• کد خبر: 53195
   منتشر کننده: اشکذری
    تاریخ انتشار: جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۱
  خشکسالی و کم آبی در استان کویری یزد همچنان ادامه دارد و همین امر لزوم صرفه جویی در مصرف آب در تابستان و بویژه استفاده از لوازم سرمایش همچون کولر آبی را ضروری می کند.
  82105474-70783351به گزارش اشکذر خبر به نقل از ایرنا بر پایه اطلاعات ایستگاه‌های باران ‌سنجی شرکت مدیریت منابع آب ایران از ابتدای مهرماه سال گذشته تا هشتم اردیبهشت ماه امسال، استان گیلان با ۸۶۴٫۷ میلیمتر بارندگی، پربارش‌ترین و استان یزد با ۵۴٫۷ میلیمتر بارندگی، کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور گزارش شده است.

  براساس رتبه‌بندی استان‌های پربارش، استان لرستان نیز با ۷۸۱ میلیمتر بارندگی بعد از گیلان رتبه دوم و استان ایلام با ۷۲۷٫۷ میلیمتر بارندگی رتبه سوم پربارش‌های کشور را به خود اختصاص دادند.
  بر پایه همین گزارش، در میان کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور، استان سیستان و بلوچستان با ۵۹ میلیمتر بارندگی بعد از یزد رتبه دوم و استان سمنان با ۷۷٫۶ میلیمتر بارندگی رتبه سوم کم‌بارش‌های کشور را از آن خود کردند.
  آمار اعلامی چند پیام مهم دارد یکی اینکه یکسال دیگر به خشکسالی های متوالی استان کویری یزد اضافه شده و دیگری پیش رو بودن سال و تابستانی گرم که همزمان با شروع ماه رمضان تابش سوزان آفتاب را در جای جای استان شاهد هستیم.
  در همین خصوص هواشناسی استان یزد پیش بینی کرده امسال دمای هوای تابستان در این استان بالای ۴۰درجه باشد.
  بر این اساس میانگین دما برای دوره بلندمدت در شهر یزد ۲۲٫۱ درجه و برای سال ۹۴ به ۲۴٫۳ درجه و امسال ۲۳٫۶ درجه بوده است.
  میانگین حداکثر دمای هوا در دوره بلندمدت نیز ۲۸٫۹ درجه بوده که در سال ۹۴، ۳۰٫۴ و سال ۹۵
  ۳۰ بوده است.
  در مجموع امسال دمای یزد نسبت به میانگین بلندمدت گرمتر بوده و بیانگر داغ بودن بیشتر آفتاب در این نقطه از کویر است.
  استان یزد در مرکز ایران در منطقه ای خشک و نیمه خشک واقع شده و بارش سالانه باران آن بین ۹۰ تا ۱۱۰ میلیمتر قرار دارد و به نظر می رسد با تداوم این خشکسالی ها و نیز افزایش دمای هوا و گرم شدن روز افزون هوا ، نخستین وسیله برای تغییر وضعیت و بالابردن تحمل این هوا پنکه و کولر باشد.
  امسال دروازه ورودی تابستان ماه مبارک رمضان است و برخی از خانواده های یزدی به دلیل گرمای هوا تا سحر بیدار مانده و روز را برای خارج نشدن از منزل و افزایش توان روزه گرفتن استراحت می کنند این امر موجب افزایش مصرف برق و استفاده از سیستم های سرمایشی همچون کولر می شود.
  در سالیان گذشته مردم به استفاده از کولرهای آبی تمایل داشتند ولی با توجه به تبلیغات گستره کولرهای گازی و یارانه دولت به این بخش ، تغییر ذائقه ای البته مختصر بوجود آمده و بخشی از خانواده به سمت استفاده از کولرهای گازی روی آورده اند .
  هر یک از این سیستم ها معایبی دارد به عنوان نمونه کولرهای آبی مصرف بالای آب دارند و با توجه به کمبود آب و کاهش شدید بارندگی ها باید در استفاده از این وسیله اندکی تامل کرد از سوی دیگر کولرهای گازی نیز که بیشتر در مناطق مرطوب کشور همچون استان هرمزگان استفاده می شود به دلیل مصرف بالای برق نیازمند دقت نظر بیشتری باشد.
  هم اکنون بیش از ۴۴۰ هزار دستگاه کولر آبی در استان وجود دارد که سالانه حدود ۱۹ میلیون متر مکعب آب مصرف می کنند.
  حدود ۷۰ درصد از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از کولرهای آبی و یا گازی برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده می کنند، توان کولرهای آبی در حدود ۵۰۰ وات و در مورد کولرهای گازی بالغ بر ۲۰۰۰ وات است.
  بر اساس آمار موجود گرمای هوا در تابستان سرانه مصرف آب شهروندان یزدی را از ۱۴۲ لیتر در شبانه روز به ۲۴۲ لیتر افزایش می دهد که این مصرف آب توسط کولرهای آبی را نشان می دهد.
  در این خصوص سیاوش پاکدل مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلاب یزد گفت: میزان مصرف آب در هر کولر آبی در استان ۴۰ متر مکعب برآورد می شود.
  به گفته کارشناسان هر دستگاه کولر آبی در شبانه روز بطور متوسط بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیتر آب مصرف می کند.
  از سوی دیگر استان یزد که در تولید برق رشد خوبی داشته می تواند کولرهای گازی را برای جبران کم آبی، جایگزین کولرهای آبی کند اما نکته این است که این کولرها مصرف برق را در این فصل دو برابر می کند.
  مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق یزد هم با اشاره به اینکه کولرهای گازی در فصل تابستان مصرف برق را بسیار بالا می‌برند گفت: کولر گازی به تنهایی مصرف برق بسیار بالایی دارد و هزینه‌های برق مصرفی را در تابستان ۲ برابر خواهد کرد و میزان برق مصرفی در جایگاه پله ۶۰۰ که بالاترین پله مصرفی برق است قرار می‌گیرد.
  برای بهینه شدن مصرف کولرهای آبی راه حل های مختلفی وجود دارد که در این خصوص محمد میرشمس گفت: در زمان خرید کولر باید به برچسب انرژی آن توجه کرد؛ اگر برچسب روی کولرها ‘ آ ‘ باشد، هزینه‌های مصرفی برق به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت.
  وی افزود: اگر در فصل گرما روی کولرهای آبی سایه‌بان نصب شود یا کانال کولر عایق کاری شود دمای محیط تا ۷‌درجه خنک‌تر خواهد شد.
  دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق یزد با بیان این‌که برق کولرهای آبی ۵۰۰ وات است، تصریح کرد: اگر این کولر ۱۰ ساعت در روز کار کند در طول یک ماه ۱۵۰ کیلو وات برق مصرف می‌کند که میزان مصرف برق را در پله ۱۰۰ تا ۲۰۰ قرار می‌دهد؛ در حالی که با شرایط یکسان مصرف برق در کولرهای گازی ۷ برابر خواهد بود به این معنا که هزینه برق مصرفی را تا ۷ برابر افزایش خواهد داد.
  میرشمس یکی از راههای جلوگیری از هدرفت و بالا رفتن مصرف انرژی در کولرهای آبی را بسته شدن دریچه کولر در فضایی که چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، عنوان کرد و افزود: ضمن آنکه می توان برای خنک‌تر شدن محیط و جابجا شدن هوای خنک در محیط از پنکه‌های سقفی استفاده شود.
  با این وصف به نظر می رسد راهکار تحمل گرمای سوزان هوای یزد استفاده از کولرهای آبی با استاندارد بالا و رعایت نکات بهینه سازی آن همچون ایجاد سایه بان بر روی کولر ، عایق کاری کانال آن و بستن دریچه های غیرقابل استفاده و در صورت امکان کاهش مصرف آب آن باشد.
  از سوی دیگر به نظر می رسد با توجه به اینکه کولرهای گازی مصرف برق بسیار بالایی دارد تنها قادر به خنک کردن فضای خاصی از محیط است و در برخی موارد با توجه به ویژگی خشک کنندگی آن مشکلات تنفسی و ایجاد چین و چروک صورت را به دنبال داشته و البته قیمت بالایی نیز دارد برای استفاده در مناطق کویری و خشکی همچون استان یزد نباشد.
  هم اکنون در استان یزد ۶۴۶ هزار مشترک برق ، ۳۸۰هزار مشترک آب زیر پوشش آب و فاضلاب شهری و ۱۰۳ هزار مشترک روستایی در یک هزار و ۱۹۴ روستای استان زیر پوشش آب و فاضلاب روستایی وجود دارد .

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/nYO13

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *