• Sabat


 • کد خبر: 58075
   منتشر کننده: حامد دهقانی اشکذری
    تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۳

  اشکذر خبر- علی دهقانی اشکذری: حق و حقوق مربوط به مالکیت یکی از مهمترین و اساسی ترین بحث های حقوقی است که مربوط به اموال افراد می شود. مهمترین اموال مردم زمین، خانه و مغازه است که در اصطلاح حقوقی «اموال غیر منقول» نامیده می شود. لذا از جمله حساس ترین موضوعات حقوقی نیز نحوه نقل و انتقال یا خرید و فروش این دسته اموال می باشد.

  در جامعه ما خرید و فروش ملک بیش تر از طریق تنظیم قولنامه در بنگاه های مسکن انجام می شود. این قولنامه ها اکثراً در قالب فرم ها یا قولنامه های مشخص و تایپ شده تنظیم می شود که اکثر مردم گمان می کنند که این قولنامه ها کاملاً قانونی است و در همه شرایط اعتبار دارد و به صرف تنظیم آن ها خریدار مالک ملک می شود و در تمام مراجع قانونی پذیرفته است. در حالی که جالب است بدانید این قولنامه ها هرگز دارای آن درجه از اعتبار و اهمیتی نیست که عموم مردم تصور می کنند.

  برای روشن شدن مطلب باید قانون ثبت اسناد و املاک کشور را بررسی کرد. طبق این قانون به ویژه مواد ۲۲، ۴۶، ۴۷ و ۴۸ آن «همین که ملکی مطابق قانون در دفتر املاک به ثبت رسید دولت فقط کسی را که ملک به اسم او ثبت شده و یا کسی را که ملک مزبور به او منتقل گردیده و این انتقال نیز در دفتر املاک به ثبت رسیده… مالک خواهد شناخت.»

  طبق این قانون نقل و انتقال املاک فقط با انتقال رسمی انجام می شود. انتقال رسمی به این معناست که سند مالکیت ملک در دفترخانه اسناد رسمی توسط فروشنده به نام خریدار منتقل گردد.

  لذا چنانچه فروشنده ای ملک خود را از طریق قولنامه به فردی بفروشد و سپس سند رسمی ملک را به نام شخص دیگری منتقل نماید در این موارد ملک متعلق به کسی است که سند رسمی به نام وی منتقل شده است. هر چند عمل فروشنده در این موارد جرم است و علاوه بر مجازات باید پولی را که از خریدار اول گرفته است با خسارت های وارده به او برگرداند ولی نهایتاً خریدار اول دستش از ملک کوتاه است.

  علاوه بر مورد بالا، خطر دیگری که در خصوص قولنامه ها وجود دارد اینکه فروشنده ممکن است چند قولنامه با چند نفر تنظیم کند و در واقع ملک را به چند نفر بفروشد و سند را به هیچ یک منتقل نکند. که در اینگونه موارد ملک برای کسی است که اولین قولنامه با او تنظیم شده است. اما قطعاً این موضوع برای افراد مختلف مشکلات متعددی ایجاد می کند که هر یک با پرداخت مبلغ ملک آنرا خریداری کرده اند.

  تنظیم قولنامه علاوه بر موارد فوق مشکلات بسیار دیگری نیز ممکن است ایجاد کند. همیشه افراد سودجویی هستند که از شیوه های مختلف به فکر بردن مال دیگران هستند و در خصوص ملک، اکتفا کردن به تنظیم قولنامه ها فرصت سوء استفاده این افراد را فراهم می کند.

  لذا بسیار بهتر است که افراد در خرید و فروش املاک، به هیچ وجه به تنظیم قولنامه ها اکتفا نکنند و به هر بنگاه معاملاتی نیز اعتماد نداشته باشند. بلکه اولاً از طریق بنگاه های معتبر اقدام به خرید و فروش نمایند و ثانیاً پس از تنظیم قولنامه حتماً و در اولین فرصت نسبت به تنظیم سند رسمی ملک اقدام کنند. با توجه به آنچه که مختصراً در این مجال گفته شد، روشن می شود که تا چه میزان خرید و فروش ملک های فاقد سند رسمی که صرفاً با قولنامه انجام می شوند و به اصطلاح قولنامه ای خرید و فروش می شوند خطرناک است و می تواند مشکلات متعددی را برای خریداران ایجاد نماید.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/0X8dO

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *