• yazdtci


 • کد خبر: 69746
   منتشر کننده: علی مشیری
    تاریخ انتشار: دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲
  یادداشت/
  مشکلات زیست محیطی استان یزد با صرف زمان یک ماه و چند ماه حل نمی شود و نیازمند نگاه استراتژیک مسئولان است؛باور کنیم که توسعه بی‌رویه صنایع نه‌تنها سلامتی را تهدید می­ کند بلکه باعث از بین رفتن بسیاری از مولفه­ های امنیت روحی و روانی ساکنان می شود.

  اشکذر خبر-علی مشیری نیا: امام صادق (ع): زندگی کردن در سرزمینی بدون سه عامل حیاتی گوارا نیست: «هوای تمیز و پاک، آب فراوان و گوارا و زمین حاصل خیز و کشت پذیر.» (مفاتیح الحیات)

  از دیرباز اولین چیزی که پس از شنیدن نام یزد به ذهن هر شنونده‌ای خطور می‌کند این است که؛ یزد شهر قنات، قنوت و قناعت است و پرواضح است که با توجه به خلق‌وخوی مردمان یزد که بر اساس سخت‌کوشی استوار است و نیز با نیم‌نگاهی به تاریخ، فرهنگ و تمدن استان یزد به‌کارگیری این واژگان را تنها و تنها شایسته مردمان یزد از این سخت‌کوشی باید دانست.

  مردمانی که از دیرباز با زحمت، تلاش و رنج مضاعف با حفر قنات و زه کشی و… آب را از اعماق زمین و دل کویر بیرون کشیده و به جهت بهره‌مندی از این نعمت حیات‌بخش الهی دست به قنوت برداشته و با قناعت خود شکر عملی این موهبت الهی را بجای می‌آوردند.

  اما سخت‌کوشی مردمان یزد تنها به حفر قنات ختم نمی‌شد و بلکه با جاری شدن آب در جویبار زندگی آنان، سرآغاز حرکت و تلاش و سخت‌کوشی بود؛ آری مردمان یزد پس از جاری شدن با گاوآهن و… دست‌به‌کار آماده‌سازی زمین زراعی جهت کشت پنبه، جو، گندم و… می‌شدند و با کاشت نهال‌های انگور، انار، هلو و… باغات سرسبز ایجاد می‌کردند و نه‌تنها از این محصولات، خود بهره می‌بردند بلکه جهت مصرف داخل کشور به سایر شهرهای دیگر و بلکه برخی از کشورهای عربی همسایه صادر می‌کردند.

  در بخش صنعت نیز مردم این استان پیشتاز در صنایع سازگار با محیط زیست به­ ویژه تولید محصولات نساجی (کارخانه‌ها یزد بافت و افشار)، فرش دست‌باف و سفالگری (به‌ویژه شهرستان میبد) بودند.

  اما اکنون نه‌تنها به‌واسطه‌ی حفر چاه­های عمیق از آن قنات‌ها خبری نیست بلکه به‌واسطه‌ی وجود صنایع آلاینده و پر آب خواه به‌ویژه کارخانه‌های کاشی و به‌ویژه در شهرستان اشکذر وجود شهرک فولاد آلیاژی دیگر از آن باغات سرسبز و حاصل خیز نیز خبری نیست.

  قصه‌ی تلخ این روزهای شهرستان اشکذر زمانی تلخ‌تر می‌شود که حیات انسان‌ها و ساکنان این شهرستان نیز مورد تهدید قرار می‌گیرد و به فرموده‌ی صادق آل عبا (ع) زندگی را ناگوار و طعم شیرین زندگی را به کام شهروندان تلخ می‌کند؛ الحق و الانصاف مردم این شهرستان اشکذر در این برهه از زمان هم چون گذشته خوش درخشیدند و با تشکیل پویش‌های مردمی (تومار، تجمع بانوان، اعتراض روحانیون و معتمدان و…) و نیز حمایت همه‌جانبه‌ی ائمه جمعه و روحانیون از این امتحان الهی سربلند بیرون آمدند.

  اما آنچه حائز اهمیت است نقش کلیدی و تلاش دست‌اندرکاران دولتی و به‌ویژه مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست است که با وجود پلمپ چند واحد فولادی و آلاینده و بازرسی‌های شبانه از کارخانه‌ها صنعتی توفیق چندانی در رفع آلودگی محیط زیست شهرستان نداشته‌اند.

  پرواضح است که پیمودن این مسیر پرپیچ‌وخم و فائق آمدن بر این مشکلات با صرف زمان یک ماه و چند ماه حاصل نمی‌شود و نیازمند برنامه­ریزی بلندمدت در سند چشم‌انداز توسعه استان یزد است و باور کنیم که توسعه بی‌رویه صنایع نه‌تنها سلامتی را تهدید می­ کند بلکه باعث از بین رفتن بسیاری از مولفه­ های امنیت روحی و روانی ساکنان و در پی آن سایر مولفه­ های دیگر است.

  امید است مسئولان استان با درایت، این معضلی را که به‌واسطه‌ی نبود فرهنگ استراتژیک به وجود آمده را حل نموده و با در نظر گرفتن تمام مولفه­ های این واژه‌ی جدید (فرهنگ استراتژیک) برای رفع معضل بیکاری اقدام نمایند.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/gZg2t

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *