• * نظرسنجی

  به نظر شما پیگیری کدامیک از مسائل ورزشی شهرستان، اولویت بالاتری دارد؟

 • Sabat


 • کد خبر: 66100
   منتشر کننده: ابوالفضل زارع نژاد
    تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴
  نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نيازهاي روزافزون آبي استان يزد و عدم امكان برداشت میزان آب مورد نیاز استان از خلیج فارس در بندرعباس به دليل مسائل زيست محيطي، از تصميم براي اجراي خط چهارم انتقال آب به استان از طريق درياي عمان به عنوان يكي منبع پايدار توسط بخش خصوصی خبر داد.

  به گزارش اشکذرخبر منطقه یزد، «سید ابوالفضل موسوی بیوکی» در سفر به استان هرمزگان و بازدید از خط انتقال آب خلیج فارس، اظهار کرد: در نشست مجمع نمایندگان استان یزد که با موضوع آب برگزار شد به این نتیجه رسیدیم که با شرایط موجود تامین آب استان در آینده با مشکل جدی مواجه خواهد بود و باید برای آن از امروز برنامه‌ریزی کنیم.

  وی با اشاره به جمع بندی نشست مجمع نمایندگان استان، گفت: هم اکنون آب شرب مردم یزد وابسته به خط لوله انتقال آب زاینده رود است که با توجه به کیفیت پایین آب‌های زیرزمینی استان، آب انتقالی با آب‌های موجود در استان مخلوط شده و به مصرف شرب مردم اختصاص می‌یابد، چنانچه قطره‌ای از آب انتقالی به یزد کم شود مصرف شرب مردم مختل می‌شود که باید با تمام توان از حقابه مردم یزد از این آب انتقالی حراست کنیم.

  موسوی ادامه داد: طرح دیگری برای انتقال آب از سرشاخه‌های کارون و سد بهشت آباد در دستور کار است که در صورت اجرای این خط انتقال، باز هم در سال ۱۴۰۰ نیاز آبی استان یزد رفع نخواهد شد و باید منابع دیگری در نظر گرفته شود.

  وی افزود: طرح دیگری که آب را به استان یزد می‌آورد، خط انتقال آب سوم از خلیج فارس است که برای تامین آب شرکت‌های گل گهر سیرجان، مس سرچشمه و چادرملوی یزد ایجاد می‌شود و آب انتقالی، به این صنایع اختصاص خواهد یافت.

  موسوی با اشاره به پیش‌بینی‌های انجام شده در خصوص نیاز آبی استان در افق ۳۰ ساله، اظهار کرد: طبق براوردها در صورتی که هر سه خط انتقال آب ایجاد شود باز هم در سال ۱۴۳۰، ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب در سال لازم داریم تا نیازهای جمعیتی و توسعه‌ای استان یزد را تامین کنیم و در این راستا ایجاد خط انتقال آب چهارم مطرح شده است.

  موسوی با اشاره به اهداف سفر به استان هرمزگان، گفت: پیرو نشست مجمع نمایندگان استان، به همراه جمعی از صنعتگران و مدیران صنعتی استان یزد به هرمزگان سفر کردیم تا ضمن پیگیری اجرای طرح انتقال آب خلیج فارس، از تجربیات این خط برای خط چهارم استفاده کرده و شرایط استفاده از زیرساخت‌های آن برای خط لوله چهارم را بررسی کنیم.

  وی ادامه داد: خط انتقال آب خلیج فارس به خوبی در حال اجراست و با توجه به حضور نماینده مردم هرمزگان، معاون استاندار کرمان و مدیران استان یزد هماهنگی‌هایی برای رفع مشکلات در این سه استان انجام شد و بخشی از مشکلات را هم در مجلس شورای اسلامی پیگیری خواهیم کرد.

  موسوی اظهار کرد: طبق زمانبندی، این طرح باید تا شهریور ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسید اما مشکلات مانع کار شده و به نظر می‌رسد بهره‌برداری از آن تا چهار سال آینده انجام خواهد شد.

  وی با اشاره به تجربیات گرفته شده در طرح انتقال آب خلیج‌فارس، بیان کرد: در بازدیدها متوجه شدیم که به دلیل مجوزهای زیست محیطی، امکان برداشت میزان آب موردنیاز برای استان یزد از خلیج فارس در بندرعباس وجود ندارد و به نظر می رسد پایدارترین آب برای انتقال به یزد، آب دریای عمان باشد.

  نماینده مردم یزد در ادامه عنوان کرد: در بررسی روند اجرای خط انتقال خلیج فارس متوجه شدیم که در روند اجرای طرح هیچ مشکل مردمی وجود نداشته و بیشترین مشکلات مربوط به بخش دولت و صدور مجوزهاست و به همین دلیل به جمع بندی رسیدیم که انتقال آب به استان یزد از طریق خط چهارم به وسیله بخش خصوصی انجام شود، دولت دخالتی در آن نداشته باشد و تنها نقش نظارتی خود را ایفا کند.

  وی ادامه داد: در این راستا قرار شد کنسرسیومی با مشارکت سرمایه‌گذاران و صنعتگران بخش خصوصی و مردم استان یزد تشکیل شود و مطالعات لازم برای اجرای خط لوله چهارم را در دستور کار قرار دهد.

  موسوی در پایان ابراز امیدواری کرد که با کمک مردم و صنعتگران استان و همکاری مسئولین، چالش تامین آب استان یزد حل شده و نسل‌های آینده در یزد با مشکل آب مواجه نباشند.

  منبع:ایسنا

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/zLVBY

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  یک پاسخ به “انتقال آب از سرشاخه‌های کارون برای نیاز آبی یزد کافی نیست/مطالعات خط چهارم انتقال در دستور کار قرار می‌گیرد”

  1. اشکذری گفت:

   بسیار خوبه اول صنایع و معادن بعد مردم یعنی این چندین سال که خط انتقال از بندر به یزد سر زبونها بودهمه الکی و سرکاری بود یعنی چه حتما یزد باید پارتی داشته باشه تا دولت یه فکری براش برداره؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *