• yazdtci


 • کد خبر: 28800
   منتشر کننده: سردبیر (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۹:۲۵
  متاسفانه برخلاف ظاهر متین و آرام جناب میرمحمدی آنچه که تاکنون در مراسم تودیع و معارفه مختلف مشاهده شده است این بوده که وی کوچکترین انتقاد هرچند تلویحی را هم تحمل ننموده و بدون استثنا فی المجلس پاسخ تند و گزنده ای داده است. امری که با شعارهای دولت و ایشان منافات دارد.

  اشکذر نیوز؛ معیار سنجش اعمال در اسلام نیت الهی و اخلاص قرار داده شده است. در این معادله الهی همه محاسبات رنگ و بوی خدایی دارد و هر اندازه که به حب نفس و هوی وهوس آلوده شود به همان میزان از ارزش اعمال کاسته می شود.

  بنابراین مبنا مناصب مدیریتی و حکومتی در نظام اسلامی طعمه ای برای فرونشاندن امیال مادی نیست بلکه فرصتی برای پیاده کردن احکام الهی و خدمت به خلق خداست. از سوی دیگر سنگینی بار امانتی که بر دوش هر مدیری گذاشته می شود آنچنان گران است که به طور طبیعی افراد مؤمن و فهمیده از آن فرار می کنند مگر اینکه فرد اصلحی یافت نشود و به اصطلاح تکلیف از انسان ساقط نشود. این اعتقاد زیبا پس از انقلاب و بخصوص در فرهنگ بسیجی نمود و بروز فراوانی داشت اما به علل مختلف کمرنگ شد.

  از سوی دیگر علمای علم مدیریت تاکید دارند یک مدیر هرچقدر موفق هم باشد در یک بازه زمانی ۵ ساله تا حد زیادی از خلاقیت، پویایی و هنر مدیریتی خود را بروز داده است و برای دور ماندن از آفات متعدد لازم است فردی تازه نفس جایگزین مدیر قبلی شود تا چرخه پرورش مدیران جامعه از حرکت بازنایستد.

  چند ماهی است بحث جابجایی مدیران اجرایی در کشور و به تبع استان یزد داغ و نقل محافل مختلف است. بعضی در مدح و بعضی در گلایه از تیزی داس. اما نگارنده بر این باور است بنابر نکاتی که در ابتدای یادداشت ذکر شد و نیز حق طبیعی هر دولتی در انتخاب مدیران خود براساس معیارهای خود، جابجایی فرمانداران و بعضی از ادارات کلیدی جای بحثی نداردو ولی سخن درباره کیفیت این جابجایی، بدون حاشیه بودن و رعایت اخلاق اسلامی و معیارهای دینی و انقلابی در انتخاب مدیران جدید است.

  در حالی نیمه فروردین را پشت سر می گذاریم که تقریبا تیم مدیریتی استاندار محترم و مجموعه مدیران استان انتخاب شده اند و زمان مناسبی است تا عملکرد دولت یازدهم در چینش مدیرانش در استان یزد را به قضاوت بنشینیم. قضاوتی که حق مردم و نخبگان است و نه صاحب منصبانی که خود مجری هستند و این جای سؤال دارد که چه شده است که استاندار و معاونینش خود را در معرض اتهام دیده اند و این روزها به دفاع تند و پرخاشگرایانه از منتقدانشان برخاسته اند. متاسفانه برخلاف ظاهر متین و آرام جناب میرمحمدی آنچه که تاکنون در مراسم تودیع و معارفه مختلف مشاهده شده است این بوده که وی کوچکترین انتقاد هرچند تلویحی را هم تحمل ننموده و بدون استثنا فی المجلس پاسخ تند و گزنده ای داده است. امری که با شعارهای دولت و ایشان منافات دارد.

  اما مقصود اصلی نگارنده از نگارش این سطور، حاشیه های آخرین جلسه تودیع و معارفه در یزد است. جلسه ای که در روز…………. فروردین به مناسبت معرفی فرماندار جدید شهرستان یزد برگزار شد. در این به دنبال قضاوت پیرامون درست بودن گزینه های انتصابی در طول چند ماه اخیر نیستم که آن هم جای تامل دارد و آن را به زمانی دیگر وا می گذارم تا در عرصه عمل امکان برآورد درستی یا نادرستی این انتخاب فراهم شود. اما قصد دارم با همان شعارها و ادعاهایی که توسط استاندار، معاونین و تیم رسانه ای زنجیره ای هوادارشان مطرح می شود، چند نکته درباره عملکرد ایشان عنوان کنم:

  * استاندار محترم در سخنرانی مراسم تودیع و معارفه فرماندار یزد بارها بر رعایت شدن اخلاق و پرهیز از حب و بغض های شخصی در انتخاب مدیران سخن گفته اند. حال اینکه تا چه حدی این اخلاق رعایت شده است باید از دیگران پرسید و ارزیابی کرد وگرنه هیچ کس نمی گوید ​«​انار من ترش است!​» ​لذا لازم نیست معاون استاندار در جلسه…… عنان از کف بدهد و به دفاع از رئیس خود برخیزد​!​
  ​* آقای استاندار گفته اند: «انتصاب ها مبتنی بر ملاک های مدنظر نمایندگان مردم در مجلس و … بوده است» پس لطفا بفرمایید انتقادهای جناب جوکار در همان جلسه به چه دلیلی بوده است؟!. شاید منظور از ملاک های مد نظر نمایندگان همان خرده فرمایشات ولی نعمتشان جناب «تنها نماینده انحصاری یک شهرستان استان!» بوده است. اگر این گونه بوده است ایشان کلمه « نماینده» را نباید به صورت جمع می آوردند تا جای انتقاد هم نباشد.​
  * آقای استاندار بفرمایند عدم برگزاری مراسم تودیع مدیرکل سابق روابط عمومی استانداری و تسلیم حکم مسئولیت مدیر فعلی در پشت درب های بسته و بدون حضور خبرنگار هم گوشه ای از همان اخلاق گرایی ایشان است؟​!​
  * آیا فشار وابستگان شما به مدیران غیرمرتبط با استانداری و وزارت کشور برای نوشتن استعفا با کدام اصل اخلاقی همخوانی دارد؟​!​(گرچه بعضی از مدیران از روی ترس یا مصلحت اعمال فشارها را تکذیب کردند​؛​اما چنانچه بی اطلاعید از معاونین جوان و تند و تیزتان بپرسید مشخص خواهد شد)
  * آیا برکناری عجولانه رئیس دانشگاه علوم پزشکی و نیز حاشیه سازی و منکوب کردن ریاست دانشگاه یزد​،​قرابتی با اخلاق مدنظر شما دارد؟​!​درشت گویی شما در پاسخ به انتقاد کمرنگ مسئول نهاد رهبری در دانشگاه یزد در مراسم تودیع و معارفه چطور؟​!​
  * آیا برکناری شبانه مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در همان مکتب اخلاقی جنابعالی قابل تعریف است؟​!​
  * چگونه عمل کرده اید که فرماندار بی حاشیه و آرام سابق یزد ـ که از نیروهای قدیمی استانداری بوده است ـ در مراسم تودیع خود لب به انتقاد می گشاید؟!  انتقادی که با تندی و به شکل بدی منکوب شد! آیا چون آقای سیفی چند کلمه ای از روند تغییرات ـ و نه اصل جابجایی ها ـ انتقاد کرده است مجوز و دلیلی می شود تا به شکلی نامناسب تمامی زحمات این مدیر (سیفی کمتر از یک ماه پیش فرماندار نمونه استان از سوی وزارت کشور شناخته شده بود و از دست شما لوح تقدیر دریافت نموده بود) که در دولت های مختلف مسئولیت داشته و فردی فراجناحی است را این گونه زیر سؤال ببرید و به قول خودتان «از یک طرف می گویند آقای سیفی ۸۰ لوح تقدیر دارد و از طرف دیگر کلی انتقاد می شود به ما که چرا شهر یزد این همه مشکل دارد.»

  آیا تمامی مشکلات شهر یزد از ناحیه فرماندار و آن هم در مدت ۴ سال آقای سیفی بوده است؟!
  بهتر نبود از خدمات و زحمات وی هم یادی می کردید و ادب سپاسگذاری و قدردانی را به نمایش می گذاشتید؟!
  آقای استاندار! دولتی که با اکثریت شکننده ای روی کارآمده است برای مدیریت کشور نیازمند آرامش و جلب نظر مردم است. به عنوان برادر کوچکترتان توصیه می کنم این گونه برای خود حاشیه نسازید و وقت و توان خود را مصروف حل مشکل مردم کنید. چرا که به فرموده مولا امیرالمؤمنین «الفرصه تمر مر السحاب» این ۴ سال به سرعت باد می گذرد و پاسخگویی در محضر عدل الهی و حق الناس است که در کارنامه عملتان می ماند.

   

  امیدوارم همچنان که شعار دولت و خود شما تحمل انتقاد و منتقدین است این یادداشت را با دیدی مصلحانه بنگرید وهمچون مراسم معارفه فرماندار اردکان برای منتقدین خط و نشان نکشید.

   

  والســـــــــــــلام

  ​محمد علی دهقانی،​دانش آموخته علوم سیاسی

  منبع: یزد رسا

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/zSiOf

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *