامی نیز تا حد زیادی سعی کرده اند که این غیرت ها و فاصله ها را عادی کنند.
  ?اسلام برای اینکه فاصله بین زن و مرد را بیان کند از دو کلمه استفاده کرده است که برای پوشش زنان استفاده می شود.
  ? اول کلمه « خِمار » و دیگر کلمه « جِلباب » است که به معنای لباس سرتاسری است مانند چادر خانم ها .
  ?« خِمار » به معنای سرپوش است وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَىٰ جُیُوبِهِنَّ ( نور ، ۳۱ ) یعنی خانم ها باید روسری و مقنعه داشته باشند تا سر و موی و دامن آنها را بپوشاند .
  ⭕⭕روابط دختر و پسر به صورت دوست که الان در جوامع ما مطرح است دو بار در قرآن از آن نهی شده است لَا مُتَّخِذِی أَخْدَانٍ ۗ ( مائده ، ۵ ) یعنی دختر و پسرهای جوان حق ندارند دوست بگیرند .
  ✅✅در خصوص ارضاء غریزه جنسی خداوند می فرماید : وَلَا تَقْرَبُوا الزِّنَا ۖ إِنَّهُ کَانَ فَاحِشَهً وَسَاءَ سَبِیلًا ( اسراء ، ۳۲ ) در این آیه شریفه خداوند نمی فرماید که زنا نکنید می گوید نزدیک آن هم نشوید . آیا فکر کردن در مورد زنا و بی عفتی نزدیک شدن به آن هست یا نه؟! بله نزدیک شدن هست به عبارتی قرآن می فرماید حتی فکر زنا و بی عفتی هم نکنید زیرا فکر کردن در مورد آن هم نوعی نزدیک شدن به آن است .
  ??در فرهنگ اسلامی روایات متعدد و فراوانی در مورد ازدواج داریم به طور نمونه فرموده اند:
  ?بدترین مُرده ها آن مُرده هایی هستند که بی ازدواج مرده باشند.
  ?کسی که ازدواج کند نصف دینش در جای دیگر دو سوم دینش حفظ شده است.
  ?در جایی که انسانِ بی ازدواج ادرار کند زمین ناله می کند. از این دست روایات در باب ازدواج فراوان است .
  ♻✅ آیا این همه روایاتی که درباره اهمیت ازدواج داریم آیا همه اینها هدف ارضای غریزه جنسی است ؟ آیا لذت بردن و ارضای غریزه جنسی این همه ثواب و برکات دارد ؟ قطعاً پاسخ منفی است مشخص است که هدف از ازدواج این است که انسان مسلمان به کمال برسد بدون ازدواج انسان به کمال نمی رسد البته لذت بردن جنسی از راه ازدواج هم هیچ اشکالی ندارد.
  ⚫حتی الان مطرح است یکی از عوامل طلاق در جامعه ما عدم تفاهم جنسی است که عمدتاً به دلیل عدم آموزش های لازم قبل از ازدواج است و خانواده ها باید تفاهم جنسی را در ازدواج فرزندانشان مد نظر داشته باشند تا در آینده با مشکلی مواجه نشوند .
  ⭐⭐روایت از از امام موسی بن جعفر ( ع ) است که فرمودند : انسان باید در مدت زمان شبانه روز ۴ فرصت را برای خود قرار دهد:
  ⚡اول : فرصت برای مناجات با خداوند.
  ⚡دوم : فرصت برای کسب و کار . انسان بیکار یعنی انسان مریض فردی که بیکار باشد هم جسم او هم روح او بیمار می شود هم سربار جامعه می شود .
  ⚡سوم : فرصت برای فرهنگ یعنی همنشینی با اهل علم بخشی از فرصت شبانه روز انسان باید برای شرکت در کلاس آموزشی یا مطالعه و … قرار گیرد .
  ⚡چهارم : فرصت برای خلوت کردن با همسر و در ادامه می فرماید اگر فرصت چهار یعنی خلوت کردن با همسر را داشتید به آن ۳ فرصت قبلی می توانید برسید یعنی اگر فردی اهل خلوت با همسر بود می تواند به امر ارتباط با خدا ، امر اقتصاد و امر فرهنگ نیز برسد این فرهنگ دین ماست که متأسفانه خیلی از آن فاصله داریم .
  ?مؤمن کسی است که غریزه جنسی خود را حفظ کند نه از بین ببرد لذا خداوند می فرماید رابطه زن و مرد باید در قالب ازدواج باشد .
  ?آثار لذت حلال جنسی عبارت است از :
  ?اول : آرامش ، انسانی که ازدواج نکرده است آرامش ندارد و به طور کلی فکر آرام ندارد نه در خواب و نه در بیداری مخصوصاً در چند دهه جوانی و میانسالی .
  ?دوم : تکثیر نسل سالم .
  ?سوم : تکامل و رشد مشترک ؛ انسان بدون ازدواج تکامل پیدا نمی کند . عموم روابط اجتماعی انسان در قالب ازدواج شکل می گیرد که همین منجر به رشد تکاملی انسان است .
  ?چهارم : ایجاد بسیاری از تعهدات اجتماعی . فردی که ازدواج می کند در مقابل همسرش متعهد می شود در برابر فرزندانش متعهد می شود و کلی تعهد ایجاد می کند که اگر اینها نبود انسان موجودی تنها و فراموش شده می شد .
  ⚫آثار ضد و حرکت خلاف ازدواج عبارت است از :
  ?اول : تخریب بنیان خانواده .
  ?دوم : قطع نسبت و روابط حقوقی ؛ شخصیت فردی که فاقد پدر باشد به مراتب متفاوت است با فردی که دارای پدر و اصل و نسب باشد .
  ?سوم : نفی تربیت ؛ وقتی ازدواج نباشد اولین چیزی که از انسان گرفته می شود خانواده است و به تبع آن تربیت خانوادگی نیز وجود ندارد .
  ?چهارم : تولید جرائم سنگین ؛ افزایش تجاوز به عنف و زنا در جامعه از عدم ازدواج است .
  ✅خداوند در ادامه این آیه شریفه می فرماید أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ اگر کسی بخواهد ارضای غریزه جنسی داشته باشد باید حتماً همسر رسمی داشته باشد یا کنیز داشته باشد کنیز در صدر اسلام بوده است .
  ?مَلَکَتْ أَیْمَانُهُمْ یعنی چیزی که زیرِ دست ماست .
  ⚫در زمان ظهور اسلام برده داری وجود داشت که عمدتاً از طریق جنگ ها حاصل می شد و افرادی به اسارت و بردگی برده می شدند اسلام برای از بین بردن برده داری چند اقدام انجام داد:
  ❎اولین کاری که انجام داد این بود که امر کرد جهاد تهاجمی باید با اذن امام معصوم باشد و با این روش جهاد را محدود کرد.
  ❎دوم اینکه برای اسیر گرفتن شرط گذاشت مثل اینکه نباید کسی به اسیر اهانت کند یا او را مورد اذیت قرار دهد .
  ❎سوم : امر کرد آنهایی که اسیر شده اند باید آزاد شوند و اجر و ثواب برای آزاد کردن بنده قرار داد.
  ❎چهارم : امر کرد که واژه « عَبد » برای آنان بکار نبرید و واژه « فَتات » یعنی جوانمرد را جایگزین آن کرد .
  ❎پنجم : تلاش کرد جلو خرید و فروش انسان را بگیرد و بدترین انسان ها را کسی دانست که خرید و فروش انسان داشته باشد .
  ✅✅خلاصه آیه اینکه چهارمین ویژگی مؤمنین این است که دامنشان را حفظ می کنند مگر دربرابر همسر رسمی و یا کنیزانشان که در این صورت خداوند اینها را ملامت نمی کند فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ .
  چهارمین جلسه تفسیر سوره مبارکه مؤمنون شنبه مورخ ۲۳ تیر ماه در حسینه شهدا برگزار می شود

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/TpBZa

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *