• Sabat Sabat


 • کد خبر: 59491
   منتشر کننده: اشکذری
    تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۸
  یادی از شادروان سید عباس طباطبایی اشکذری
  با پیگیری شادروان سید عباس طباطبایی اشکذری شرایط محلی اولین طرح کویرزدایی و تثبیت شن های روان شهر اشکذر و تاسیس جنگلبانی در سال 1348 انجام شد.

  tab

  اشکذر خبر به نقل از ماهنامه آوای اشکذر: در مناطق کویری ایران، آبادی هایی که در تیررس ریگ ها قرار داشته، محکوم به فنا بوده اند و کم نیستند آبادی هایی که در زیر ریگ ها مدفون و از صحنه روزگار محو شده اند و نام و نشانی از آنها باقی نمانده است. «نه از تاک، نشان ماند، نه از تاک نشان». اما هر جا یک آبادی بر سر پاست، نشان دهنده این است که خاک آن چون مادری پاک سرشت، فرزندانی در دامن خود پروریده است که وقتی بزرگ شده اند و به هر جا هم رسیده اند، خویش را مدیون آب و خاک خود دانسته، اصل و نسب را فراموش نکرده، حق نان و نمک به جا آورده و کوشیده اند، دین خود را به زادگاهشان اداء نمایند.

  خوشبختانه اشکذر در طول حیات خود همواره از وجود افراد دلسوز و خیّری که سعی و تلاش خود را به شغل و زندگی شخصی خود محدود نکرده و برای بقاء و رشد و پیشرفت اشکذر اهتمام ورزیده و به جدّ کوشیده اند، بهره برده که این اقدامات عام المنفعه، هرچند قدمی کوچک، شایسته تقدیر است.
  کمی بیش از نیم قرن پیش و در زمانی که کشاورزی تنها منبع اشتغال و درآمد همشهریان بود، شاید، سه عامل تثبیت شن های روان، احیای قنات آب و نزدیکی به جاده سنتو، از مهمترین عوامل تداوم حیات شهری اشکذر بوده که به همت دلسوزان این دیار، پیگیری و انجام شد که البته جمع اسامی شان، فهرست بلند بالایی خواهد شد و بی انصافی خواهد بود که در فهرست خیّرین اشکذر، نام و نقش مهم مرحوم سید عباس طباطبایی اشکذری از قلم افتاده باشد. بی مناسبت نخواهد بود، همزمان با ۲۱ دیماه و سومین سالگرد درگذشتش و به رسم حق شناسی، یاد و مروری کوتاه بر زندگی نامه آن مرحوم داشته باشیم.
  مرحوم سید عباس طباطبایی اشکذری، در مرداد ماه ۱۳۱۵ در اشکذر در خانواده ای مذهبی متولد و از همان دوران کودکی تحت تربیت پدر خود که مردی متدین و از واعظین مجالس روضه خوانی بود، با معارف دینی آشنا شد.

  وی تحصیلات ابتدایی را تا سال ۱۳۳۰ در اشکذر به پایان برد و سپس به شهر یزد رفت و همراه با بزرگانی از جمله حجه الاسلام راشد یزدی و حجه الاسلام محصل همدانی در محضر شهید آیت الله صدوقی به تحصیل علوم دینی پرداخت.

  اوایل دهه ۴۰ شمسی، در حالی که تحصیل علوم دینی در حوزه علمیه قم و مدرسه عالی شهید مطهری (سپهسالار سابق) ادامه می داد، در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه تهران پذیرفته و نهایتاً در سال ۱۳۵۲موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس این رشته از دانشگاه تهران گردید.

  پس از گذراندن دوره کارآموزی ثبت اسناد بعنوان کارشناس و سپس در منصب معاونت اداره ثبت شمیران در سازمان ثبت تا سال ۱۳۵۴ انجام وظیفه نمود. سپس با تصدی سردفتری دفترخانه ۳۶۴ تهران پا به عرصه دفاتر اسناد رسمی گذارد و در این عرصه نیز همانند سایر عرصه های زندگی خود (حوزه و دانشگاه و سازمان ثبت) با همت فراوان و آگاهی لازم، همواره منشاء تغییر و تحول شده و در این راه با پیگیری و جسارت در برابر مخالفتها، پایداری و تحول مقصود خود را به سرانجام می رساند. از آن جمله می توان به تهیه اولین نرم افزار کامپیوتری دفاتر اسناد رسمی در سال ۱۳۶۷ و علیرغم مقاومت شدید مقامات وقت، ثبت اولین خلاصه معامله کامپیوتری، اشاره نمود.
  مرحوم سید عباس طباطبایی از وقتی که خود را شناخته بود، دغدغه اصلی اش اشکذر بود و ذاتاً نمی توانست از کسر و کمبودهای زندگی مردم زادگاهش غافل بماند. اقامت طباطبایی در مرکز موجب شده بود بتواند مسائل و افق آینده اشکذر را بهتر ببیند و در پیشرفت اشکذر نقش راهبردی به عهده بگیرد.
  در عرصه مذهبی نیز مرحوم طباطبایی همت فراوانی داشت که شاید زیباترین آن ابداع رسم پذیرایی از عزاداران حسینی در دهه اول محرم در اشکذر و تداوم آن برای سالیان سال بوده (در مسجد حاج غلام که آن را نوسازی نمود) که خوشبختانه این امر، تاکنون، به همت سایر خیرین پیگیری گردیده است. مرحوم طباطبایی در طول حیات خود منشاء خدمات عام المنفعه بسیاری  بود که از اهم آن میتوان به موارد زیر اشاره نمود :
  • پیگیری و فراهم نمودن شرایط محلی اولین طرح کویرزدایی و تثبیت شن های روان شهر اشکذر و پیگیری تاسیس جنگلبانی در سال ۱۳۴۸ که در آن دوران شن های روان شاید مهمترین تهدید حیات شهری به شمار می آمد.
  • پیگیری و مذاکره با مقامات دولتی و مهندسین مشاور خارجی جهت نزدیک نمودن جاده بین المللی سنتو به شهر اشکذر جهت توسعه آینده شهری در سال ۱۳۴۸٫
  • پیگیری و مدیریت احیاء قنات اشکذر سال ۱۳۵۲ که در آن دوران با توجه به نبود صنعت و وابستگی کامل شهر به کشاورزی، بی تردید، امری ضروری جهت استمرار حیات شهری محسوب می گردیده است.
  • تاسیس موسسه جمعیت اشکذریهای مقیم مرکز در تهران و پیگیری در تامین امکانات اولیه شهری اشکذر اعم از بهداری، دبیرستان، اداره ثبت اسناد و املاک و غیره، اوایل دهه ۵۰ (گفته می شود، ایشان برای اینکه دبیرستان اشکذر به علت کمی دانش آموز از حد نصاب نیافتد و تعطیل نگردد، جهت ترغیب به تحصیل، به نوجوانان کارگر حقوق می دادند)
  • نوسازی مسجد معروف به حاج غلام و احداث چاه عمیق در آن سال ۱۳۵۴و برگزاری مراسم سوگواری امام حسین (ع) در آن مسجد از سال۱۳۵۶
  • تهیه اولین نرم افزار کامپیوتری دفاتر اسناد رسمی و تنظیم کامپیوتری اسناد در سال ۱۳۶۷ که در این امر در سراسر کشور، پیشگام بود.
  • مساعدت در امور آموزشی و فرهنگی از جمله همکاری با موسسه فرهنگی نصر اشکذر.
  • پیگیری ایجاد و تامین زیرساخت های توسعه کشاورزی اشکذر
  • سعی و اهتمام در فعال نگه داشتن چرخ پیشرفت اشکذر با استفاده از تمام ظرفیت موجود از جمله مراوده و آشنایی شخصی با مسئولین و حتی با بهره بردن از جراید و مطبوعات محدود آن زمان برای انعکاس مشکلات اشکذر و رساندن آن به گوش مسئولین.

  sanad
  «روحش شاد و یادش گرامی»

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/AJBhS

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *