• Sabat


 • کد خبر: 65946
   منتشر کننده: مصطفی خاکساری
    تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۱
  امشب در آسمان ماه‌گرفتگی رخ می دهد و این پدیده در ایران نیز مشاهده خواهد شد. در ماه‌گرفتگی خواندن نماز آیات واجب است.
   

  به گزارش اشکذر خبر به نقل از  ابنا ـ امشب ـ دوشنبه ۱۶ مردادماه ـ در ایران ساعت ۲۱ و ۵۲ دقیقه و ۵۵ ثانیه نخستین ماه گرفتگی سال ۹۶ آغاز می شود و در ساعت ۲۳ و ۴۵ دقیقه و ۱۰ ثانیه به پایان می‌رسد.

  این ماه گرفتگی در ساعت ۱۷ و ۲۲ دقیقه و ۵۵ ثانیه به وقت جهانی آغاز و در ساعت ۱۹ و ۱۸ دقیقه و ۱۰ ثانیه ماه از نیم سایه زمین خارج می شود.

  این ماه گرفتگی که در ۴ قاره جهان قابل مشاهده می باشد از نوع جزئی است یعنی تنها بخشی از ماه در سایه زمین قرار خواهد گرفت.

  خسوف یا ماه گرفتگی زمانی رخ می دهد که خورشید و زمین و ماه در یک راستا قرار بگیرند و فاصله ماه از زمین از حد معینی بیشتر نباشد.

  ـ نماز آیات چیست و علت شرعی وجوب آن کدام است؟

  نماز آیات دو رکعت است که هر رکعت آن پنج رکوع و دو سجده دارد و اسباب شرعى وجوب آن عبارت است از: کسوف خورشید و خسوف ماه، اگر چه مقدار کمى از آنها گرفته شود؛ زلزله و هر حادثه غیرعادى که باعث ترس بیشتر مردم شود مانند بادهاى سیاه یا سرخ و یا زرد که غیرعادى باشند؛ تاریکى شدید، فرو رفتن زمین و ریختن کوه، صیحه آسمانى و آتشى که گاهى در آسمان ظاهر مى ‏شود. در غیر از کسوف و خسوف و زلزله، باید آن حادثه موجب ترس و وحشت بیشتر مردم شود، و حادثه‏ اى که ترس آور نباشد و یا موجب ترس و وحشت افراد نادرى گردد، اعتبار ندارد.

  ـ نماز آیات چگونه باید خوانده شود؟

  ج: به چند صورت مى ‏توان آن را بجا آورد:

  صورت اول: بعد از نیت و تکبیره الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به رکوع برود، سپس سر از رکوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به رکوع رود و باز سر از رکوع بردارد و حمد و سوره بخواند و به رکوع رود و سپس سر از رکوع بردارد و همین طور ادامه دهد تا یک رکعت پنج رکوعى که قبل از هر رکوعى حمد و سوره خوانده است انجام دهد، سپس به سجده رفته و دو سجده نماید و بعد براى رکعت دوم قیام کند و مانند رکعت اول انجام دهد و دو سجده را بجا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.

  صورت دوم: بعد از نیت و تکبیرهالاحرام، حمد و یک آیه (البته احتساب بسم‌الله به عنوان یک آیه خلاف احتیاط است) از سوره ‏اى را قرائت کرده و رکوع کند، سپس سر از رکوع بردارد و آیه دیگرى از آن سوره را بخواند و به رکوع رود، و بعد سر از رکوع برداشته و آیه دیگرى از همان سوره را قرائت نماید و همین طور تا رکوع پنجم ادامه دهد تا سوره ‏اى که پیش از هر رکوع، یک آیه از آن را قرائت کرده، قبل از رکوع آخر تمام شود. سپس رکوع پنجم را بجا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، براى رکعت دوم قیام نماید و حمد و آیه ‏اى از یک سوره را بخواند و به رکوع برود و همین طور مانند رکعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد و چنانچه بخواهد براى هر رکوعى به یک آیه از سوره ‏اى اکتفا کند، نباید سوره حمد را بیش از یک مرتبه در اول آن رکعت بخواند.

  صورت سوم: یکى از رکعت‌ها را به یکى از دو صورت و رکعت دیگر را به نحو دیگر بجا آورد.

  صورت چهارم: سوره ‏اى را که آیه ‏اى از آن را در قیام پیش از رکوع اول خوانده، در قیام پیش از رکوع دوم یا سوم یا چهارم تکمیل نماید، که در این صورت واجب است بعد از سر برداشتن از رکوع، سوره حمد را در قیام بعدى اعاده نموده و یک سوره یا آیه ‏اى از آن را اگر پیش از رکوع سوم یا چهارم است، قرائت کند، و در این صورت واجب است که آن سوره را تا قبل از رکوع پنجم به آخر برساند.(منبع: اجوبه الاستفتائات سوال ۷۱۲ ـ ۷۱۱)

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/rpIZD

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *